Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

Fred Zinnemann’ın Julia adlı filmiyle ilk uzun metraj deneyimini yaşayan, başarılı oyuncu Meryl Streep, Woody Allen’ın Manhattan’ında ve Dustin Hoffman ile birlikte rol aldığı Kramer vs Kramer’de adını duyurmaya başlamıştı. Sophie’s Choice’de hayat verdiği Sophie karakteriyle gelecekteki başarılarının sinyallerini veren Streep, karakteri canlandırırken soğukkanlılığından uzaklaşmayan, abartısız ve doğal duruşuyla hiç bir rolde eğreti durmayarak başarını kanıtlayan isimlerden biri. Postcards From the Edge, The Bridges of Madison County, Music of the Heart, Adaptation, The Devil Wears Prada, Doubt, Mamma Mia, Julie & Julia, August Osage County ve Suffragette gibi saymakla sonlandıramadığımız, birçok başarılı yapımda göz alıcı performansıyla büyüleyen Streep, 18 kez aday olduğu Oscar’ı üç kez evine götürmüştür. Son olarak gerçek bir yaşam öyküsünden beyazperdeye uyarlanan, Stephan Frears imzalı Florence Foster Jenkins ile izleyici karşısına çıkacak olan başarılı oyuncu, bu yıl Altın Küre’nin ilk kazananı olarak, onur ödülüne de layık görüldü. Yeteneğiyle bizleri kendine hayran bırakan Meryl Streep’i sinemalarda Florence Foster Jenkins olarak izlemeden önce, mutlaka izlemeniz gereken 10 performansını sizler için derledik.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Meryl Streep Performansı

Kramer vs Kramer – 1979

kramer-vs-kramer-filmloverss

Kendini bulma arayışı sebebiyle kocasından ayrılan Joanna Kramer, aslında oğulları Bill ile kocası Ted’i de baş başa bırakmıştır. Büyük bir reklam ajansında, önemli bir projeden sorumlu olan Ted Kramer, Joanna’nın ayrılışından çok etkilenmiş üstelik bir de şimdi Bill’in tüm sorumlulukları onun üzerindedir. Tüm gününü Bill’le geçiren Ted, oğlunun gelişimi için kariyer hayatını askıya almıştır. Ted oğluyla tam bir bağ kurmuşken, Joanna’nın velayet davası açmasıyla yıkılır. Ebeveynlik mücadelesinin arasında kalan Bill ise bu durumdan hiç mutlu değildir, o her çocuk gibi ikisini de bir arada görmek istiyordur. Avery Corman’ın aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmenliğini Robert Benton’un yaptığı Kramer & Kramer, duygusal ve izlemesi keyifli hikayesinde hayatlarımızı işgal eden kapitalist düzenin aile yaşantısına sunduğu yaşam biçimine, babalık ve annelik sorumlulukları üzerine de söylediği sözleriyle de dikkatleri çeker. Beş dalda Oscar kazanan filmde başarılı iki isim Meryl Streep ile Dustin Hoffman yer alıyor.

Sophie’s Choice – 1982

sophie-s-choice-filmloverss

Sophie, Nazi kamplarından kurtulmuş ve Nathan’ın varlığı ile yaşamak için bir neden bulabilmiş bir kadındır. Onun 1947’de geçen hikayesi, genç yazar Stingo’nun ağzından anlatılıyor. Stingo, bu ikili arasındaki inişli çıkışlı ve zorlu aşkın şahidi konumunda karşımıza çıkıyor. Sophie devamlı kabuslar ve huzursuzluk veren hayaller görürken, Nathan da soykırım takıntısı yüzünden şizofreniye varan şiddetli krizler ile baş etmeye çalışmaktadır. Stingo, kadının koluna damgalanmış numarayı görünce yaşadıklarını öğrenmek ister. Sophie deneyimlediklerini paylaştıkça, ilişki içindeki sorunların kaynağı da yavaş yavaş aydınlanmaya başlar. Sophie, kampta Naziler tarafından hayatı boyunca kendisinde derin yaralar bırakacak bir karar almaya zorlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nı Yahudi kampları ve bir annenin çaresizliği üzerinden anlatan Sophie’s Choice, savaş sonrası oluşan ruhsal etkilere de ışık tutar. Alan J. Pakula’nın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde, Sophie Zawistowska karakterine hayat veren Meryl Streep yer alıyor.

Silkwood – 1983

silkwood-filmloverss

Yaşanmış gerçek bir olayın beyazperdeye yansıması olarak karşımıza çıkan Silkwood, Amerikan işçi sınıfının yaşantısından kesitler sunar. Bir nükleer santralde laborant olarak çalışan Karen Silkwood ihmal sonucu radyasyona maruz kalır ve hayatı ciddi bir risk altına girer. Konuyu araştıran bir gazeteciyle işbirliği yapan Karen, nükleer santraller için nükleer yakıt üreten bir fabrikada işçilerin sürekli radyasyona maruz kalmalarını ve yolsuzlukları ifşa etmeye kararlıdır. Karen Silkwood, arkadaşlarının can güvenliği için bir sendikayla işbirliği yapmaya başlar. Mesai bitiminde işverenlerin aleyhine delil bulmaya çalışır ve kısa zamanda hem fabrikadaki arkadaşlarıyla hem de şirket yöneticileriyle arası bozulur. Savaştığı kişiler kendisinden çok güçlü olmasına rağmen onu durdurmak için yapmayacakları bir şey yoktur. Karen, bir yandan haksızlığa karşı başkaldırıp mücadele ederken diğer yandan da mücadele etme inancını yitirmiş erkek arkadaşına destek olarak yaşamaya çalışmaktadır. Meryl Streep’in başarılı performansıyla Oscar’a aday olduğu film En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dallarında ödüllere aday olmuştu.

Postcards from the Edge – 1990

postcards-from-the-edge-filmloverss

The Graduate, Closer, Charlie Wilson’s War filmleriyle hafızalara kazınan ünlü yönetmen Mike Nichols’un yönetmenliğini üstlendiği, Star Wars serisinde ve birçok başarılı filmde gördüğümüz,  oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Carrie Fisher’ın aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanan ve yine Fisher tarafından senaryolaştırılan Postcards from the Edge, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden sorunlar yaşayan ünlü bir oyuncunun, hayatını düzene sokmaya karar verdiği anda uzun süredir görmediği annesinin gelmesini ve ardından gelişen olayları konu alıyor. Filmde anne kızı başarılı oyuncular, Meryl Streep ile Shirley MacLaine canlandırıyor. Hollywood’un tanınmış aktrislerinden biri olan Suzanne Vale, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden hayatını bir türlü düzene sokamayan, sorunlarla boğuşan bir kadındır. Son filminin çekimlerinde kendini berbat hisseden Suzanne, kulise doğru ilerlerken karşısına bir uyuşturucu satıcının çıkmasıyla kendini saatler sonra bir hastane odasında bulacaktır. Hastanede kaldığı sürede hayatına yeni bir sayfa açma planları yapan Suzanne için beklenmedik bir sürpriz gerçekleşir ve uzun zamandır görüşmediği annesi gelir.

The Hours – 2002

the-hours-filmloverss

Yıl 1923, başarılı yazar Virginia Woolf, Londra’nın dışındaki gözlerden uzak evinde Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. Sağlık problemleriyle boğuşan Woolf, ağır bir depresyonun pençesindedir. Yıl 1951, tutkuyla Mrs. Dalloway’i okuyan ev kadını Laura Brown ise sahip olduğu hayattan kaçmanın tek yolunu böyle bulmuştur. Yıl 2001’e geldiğinde ise AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna bir parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası arasında Mrs. Dalloway üzerine kurulu özel bağ incelenir. Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf’un kült romanı Mrs. Dalloway ekseninde anlatan The Hours; 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve Nicole Kidman, Julianne Moore ve Meryl Streep’in muazzam performanslarıyla dikkatleri çeker.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi