Kôkaku Kidôtai – Ghost in the Shell (1995)

ghost-in-the-shell-filmloverss

Mamoru Oshii tarafından hayat verilen bu anime filmi Ghost in the Shell bir bakıma Blade Runner’ı andıran korkutucu bir distopya filmidir. Ancak animenin getirmiş olduğu sınırsız bir dünya yaratma ve gücüyle beraber film Blade Runner’ın da ulaşamadığı bir noktaya ulaşamayı başarmıştır. Filmde artık insanların organik yapıları başkalaşmaya başlamıştır. İnsanlar artık tamamen organik bir canlı olmaktan çıkmış ve teknoloji ve makine ile birleşmeye başlamışlardır. Kuklacı ismi verilen bir hacker insanların zihinlerine girerek anıyı ve hafızayı çalmaya başlar. Devlet bu tehlikeyi önlemek, hafızaya sahip çıkmak ve hacker’ı yok etmek için bir örgüt kurar.

Mimi wo sumaseba – Whisper of the Heart (1995)

whisper-of-the-heart-filmloverss

Yoshifumi Kondo’nun ilk ve son filmi tanımını taşıyan film Whisper of the Heart senaryosu Hayao Miyazaki tarafından yaratılmış bir gizemin aydınlaması ve bu gizem ile beraber gelen muazzam bir bağın kalplere yerleşmesini konu alan bir filmdir. Filmin ana karakteri olan Shizuku okumayı çok seven genç bir kızdır. Yaz planı olarak kendini kütüphaneye kapatmaya karar veren genç kız, eline aldığı her kitapta aynı ismi görmeye başlar. Zaman ilerledikçe bu isme karşı merakı artan genç kız bir kedinin yardımıyla bu keman yapan çocuğu bulur. Her ikisinin de hayalleri biribirinden farklı olsa da birbirlerinde gördükleri ışık kalplerini ve hayallerini birbirlerine bağlar.

Mononoke-hime – Princess Mononoke (1997)

princess-mononoke-filmloverss

Hayao Miyazaki tarafından yazılmış ve yönetilmiş olan anime filmi bir insan ve doğa savaşının destansı göstergesidir. İnsan kendi egemenliğinde doğaya hükmetme gücünü kendinde gördüğü için doğanın kaynaklarını da kendi malı olarak gördüğü için hızla ve acımasızca tüketmektedir. Bunun karşılığı olarak da doğanın güçleri insan ile bir mücadele içerisine girmiştir. Aşitaka köyüne saldıran şeytan ruh ile savaşmış ve bu savaş sonrası lanetin kaynağını öğrenmek için bir yolculuğa çıkmıştır. Bu yolculukta demirden korkunç silahlar yapan ve doğa ile savaşan bir köyde kendini bulur ve bu köy ile doğa arasındaki savaşta kalarak kendine bir yol çizmeye çabalar.

Pafekuto buru – Perfect Blue (1997)

perfect-blue-filmloverss

Satoshi Kon imzalı anime Perfect Blue Yoshikazu Takeuchi imzalı mangadan uyarlanan yönetmenin ilk filmi olma özelliğini de gösteren gerilim yüklü bir animedir. Animenin ana karakteri olan Mima Kirigoe ünlü bir şarkıcıdır ancak kariyerinden mutlu değildir. Şarkıcılığı bırakarak oyuncu olmaya karar verir. Ancak bu kariyer planında yaptığı değişiklik bazı hayranlarını hayal kırıklığına uğratır. Oynadığı ilk filmdeki rolü ve dergilere verdiği pozlara toplumsal normlara bağlı kalan bazı hayranları büyük tepki verir. Bu hayranlardan biri de Mima Kirigoe’nin peşine düşünce, tacizlerle beraber kadının hayatı bir kabusa döner ve gerilim dolu bir anime izleyici ile buluşur.

Jin-Rô – Jin-Roh: The Wolf Brigade (1999)

jin-roh-the-wolf-brigade-filmloverss

Hiroyuki Okiura tarafından yönetilmiş olan film Mamoru Oshii’nin Kerberos ismini taşıyan mangadan yola çıkarak beyazperdeye aktarılmıştır. Film bir çeşit kırmızı başlıklı kız hikayesidir ve bu masalın bambaşka bir evrene uyarlanarak ortaya çıkarılmış bir halidir. Film alternatif bir evrende geçer ve Japonya’nın düzeni içerisinde kendini bulur. Japonya’da Kerberos isimli özel bir polis ekibi vardır ve bu ekip özellikle Sect ismini taşıyan bir terörist grup ile savaş içerisindedir. Kerberos ağır silahlar ve ağır yöntemler ile düzeni sağlamaya çabalarken Sect içinde kırmızı başlıklı bomba kuryeleri çatışmanın merkezindedir. Bir gün bu çatışma kurt ve kırmızı başlıklı kızın yakınlaşmasına olanak sağlar.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi