Matrix kodlarının dizaynını yapan Simon Whiteley kodların ilhamını karısının Japonca yemek kitaplarından aldığını açıkladı!

Wachowski Kardeşler’in adını sinema tarihine altın harflerle yazdıran, The Matrix, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions filmlerinden oluşan Matrix üçlemesi yayınlandığı yıllarda insanların adeta ufkunu açmıştı. Hatta o dönemde pek çok kişi, yaşadığımız dünyanın gerçekten bir yazılım olabileceğine inanmaya başlamıştı. Matrix üçlemesi gerçekten de sinema tarihi için dönüm noktalarından birisiydi. Birçok tekniği sinemaya kazandırmasının yanı sıra filmler hikayeleriyle, karakterleriyle ve atmosferleriyle de oldukça beğenilmiş ve dikkat çekmişti. Bitişiyle beraber üçleme üzerine yıllardır okumalar yapılıyor, tezler yazılıyor, komplo teorileri uyduruluyor.

the-matrix

Matrix Üçlemesindeki Kodların Sırrı Ortaya Çıktı

Matrix üçlemesinden akıllara kazınan imgelerden birisi de ekrandan aşağıya doğru akan yeşil renkteki Matrix kodlarıydı. Çoğu kişi bu kodların anlamı üzerine ciddi ciddi kafa yormuştu. Hatta bu kodların ciddi ciddi büyük bir yazılıma işaret ettiğini belirten teoriler ortaya atılmıştı.

Matrix kodları hakkındaki gerçek yıllar sonra ortaya çıktı. Serinin ana tasarımcısı, kodları eşinin yemek defterinden aldığı suşi tarifi olduğunu itiraf etti. Simon Whiteley, Japon kökenli eşinin Japonca yemek kitabındaki harfleri alarak bunlardan Matrix’in kodlarını oluşturmuş.

Peki nasıl oldu da bu kodların Japon alfabesine ait olduğu bu zamana kadar ortaya çıkmadı. Cevap son derece basit. Whiteley, harfleri direkt olarak filme aktarmamış. Kimine eklemeler yapmış, kimisi ters çevirmiş, kimini baştan tasarlamış.

Kaynak: Nerdist

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi