Gerçek hayatta saflığın, masumiyetin ve çocukluğun sembolü olan sütün sinemada nasıl karşımıza çıktığını ele alan muazzam bir video!

Sembolizm, sinemanın olmazsa olmazlarından! Sembolizmi tanımlarken, bir durumu, düşünceyi hem yalın hem de daha sanatsal anlatmanın en naif yollarından biri diye anlatmak yanlış olmaz. Stanley Kubrick sineması gibi kapsamlı bir sembolizm göremeyiz belki birçok filmde ancak çoğu yönetmen hikayesini ele alırken, sembollerin gücüne başvurmayı ihmal etmez. Pedro Almodovar’ın vazgeçemediği kitaplar, Nicolas Winding Refn’in aynası ya da Jim Jarmusch’un sigara ve kahvesi… Her yönetmenin kendi tarzında oluşturduğu sembol skalası oldukça geniş elbette.

Bir karakterin kimliği sadece oyuncunun gösterdiği performansla değil, bağlı olduğu birçok nesneyle birlikte anlaşılabilir. Bu içtiği sigarası veya elinden düşürmediği kitabı olabilir. Bu nesneler üzerinden biz sınıf, ahlak veya bazı kişilik özellikleri gibi birçok şeyi anlayabiliriz. Altında yatan derin anlamları ve düşünceleri en basit şekilde izleyiciye yansıtmayı sağlayan sembollerden bahsedince akla elbette birçok nesne gelecektir. Peki ya hiç bu cisimlerin arasında ‘süt’ü düşündünüz mü? Süt de diğer gıdalar, içecekler  ve nesneler gibi inanılmaz derecede semboliktir. Saflığın, çocukluğun, masumiyetin simgesi… Birçok filmde karakterlerin vazgeçilmez içeceği olan sütün sinemada ne anlatmak istediğini anlamak, gerçek hayattaki işlevini anlamaktan biraz daha güç olabilir. Çocukların gece uyumadan içtiği, içmezler ise büyüyemeceğine inandıkları sütün; bir hikayeyi veya karakteri tanımlarken en güçlü anlatımlardan biri olabileceğini hatta sadece saflığı değil bazen gücü de ortaya koyabildiğini söylesek mesela, ne dersiniz?

no-country-for-old-men-filmloverss

“Saflık, bir çocuğun masumiyetiyle ilişkili olup; aynı zamanda da can sıkıcı olmayan, ayrıca sakin, beyaz, aydınlatıcı, gerçeğe yakın olan, itici olmayan bir güçtür.”

James Dean’den No Country for Old Men’in Anton Chigurh’una birçok yetişkin karakterin vazgeçemediği süt, peki sizce gerçekten sadece masumiyetin ve çocukluğun simgesi mi? Bu durum gerçek hayattan sinemaya doğru yol aldıkça biraz karmaşıklaşıyor olsa gerek, birçok anlamla boğuşmaya başlıyoruz. Aslında süt güçlü bir hikaye anlatım sembolüdür. Bir bebeğin süt olmadan hayatta kalamayacağını göz önünde bulundurursak, aslında sütün de yaşamda su kadar güçlü bir görevi vardır ve elbette ki sinemada da. Süt, bir karakterin çocuksuluğunu anlatmak için kullanılırken aynı zamanda karakterin kuvvetini göstermek amacıyla da kendisine yer bulur veya tamamen karakterden bağımsız bir şekilde hikayenin durumunu anlatmak amacıyla karşımıza çıkar. Gerçek hayattaki anlamı ne kadar net ise sinemadaki karşılığı da bir o kadar karışıktır esasında.

leon-the-professional-filmloverss

Normalde hiç çekinmeden kötü kalıbına sokacağımız bir suikastçi olmasına rağmen, Mathilda ile olan dostluklarından dolayı hiç bir zaman öyle görmediğimiz Leon’un süt içmesi, saf kötü diye bir şeyin olmadığını ve birilerini öldürüyor bile olsa aynı zamanda birilerini de sevebilecek bir kalbe sahip olduğunu örnekleyen sembollerden biridir. Yüzeysel olarak baktığımızda Leon’un süt içmesi oldukça ironik olarak yer alıyormuş gibi görünse de aslında burada süt metaforik olarak sağlıklı bir yaşam ve Mathilda’ya karşı olan babalık kaygısıdır. Aynı zamanda da Leon’un Mathilda ile birlikte farkına vardığı, yaşayamadığı çocukluğunun temsilidir. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi süt her zaman böylesine olumlu bir anlam için kullanılmaz. Mesela Stanley Kubrick’in A Clockwork Orange’nı hatırlayın… Alex ve arkadaşlarının süt içtiği sahneden hangimiz masumiyeti düşündü? Daha çok şiddet ve huzursuzluk değil mi? Alex ve arkadaşlarını sürekli olarak gittikleri Korova Milk Bar; bize masumiyet ile suçun ikili bir görüntüsünü sunar. Masum annelik sembolü Korova’da tamamen plastik bir görünüme sahip çıplak kadınlar olarak karşımıza çıkar. Alex’in ve çetesinin içtiği sütler, şiddet eğilimini arttırmakla kalmayıp; saldırganlık ve vahşilikle masumiyeti geride bırakmasını yansıtır.

Muazzam Bir Video: Süt Sinemada Neleri Simgeliyor?

Semboller hem hikayeyi ve izleyicileri daha dinamik kılar hem de kullanılan bu sinema alfabesi bazı ilhamların kapısını aralamada birebirdir. Now You See It adlı bir youtube kanalında yayınlanan oldukça başarılı bir video; annelik, çocukluk ve masumiyet gibi temalarla özdeşleşmiş olan sütün, sinemada karakteri ve hikayeyi ne denli etkilediğini oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor. Bu başarılı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi