“Hayat hep böyle zor mudur, yoksa sadece çocuk olduğunda mı böyle gelir?” – Mathilda

Luc Besson imzalı Léon: The Professional’da Mathilda karakterine hayat veren Natalia Portman, yeteneğiyle dünyayı etkisi altına aldığında henüz 12 yaşındaydı. Kariyerinde attığı bu güçlü adıma, Star Wars evreniyle de devam eden  Portman, hafızalarımıza kazınan bir diğer önemli karakter Padmé’ye hayat verdi. Ardından gelen yeni projeler, başarılı yönetmenler, ünlü isimler ve önlenemez bir Natalie Portman fırtınası! Kalbimizde ve kafamızda her zaman küt saçlarıyla elinde çiçek taşıyan Mathilda olarak kalsa da; V for Vendetta‘dan ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar ödülünü evine götürdüğü Black Swan’a kadar birçok önemli yapımda yer aldı. Son olarak ise Amerika Birlieşik Devletleri’nin ikonik First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i canlandırdığı Jackie ile karşımızda! Yakın tarihin en karanlık ve gizemli olaylarından “John F. Kennedy Suikastı”nın sonrasına odaklanan; Pablo Larrain imzalı Jackie’yle 20 Ocak’tan itibaren sinemalarda buluşmadan önce; sizlere mutlaka izlemeniz gereken 10 Natalie Portman performansını hatırlatalım dedik.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Natalie Portman Performansı

Léon: The Professional – 1994

leon-the-professionel-filmloverss

Tabii ki Natalie Portman deyince akıllara ilk sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden biri olan Matilda’dan bahsetmeden olmaz… Portman’ın kariyerinin başlangıcı olarak tanımlayabileceğimiz Léon: The Professional! Çiçeğiyle arasında özel bir bağı olan Leon, pek konuşmayan, siyah gözlüklerinin ardındaki insanı saklayan bir tetikçidir. Matilda ise ailesi bir narkotik polisi tarafından katledilen 12 yaşında bir kız. Ailesini kaybeden Matihlda kapı komşusu Leon’a sığınır, ve zamanla o tetikçiye aşık olur. Kendilerine ait bir dünya kuran sıra dışı ikilinin bir süre sonra Stansfield’la karşılaşmasıyla her şey değişir. Sicilini kirletmeye niyeti olmayan Stansfield, New York Polis Teşkilatıyla birlikte bu ikiliyi öldürmek için ant içer. Tarif edilemez güçlü bir sevgi bağı olan bu ikilinin hikayesini konu alan Léon: The Professional’ın yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.

Star Wars – 1998, 2002, 2005

star-wars-filmloverss

Bizleri 1977 yılında başlayan ve üçer yıl arayla izleyiciyle buluşan orijinal Star Wars üçlemesinin kökenlerine götürmek için on yıllarca bekleyen George Lucas, efsaneye iyi bir başlangıç yaptığı Star Wars: Episode I – The Phantom Menace ile yine üçer yıl arayla hayranlarına öncül bir üçleme sunmuştu. Naboo gezegeninin genç kraliçesi Padmé Amidala olarak izlediğimiz Natalie Portman, üç filmde de yer alıyor. Anakin Skywalker’ın gizli eşi, Luke Skywalker ile Prensen Leia Organa’nın annesi olan Padmé, diğer iki filmde ise Galaktik Senato’da Naboo gezegenini temsil eder. George Lucas tarafından yaratılan Star Wars evreninin sevilen karakterlerinden biri olan Padmé, Portman’ın Léon ile tırmanmaya başladığı başarı merdivenin güçlü bir adımıdır aslında.

Anywhere but Here – 1999

anywhere-but-here-filmloverss

Fazlasıyla samimi görünen ama temelde sorunlu bir ilişkiye sahip bir anne kızın yeni bir hayata başlama hikayesinin anlatıldığı Mona Simpson’un aynı adlı romanından uyarlanan Anywhere But Here’ın yönetmen koltuğunda Wanye Wang oturuyor. Filmin başrollerini ise Thelma and Louise’da güçlü bir kadın profili çizen Louise olarak izlediğimiz Oscar’lı oyuncu Susan Sarandon ile Mathilda olarak sinema dünyasına merhaba diyen başarılı oyuncu Natalie Portman paylaşıyor. Ann ile annesi Adele, hayatlarına yeni bir başlangıç yapma hayaliyle, bunaltıcı bir yer olan küçük bir Wisconsin şehrinden hayaller kasabası olarak adlandırılan Beverly Hills’e taşınmışlardır. Hayata karşı farklı duruşları olan, farklı hayaller kuran bu anne kız, eski bir mercedesle yaptıkları bu yolculuğun ardından, anne kızın arasındaki temelinde çatışmalı olan ilişki su yüzüne çıkar. Genç kız üniversiteye gidip, tek başına bir hayat kurma hayalleri kurarken, annesi onun film yıldızı olmasını istiyordur.

Closer – 2004

closer-filmloverss

Tek hayali bir gün önemli bir yazar olan gazeteci Dan, tesadüfen bir kaza nedeniyle farklı bir karakter olan Alice ile karşılaşır. Aslında Alice, Dan’in bunca zamandır aradığı ilham perisidir. Sonunda hayaline yaklaşan ve Alice’in hayatını konu alan bir kitap yazan Dan, kapak fotoğrafı için Anna’nın stüdyosuna gider. Ancak her şey altüst olur ve Dan, Anna’ya aşık olur. Bu ilgiye karşılık vermeyen Anna ise Dan sayesinde tanıştığı Larry ile evlenir. Ama daha sonra Dan ile Anna arasında oluşan kuvvetli çekim etkisini yeniden gösterir ve her ikisinin de sevdiklerini aldatmasına yol açar. Mike Nichols imzalı, aşkı ve genel anlamda tüm ilişkileri sert diyaloglarla ele alan Closer, Londra’da kesişen aşkları, yıllar içerinde değişen ilişkileri gerçekçi bir bakış açısıyla işler. Alice’e hayat veren Portman, kariyerinde akılda kalan karakter ile akıllara kazınmıştır.

Garden State – 2004

garden-state-filmloverss

Pek başarılı olduğunu söyleyemediğimiz televizyon kariyerine bir şekilde devam etmeye çalışan aktör Andrew Largeman,  bu durumun sebebi olarak hep ailesini görmüş; hep baskı kuran psikiyatr babasının hayatını şekillendirdiğine ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan annesinin durumuna onun sebep olduğuna kendini inandırmıştır. Annesinin ölüm haberini almasının ardından, 9 yıl sonra eve geri dönen Andrew, karşısında oldukça değişmiş bir kasaba bulur. Üstelik bir de kendisine tam zıt karaktere sahip olan, deli dolu bir kadın olan Sam ile tanışır. Sam, Andrew’in halının altına süpürdüğü tüm dertleri ortaya dökmesine sebep olacak; Andrew’in kendisiyle ve geçmişiyle yüzleşmesini sağlayacaktır. Zach Braff’ın ilk uzun metraj filmi olan Garden State, Braff ve Portman’ın abartısız oyunculuğuyla da oldukça dikkat çeken samimi bir eve dönüş hikayesiyle bizleri buluşturur.

V for Vendetta – 2005

v-for-vendetta-filmloverss

“Remember, remember the fifth of November!”

Geleceğin totaliter İngiltere’sinde geçen V for Vendetta; son derece karmaşık biri olan, hem de korkuyla sindirilmiş vatandaşlarına egemenliklerini geri vermeyi kafasına koymuş olan V olarak bilinen maskeli bir adam tarafından ölümden kurtulan genç kadın Evey’nin hikayesini konu alıyor. Yalnız yaşayan ve intikam peşinde olan V ile onun tam tersi bir karaktere sahip olan Evey’in ekseninde; film aslında seçilmiş liderlerinin diktatörlük anlayışını eleştirir. Özgürlüğün ve bağımsızlığın geri kazanmasını amaç edinmiş olan V’yi keşfederken kendisini de içinde arayan Evey, maskeli adamla beklenmedik bir anlaşma içine girer.

Goya’s Ghosts – 2006

goya-s-ghosts-filmloverss

1700’lerin sonunda İspanya’nın en ünlü ressamı olarak Kral IV Carlos’un himayesinde sanatının en başarılı eserlerini vermekte olan Francisco Goya, iham perisi olarak kabul ettiği güzeller güzeli Inés, Engizisyon Mahkemesi ve bu mahkemenin kararlarına gizliden gizliye etkide bulunan rahip Lorenzo tarafından ahlaksızlık ve toplum değerlerine karşı gelmekle suçlanınca, Inés’in bağışlanması için büyük bir savaş verecektir. Güzel Inés’i mahkumiyetten, işkenceden ve ölüme terkedilmekten kurtaramasa da, 20 yıl sonra Fransızlar Engizisyonu kaldırıp mahkumlar serbest bırakılınca, Goya, Lorenzo ve Inés arasındaki asıl hesaplaşmayı anlatan Goya’s Ghosts, iki başarılı oyuncuyu bir araya getirmesiyle de dikkatleri çekiyor. Javier Bardem ile Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Milos Forman oturuyor.

My Blueberry Nights – 2007

my-blueberry-nights-filmloverss

Wong Kar Wai’nin yönetmen koltuğunda oturduğu; oyuncu kadrosunda ise Norah Jones, Jude Law, Natalie Portman ve Rachel Weisz gibi isimlerin yer aldığı My Blueberry Nights; kalbi kırılan ve hayata karşı umudunu da kaybetmek üzere olan Elizabeth’in her şeyi geride bırakarak Amerika’da çıktığı yolculuğu anlatıyor. Sevgilisinden ayrıldığı ve oldukça mutsuz olduğu bir gece tanıştığı Jeremy ve onun sayesinde tattığı turta ile mutluluğa göz kırpan; ama yine de bir yerleri terk etmeden bazı şeylere ulaşamayacağını düşündüğü için bir yolculuğa çıkmaya karar veren Elizabeth’i bu yolculuğunda birçok farklı karakter ve bir o kadar da farklı olay bekler… Biz Elizabeth ile kırgınlık ve yeni başlangıçlar arasındaki uzun mesafede dramatik bir yolculuğa çıkıyoruz.

Black Swan – 2010

black-swan-filmloverss

Natalie Portman’ın yarattığı karakterle Oscar’ı kucakladığı ve bizleri adeta hem performansıyla hem de öncesinde yaptığı hazırlıklara mest ettiği Black Swan, 2000’lerin en önemli yapımlarından biri olarak anılıyor. Zarif, saf, masumiyetin resmi olan beyaz kuğu ile onun tam zıttı bir kimliği temsil eden; kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliği tanımlayan siyah kuğu ekseninde insanı ve içinde taşıdığı diğer karakteri, dönüşümü ve çatışmayı onu alan Black Swan; hem hikayesiyle hem de Portman’ın etkileyici performansıyla izleyicilerin akıllarında yer etmiştir. New York’ta yaşayan Nina başarılı bir balerindir ve hayatının tamamını kapsayan bir dans tutkusu vardır. Yeni sezonda beyaz kuğu olarak seyirci karşısına çıkacak olan Nina, ne yaparsa yapsın sahnede içindeki siyah kuğuyu ortaya çıkaramıyordur. Ancak rekabet, hırs ve tutku gibi güçlü duyguların bir araya gelmesiyle, Nina kendi karanlık tarafıyla yüzleşecek ve içindeki diğer tarafı gün yüzüne çıkaracaktır…

Knight of Cups – 2015

knight-of-cups-filmloverss

Kendine has tarzıyla muazzam bir filmografi sunan Terrence Malick’in muhteşem oyuncu kadrosuyla dikkat çeken son filmi Knight of Cups; kusursuz bir gerçek aşkı arayan ve sadece aşkın sebep olacağı büyüye ulaşmayı isteyen Rick’in hikayesini ele alıyor. Bizleri tutku dolu bir aşk üçgeninin içinde bir hayatla buluşturan film; Malick’in sinemasından alıştığımız üzere insan olma, ölüm ve aşk gibi temaları ele almakta! Natalie Portman, Christian Bale, Cate Blanchett ve Antonio Banderas’ı oyuncu kadrosunda bulunduran Knight of Cups, yönetmenin diğer filmlerine oranla daha az sevilse de, karakterler ve yine Malick sinemasından alıştığımız gibi tanrıvari bir dış ses ve muazzam görüntülerle bizleri buluşturur.

Jackie 20 Ocak’ta Sinemalarda!

jackie-filmloverss

Natalie Portman’ın A.B.D.’nin ikonik First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i canlandırdığı Jackie, yakın tarihin en karanlık ve gizemli olaylarından “John F. Kennedy Suikastı”nın sonrasına odaklanıyor. Başkan Kennedy, 22 Kasım 1963’te Dallas’ta konvoyunun geçişi sırasında açılan ateşle öldürülür. Olay esnasında Kennedy’nin hemen yanı başında olan Jackie bir yandan tüm ulusun gözleri üzerindeyken bu travmayı atlatmaya çalışacak, bir yandan da kocasının tarihi mirasını yaşatıp çocukları için vakur bir duruş sergilemek zorunda kalacaktır. Natalie Portman’ın Altın Küre adaylığı getiren ve eleştirmenler tarafından kariyerinin en iyisi olarak nitelenen performansıyla çok konuşulan filmde ona Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup ve John Hurt eşlik ediyor. Yönetmenlik koltuğunda ise No ve El Club‘ın da yönetmeni olarak tanıdığımız Pablo Larraín bulunuyor. Film 20 Ocak’ta izleyiciyle buluşacak!


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information