Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa

Crash (1996)

crash-filmloverss

David Cronenberg’in en rahatsız edici filmlerinden biri olarak anılabilecek Crash, bir grup insanın arabalara ve arabaların çarpışma anına duyduğu cinsel haz konusu üzerinden yola çıkar. Bu grup, bir araya gelip ünlü araba kazalarını yeniden canlandırıp orgazma ulaşırlar. James Dean’in kazası filmde canlandırılan bir kaza olarak bu üzücü an’a izleyiciyi de ortak eder ancak izleyici bundan tuhaf bir zevk alan karakterlere yabancılaşır. Bu grupta toplumsal cinsiyet rollerinin de dışına çıkılabilmesine rağmen arabaların kavislerine yapılan vurgular kadın bedenini hatırlatır ve filmdeki yoğun cinselliğe rağmen vajinadan kaçınmak akla vagina dentata (dişli vajina) korkusunu getirir.

Raw (2016)

raw-filmloverss

Raw, bir ilk film olarak alışılmışın dışında olmakla kalmıyor neredeyse sıradışılığın dahi kurallarını yıkıyor. Kuralsızlığın da bir noktada kurallarla ifade edilebildiğini söyleyebileceğimiz sinema sanatında kendisine apayrı bir yer açan Raw, birçok sahnesinin rahatsız ediciliği ve dehşetiyle izleyenini başını çeviremeyeceği bir dikkatle ekrana kilitliyor.

Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)

salo_filmloverss

Salo Cumhuriyeti, II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın desteğiyle İtalya’da kurulan bir kukla devletti. Mussolini’nin kurup yönettiği bu yeni ülkede geçen film, aslında Nazi faşizminin sonuçlarını ortaya döker gibidir. Bir grup burjuva ve aristokratın kendilerine 12-15 yaşlarında kız ve erkek çocuklar seçmeleri ve onları daha çok seks köleleri olarak kullanmaları etrafında şekillenen film, karakterlere birebir kurdurttuğu cümlelerle de derdini ortaya koyuyor. Pasolini, sansürlenen ve yasaklanan bu son filminden bir süre sonra dini ve politik görüşleri nedeniyle sahilde dövülmüş ve kafasının üzerinden arabayla geçilmiş halde cesedi bulunmuştur.

Pi (1998)

pi-filmloverss

Darren Aronofsky’nin tuhaf filmlerinden biri olan Pi, sayıların gizemi içerisinde içsel fırtınalar ve bu fırtınaların yarattığı fiziksel sorunların rahatsız ediciliğiyle çekim tekniklerinin, kullanılan seslerin rahatsız ediciliğini de birleştirerek izlemesi yer yer zor ancak oldukça tatmin edici bir anlatı kuruyor.

The Holy Mountain (1973)

the-holy-mountain-filmloverss

Jodorowsky’nin dinlerden ekonomik düzenlere, aile kavramından toplumların estetik anlayışlarına, aşktan sekse kadar pek çok konuya yoğun göndermeler yaptığı The Holy Mountain, imgesel ve metaforların yoğun olarak kullanıldığı sinemanın en önemli eserlerinden biri aslında. Saykodelik bir hisse kapılacağınız The Holy Mountain, içinde yer alan göndermeleri yakaladıkça daha da keyifli hale gelen bir film.

 

Önceki Sayfa2 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi