Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

Being John Malkovich – Spike Jonze (1999)

being-john-malkovich-filmloverss

Sinema tarihinin en orijinal filmlerinden birisi olan Being John Malkovich, son olarak 2013 yapımı Her ile bizleri kendisine bir kez daha hayran bırakan Spike Jonze’un ilk uzun metraj filmi olmakla birlikte Charlie Kaufman’ın yazdığı ilk uzun metraj film senaryosu. Being John Malkovich, Craig Schwartz isimli bir kukla sanatçısının ünlü film yıldızı John Malkovich’in beynine girmesini sağlayan bir portal bulup beyne girmesinin ardından yaşananlara odaklanıyor. Craig’in bu portalı bulmasıyla beraber bir beyne hükmetme ve gerçek ile dayatılan çatışması filmde kendini gösterirken film, Malkovich’in kendisini canlandırmasıyla daha da ilginç hale gelir. Konusu itibariyle halihazırda absürtken karakterlerin de oldukça karikatürize olmasıyla gerçek hayattan iyiden iyiye uzaklaşan Being John Malkovich, Jonze’a üç dalda Oscar adaylığı getirmişti.

Snatch – Guy Ritchie (2000)

snatch-brad-pitt-jason-statham-filmloverss

İngiliz sinemasının kendine has tarzıyla dikkat çeken yönetmenlerinden Guy Ritchie’nin ikinci uzun metrajı olan Snatch, tarz itibariyle yönetmenin bir önceki filmi Lock, Stock and Two Smoking Barrels’la oldukça benzeşir. Oyuncu kadrosunda Jason Statham, Brad Pitt ve Benicio Del Toro gibi birçok ünlü ismin yer aldığı film, iki farklı koldan ilerlerken bir yandan Londra’nın arka sokakları ve şehirdeki illegal boks kültürü ile diğer yandan ise çalınan büyük bir elmasın yarattığı karışıklıkla haşır neşir oluruz. Filmin ilerleyen zamansallığında bu iki farklı hikaye bir noktada kesişir ve bu kesişmeyle beraber her iki olaydaki çete ve gangster ruhu beyazperdede muazzam bir şekilde anlatılır.

Bad Santa – Terry Zwigoff (2003)

bad-santa-2-filmloverss

Geçtiğimiz aylarda vizyona giren ikinci filmiyle hayal kırıklığı yaratsa da Bad Santa, halen kara komedinin orijinal örneklerinden bir tanesi. Ghost World’ün de yönetmenliğini üstlenmiş Terry Zwigoff’un yönetmen koltuğunda oturduğu Bad Santa, alışılmadık bir Noel Baba ve Noel zamanı hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Billy Bob Thornton’un alkolik noel baba Willie’ye hayat verdiği film, neredeyse her yıl örneğini gördüğümüz hafif tonlu noel filmlerinin aksine kaba ve bir o kadar müstehcen tonuyla bu tarzdaki filmleri hicveden bir kara komedi. Filmin oyuncu kadrosunda Thornton’ın yanı sıra Tony Cox, Lauren Graham ve Brett Kelly yer alıyor.

In Bruges – Martin McDonagh (2008)

in-bruges-filmloverss

2006 yılında Six Shooter ile En İyi Kısa Film Oscarı’nı kazanan Martin McDonagh’ın ilk uzun metrajı olan 2008 yapımı In Bruges, adını aldığı Belçika şehri Bruges’da geçmekle kalmaz adeta şehri filmin başrolü yapar. Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes ve Clémence Poésy gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı filmde istedikleri gibi gitmeyen son işlerinin ardından Londra’dan Bruges’a gelen kiralık katil Ray ve iş ortağı Ken’in patronlarından haber beklerken diğer yandan şehri gezmeye koyulurlar. Patrondan haber geldiği zaman ise işler çığrından çıkacaktır. Buram buram İngiliz mizahı kokan In Bruges, Bruges sokaklarıyla iç içe geçmiş bir hikayeyi bizlere sunarken finaliyle yürek burkan bir kara komedi.

Vavien – Yağmur Taylan, Durul Taylan (2009)

vavien-engin-gunaydin-filmloverss

Televizyon dizileri aracılığıyla dahil oldukları sektördeki ilk iki uzun metraj filmlerini korku/gerilim türüne ayıran Taylan Biraderler’in üçüncü uzun metrajı Vavien’in usta işi senaryosu, filmin aynı zamanda başrolü olan Engin Günaydın’a ait. Film, Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşamını sürdüren Celal ve ailesinin hikâyesine odaklanıyor. Abisiyle birlikte elektrikçilik yapan Celal, hayatının gidişatından epey mutsuzdur, onu hayata bağlayan tek şey ise abisiyle beraber Samsun’da gittikleri pavyonda çalışan Sibel Ceylan’dır. Celal’in bu hayattan kurtulmak için yaptığı plan karısı Sevilay’ı da içerecektir. Günaydın’ın yanı sıra Binnur Kaya, Settar Tanrıöğen, İlker Aksum, Ercan Kesal ve Serra Yılmaz gibi isimlerin başarılı performanslarını gördüğümüz film, tarzıyla ve sinematografisiyle Coen Kardeşler filmlerini andırırken içinde yaşadığımız toplumu oldukça başarılı şekilde irdeleyen ve hicveden başarılı bir kara komedi.

This Is the End – Evan Goldberg, Seth Rogen (2013)

this-is-the-end-filmloverss

Modern Amerikan komedisinin tanındık ikilisi Evan Goldberg ve Seth Rogen’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2013 yapımı This Is the End, Dr. Strangelove’un öncüsü olduğu kara komedi türünün modern bir versiyonu. Kıyamet Günü’nün gelmesinin ardından insanlık türünden geriye yalnızca bir avuç oyuncunun kaldığını gördüğümüz film, hem Hollywood dünyasına hem de insan davranışlarına eleştirel tonda yaklaşıyor. James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny McBride ve Craig Robinson gibi isimlerin kendilerinin hicivsel versiyonlarını canlandırdığı film, vizyona girdiği dönemde hem gişe başarısı elde etmiş hem de eleştirmenler tarafından başarılı bulunmuştu.

Size göre listeye eklenmesi gereken filmleri yorumlara yazabilirsiniz.

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi