Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa

İzleyicinin gözleri beyazperde ile buluştuğu anda her zaman başka diyarlara gitmek ve o diyarlarda maceralara atılmak istemiştir. Hissettiği veya hissetmediği tüm duyguların temsilini beyazperdede görmek isteyen izleyici, sinema ile başka bir evrenin kapısının anahtarını elinde tutar ve bu güç ile beraber kendisini her zaman özel hisseder. Anca bu özel hissetme realite ile karşılaştığı anda her zaman sekteye uğrar çünkü gerçek hayatın yansıması her zaman başka bir evrene kapılarını açmaz. Bu güç başka bir güçtür ve izleyicinin arzusu bu başka evrende gezinmek olduğunda realitenin görselliği bunu karşılayamayabilir. İşte tam da bu noktada anime izleyiciye hissetmediği arzuları gösterir. Anime denilince akla gelen en önemli isimlerden biri olan Hayao Miyazaki ve kurduğu Studio Ghibli isimli stüdyo izleyiciyi her zaman başka evrenlere davet etme sözü vermiş ve bunu tutmuş bir güçtür. Biz de bu gücü tekrar ortaya çıkarmak ve sizi başka evrenlere çağırmak istedik. Karşınızda ‘Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Hayao Miyazaki Filmi’ listesi!

Hazırlayanlar: Elif Barış, Osman Karakülah

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Hayao Miyazaki Filmi

Kaze no tani no Naushika – Nausicaä of the Valley of the Wind (1984)

muazzam-bir-video-hayao-miyazakinin-gokyuzu-tutkusu-filmloverss

Miyazaki’nin aynı isimli mangasından yola çıkarak oluşturulmuş olan bu anime filmi bir distopyada geçiyor ve animenin renklerini distopyanın renklerinde yeniden yaratıyor. Dünya büyük bir savaş sonrası ayakta kalmaya çabalamaktadır. Doğa kendini korumak için önlemler almaya başlamıştır ve artık dünya çok az sayıda kalan insan için hem savaş vermesi gereken hem de yaşamak için büyük bir çaba göstermesi gereken bir yerdir. Rüzgarlı Vadi, tüm büyük böceklere ve zehirli mantarlara karşı durarak dünyada tarım yapmaya çabalayan sayılı yerlerden biridir ve Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaä halkı için ayakta durmaya çabalamaktadır. Bir gün Rüzgarlı Vadi’ye bir kargo uçağı düşer ve bu uçağın içerisinde dünyayı kurtaracak bir şey vardır ve bununla beraber Nausicaä dünyayı kurtarmak için öne çıkar.

Tenkû no shiro Rapyuta – Castle in the Sky (1986)

hayao-miyazakinin-gokyuzu-tutkusu-uzerine-muazzam-bir-video-filmloverss

Hayao Miyazaki’nin 1986 yılında yazıp yönettiği ve 1986 yılında Animage Büyük Ödülü’nü kazanmıştır. Sheeta genç bir kızdır ve elinde büyük değerli bir şey taşımaktadır ancak bunun değerini bilmemektedir. Sheeta’nın elinde mavi bir taş bulunmaktadır. Bir gün Sheeta devletin güçleri tarafından kaçırılır ve bu kaçırılmasının sebebi elinde bulundurduğu mavi taştır. Uçan bir gemide hapsedilen ve bilinmeyen bir yere götürülen Sheeta yolculuk içerisinde büyük bir sekteye uğrar ve bu sektede korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bu saldırının sebebi de Sheeta’dır. Sheeta bu kaçırılmanın ve saldırının içerisinde gemiden düşer ancak elindeki mavi taş sayesinde havada süzülerek hayatı kurtulur. Bayıldıktan sonra gözlerini birinin kollarında açar. Bu da Pazu’dur. Artık Pazu Sheeta’nın kaçmasına yardım eder ve Pazu’nun babasının fotoğrafını çektiği uçan adayı aramaya başlarlar.

Tonari no Totoro – My Neighbor Totoro (1988)

my-neighbor-totoro-filmloverss

İki kız kardeş ile orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatan My Neighbor Totoro, Stüdyo Ghibli’nin bütün filmlerinde yer alan, en bilinen karakterlerinden biri olan Totoro’nun ortaya çıkışıdır.  Bir hastanede tedavi gören annelerine daha yakın olmak için bir köye taşınan Mei, Satsuki ve babalarını yeni bir hayat bırakmaktadır. Üzerinden çok uzun zaman geçmeden küçük kardeşleri Mei orman ruhlarını görmeye başlar ve Totoro ile tanışır. Annelerinin hastalığı bir yana, iki kız kardeşin Totoro’yla ve çeşitli orman ruhlarıyla ilişkisini ele alan fantastik bir hikayeyi ele alan My Neighbor Totoro, özellikle yarattığı Totoro karakteriyle Ghibli ve Hayao Miyazaki’yle özdeşleşmiştir.

Majo no takkyûbin – Kiki’s Delivery Service (1989)

kiki-filmloverss

Eiko Kadano’nun romanından uyarlanan filmde Miyazaki hem kitabı romanlaştırmış, hem yapımcılığı hem de yönetmenliğini üstlenmiştir. Filmde bir çocuğun dünyasına büyülü bir yolculuğa çıkar izleyici. Ana karakter olan Kiki on üç yaşındadır ve bir cadıdır. Cadılık eğitimini tamamlamaktadır ve büyü yeteneklerini kullanmaya başlamıştır. Ama tam bir cadı olması ve yeteneklerini tüm gücüyle kullanmaya başlaması için bir görevi tamamlaması gerekmektedir. Bu görev Kiki’nin özgürlüğü ile paraleldir. Kiki ailesinden uzak bir yerde tek başına bir yıl yaşaması gerekmektedir. Kiki de ailesinden uzak bir sahil kentini seçer bu kentte tek cadıdır ve yapmak istediği süpürgesini kullanarak bir kargo şirketi açmaktır. Hayallerini gerçekleştirirken cadı yeteneklerini yavaş yavaş kaybetmeye başladığını fark eder. Kiki artık hem yeteneklerini kazanmaya başlar hem de bir arkadaşının hayatını kurtarmaya çabalar.

Kurenai no buta – Porco Rosso (1992)

porco-rosso-filmloverss

Büyülü güçler tarafından domuza çevrilmiş yetenekli pilot Porco Rosso, 1920’li yıllarda Adriyatik Denizi’nde göklerin hakimi olarak anılan efsanevi bir pilottur. Porco, tüm hayatını yalnız bir şekilde uçakları gökyüzünde diğer uçaklardan koruyarak geçirmektedir. Kendine ait bir adada yaşayan Porco için uçmak ve otel sahibi arkadaşı Gina’yı ziyaret etmek adeta sıradan hayatının resmidir. Ancak bir gün; Porco’yu ve uçağını vurarak kendi ününü yaratmaya çalışa bir pilot adaya gelir ve işler karışır. Artık Porco’nun kendisini koruması için sadece çete uçaklarla değil, yeni gelen pilotla da savaş hazırlıkları başlatması gerekmekteydi.

Önceki Sayfa1 / 2Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi