Önceki Sayfa1 / 3Sonraki Sayfa

2000 yılında usta yönetmen Christopher Nolan tarafından yaratılmış Memento, bir adamın hafıza ile girdiği akıl almaz zorlu bir oyun içerisinde hayattan almak istediği tek şeyin peşine düşmesini anlatan gerilim ve bilmece yüklü bir filmdir. Biz de bu bilmecelere bir ışık tutmak gayesiyle sizler için Memento hakkında bilinmesi gereken detayları derledik.

Jonathan Nolan tarafından kaleme alınmış Memento Mori isimli kısa öyküden beyazperdeye uyarlanan filmin senarist ve yönetmen koltuğunda Christopher Nolan bulunmaktadır. Nolan’ın 2000 yılında yaratmış olduğu sinema tarihinin en çok izlenene ve en çok beğenilen yapımları arasında yer alan Memento bir adamın gizli ızdırabının gizemli ve şiirsel bir yansımasıdır. Oyuncu kadrosunda Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun yer aldığı filmde Pearce tarafından canlandırılan Leonard Shelby dışarıdan bakıldığında kağıt üzerinde her şeyin mükemmel ve iyi olduğu bir dünyanın parçasıdır. Ucuz otel odalarında kalmasının dışında kıyafetleri, arabası, yanında taşıdığı nakit paraları, dış görünüşü ile tamamen Amerikan Rüyası’nı temsil eden bir erkek bireydir ve bu temsili üzerinde çok karizmatik bir şekilde taşımaktadır. Ancak dışarıdan görünen bu hayat içerisine çekilen izleyicinin gözlerinde birer birer yıkılmaya başlar. Çünkü Shelby’nin hayatı sadece intikam üzerine kurulmuş nefretin portresidir.

Leonard’ın karısı tecavüz edilip öldürülmüştür ve bu kayıp sonucunda Leonard iki öznel olgu ile yoluna devam etmektedir. Bunlardan ilk karısının intikamını almak ve onun anısı için elinden geleni yapmaktır. Ancak ikinci öznel olgu, bunu zor bir durum içerisine taşımaktadır. Bu korkunç olaydan sonra Leonard tarifi imkansız bir hastalığa sahip olur. Leonard karısının ölümünden önceki her detayı gayet normal ve sağlıklı bir şekilde hatırlarken, o günden sonraki anılarını hatırlayamamaktadır. Çoğu anısı 15 dakikada bir silinmekte ve Leonard bir gün önce ne yaptığını, nerede olduğunu, neler yaşadığını hatırlamamaktadır. Bunun çözümünü dövmelerde ve fotoğraflarda bulan Leonard’ın hikayesi Memento düz, lineer bir zamansallıkta ilerlemediği için; renklerin ve zamanların karmaşasında izleyiciye bilmece dolu gizemli bir deneyim yaşatmaktadır. Biz de akıllarda her daim soru işareti oluşturmuş bu zamansız macerayı sizler için inceledik ve Memento hakkında bilmeniz gereken 15 detayı derledik.

 ***Yazının bundan sonrası Memento filmine dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Memento Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay!

Christopher Nolan’ın Aklından Geçen Başroller

memento-filmloverss-1

Guy Pearce’in muazzam performansından önce Nolan’ın aklında filmin hafıza kaybı yaşayan ana karakteri Leonard için daha ‘ünlü’ isimler varmış. Aaron Eckhart, Brad Pitt, Charlie Sheen ve Thomas Jane gibi isimler düşünülse de hiçbir oyuncu ile anlaşılmaya varılamış. Nolan’ın filmin başrolü için istediği asıl isim ise her zaman Alec Baldwin olmuş. Ancak tüm görüşmeler sonucunda filmin başrolüne Pearce seçilmiş.

Memento’nun Kadrosunda Kesinleşemeyen İki İsim

memento-filmloverss-2

Memento’da Carrie-Anne Moss tarafından canlandırılan Natalie karakteri, oyuncunun Matrix filmindeki performansının görülmesinden önce büyük bir sorun teşkil etmiş çünkü canlandırması için aranan oyuncu tam anlamıyla bir türlü bulunamamış. Natalie karakterini canlandırması için konuşulan oyuncular arasında Ashley Judd, Famke Janssen ve Angelina Jolie yer alsa da karakterin ruhu Moss kadroya dahil olmadan önce Nolan için hiçbir zaman tam olarak yaratılmamış. Filmin kadrosundaki en büyük boşluklardan birisi de filmin görüntü yönetmeni koltuğunda yaşanmış. Nolan filmde çalışmak istediği görüntü yönetmeni Mark Vargo ile görüşse de Vargo filmi anlamadığını dile getirerek görevi reddetmiş ancak daha sonra çok büyük hata yaptığını kabul etmiş. Aynı zamanda Nolan Peter Deming ile çalışmak istese de Deming Scream 3 filminin kadrosunda yer aldığı için ekibe dahil olamamış. En sonunda Nolan sinematografisindeki birçok başyapıtında beraber çalışacağı Wally Pfister ile anlaşmaya varmış.

Memento’nun Çekimlerinin Muazzam Hızı

memento-filmloverss-3

Karısının öldürülmesinden sonra tek amaç olarak kendine intikam yolu çizmiş olan ancak bu intikam yolunda artık kimin iyi kimin kötü olduğuna karar veremeyen, hafızanın değer ve yargı algılarına hükmettiği bir çevrede tek başına kalan Leonard’ın zamansız macerasını anlatan film Memento sinema tarihi içerisinde çekimleri çok kısa bir sürede tamamlanan filmler arasında yerini almaktadır. Filmin çekimleri sadece 25 gün sürmüştür. Bununla beraber filmde Natalie karakterini canlandıran Carrie-Anne Moss’un sahnelerinin çekimleri ise sadece sekiz gün sürmüştür.

Tüm Siyah-Beyaz Sahnelerin Doğaçlama Diyaloglardan Oluşması

memento-filmloverss-4

Stephen Tobolowsky tarafından canlandırılan Sammy Jankis karakterinin filmde yer aldığı sahnelerin Memento için iki farklı noktadan ayrı ayrı önemleri var. Bunlardan ilki Tobolowsky’nin kendisinin de hafıza kayıpları ile ilgili büyük bir geçmişinin olması. Ünlü oyuncunun geçmişinde de geçirmiş olduğu hastalıktan ötürü filmde anlatılan noktalara benzer deneyimleri olduğu için bu rol için direkt kendisi adım atmış yönetmene ve kendi deneyimlerini filmde canlandıracağı karakteri yaratırken kullanmak istediğini söylemiş. Bununla beraber oyuncunun canlandırdığı Jankis karakterinin yer aldığı siyah-beyaz çekimlerin önemi ise senaryoda hiçbir diyalogun yer almaması. Nolan senaryoyu kaleme alırken bu sahneleri diyalogsuz kaleme almış ve sahneler çekilirlen oyuncular tamamen doğaçlama yaparak sahnelerdeki diyalogları var etmişler.

Nolan’ın Filmdeki Kimse Tarafından Farkedilmeyen Rolü

memento-filmloverss-5

Joe Pantoliano tarafından canlandırılan Teddy karakterinin sözleri filmde Nolan için büyük önem teşkil etmekte. Senaryodaki diyalogların ve bu diyalogların vurgularının tam yerinde ve zamanında olması gerektiği gibi olması için büyük bir çaba sarf eden Nolan, Pantoliano’nun bir sahnesinde büyük bir kırılma yaşamış. Filmde Teddy tarafından söylenen ‘you don’t have a clue, you freak!’ (bir ipucun yok, seni ucube) repliği Nolan’ın bir türlü istediği gibi olmamış. Pantoliano cümleyi istenildiği gibi söylese de tam vurgunun yapıldığı ‘you freak’ nidası Nolan’ın istediği gibi olmayınca, yönetmen cümleyi yeniden kaydetmiş ve bu kısmı kendisi söylemiş. Kendi sesini oyuncunun sesine benzettiği için de oyuncu dahil kimse tarafından filmdeki Nolan’ın bu rolü fark edilmemiş.

Önceki Sayfa1 / 3Sonraki Sayfa
Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi