11 Mart

Yearning / Hasret

hasret-yearning-ben-hopkins-filmloverss

Yönetmenliğini Ben Hopkins‘in üstlendiği Hasret / Yearning; günden karanlığa, yaşayan şehirden geçmişin şehrine doğru geçerken İstanbul’un birçok yönüne de değiniyor: Eski mahallelerin yıkılması ve yenilenmesi, göçmen işçiler, hükümete karşı direniş, şehirde yaşayan çok çeşitli dinler ve topluluklar, İstanbul’un tuhaf derecede melankolik özü. Filmin konusu ise şöyle:

Almanya’da, pek de izlenmeyen bir televizyon kanalı, belgesel çekmeleri için ufak bir film ekibini İstanbul’a gönderir. Ekip, şehre ayak bastıkları andan itibaren röportajlara başlar. İstanbul’un çeşitli mahallelerini gezip, oranın enteresan sakinlerini tanırlar: Kediler medeniyetinden bahseden tarihçi, meczup ve aşıklar kahvesinin sufi derviş sahibi, Ermeni gazeteci, Alevi Komünist, tarikatten bir Müslüman, her şeyi çözmüş çaycı…

Bir gün yönetmen montaj odasındayken, izlediği görüntülerde, çekim yaptıkları sırada orada olmayan suretler, gölgeler fark eder: Kamera, hayaletleri mi yakalıyordur? Bu fikir onda bir takıntı haline gelir. Kasıtlı olarak daha tenha, karanlık yerlerde daha fazla hayalet bulma umuduyla çekim yaptırır. Bu takıntıya dayanamayan ekip, geri döner. Tek başına kalır.

Yönetmen gün ışığından karanlığa, günümüzden eskiye sürüklendikçe, İstanbul’un da görünüşü değişir. Kentsel dönüştürülen, yıkılan mahalleler, kaçak göçmen işçiler, hükümet karşıtları, farklı din ve cemaatler ve İstanbul’un özelliği; eşsiz bir hüzün.

Filmin eleştirisini okumak için tıklayınız…

The Divergent Series: Allegiant / Uyumsuz Serisi: Yandaş

The-Divergent Series-Allegiant-filmloverss

Veronica Roth’un aynı adlı kitabından uyarlanan, yönetmen koltuğunda Limit Yok ve Sihirbaz filmlerinden tanıdığımız Neil Burger’ın bulunduğu ve başrollerinde Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet gibi isimlerin yer aldığı 2014 yapımı Divergent(Uyumsuz), vizyona girmesinin ardından oldukça beğenilmiş ve dünya çapında 300 milyon dolara yakın hasılat elde etmişti. Bu başarının ardından geçtiğimiz Mart ayında serinin ikinci filmi Insurgent vizyona girmişti.

Senaryosunu The Perks of Being a Wallflower ile ün kazanan Stephen Chbosky‘nin yazdığı, serinin 3. filmi olacak The Divergent Series: Allegiant’ın yönetmenliğini Insurgent’ı da yönetmiş olan Robert Schwentke üstleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Shailene Woodley‘in yanı sıra Theo James, Zoe Kravitz, Miles Teller, Naomi Watts ve Jeff Daniels gibi isimler yer alıyor. Serinin üçüncü filmi olacak The Divergent Series: Allegiant’ın konusu şöyle:

Tris ve Four, doğup büyüdükleri şehri daha iyi bir yer haline getirme umudu ile duvarların arkasında tehlikeli bir göreve çıkar. Yaşadıkları dünya hakkında yeni gerçekler ortaya çıkarken, Tris ve arkadaşları kime güveneceklerine karar vermelidir. Jeanine (Kate Winslet)’nin ölümünden sonra özgürlüğe kavuştuklarını düşünen Tris için işler hiç olmadığı kadar zordur.

All Roads Lead To Rome / Roma’da Aşk Başkadır

all-roads-to-rome-filmloverss

Sex and The City’nin yıldızı Sarah Jessica Parker’a efsane İtalyan oyuncu Claudia Cardinale, Paz Vega ve Raoul Bova’nın eşlik ettiği eğlenceli romantik komedi All Roads Lead To Rome / Roma’da Aşk Başkadır‘ın yönetmeni ise Ella Lemhagen. Filmin konusu:

New York’lu bekar anne Maggie, sorunlu kızı Summer’la baş başa vakit geçirmek için İtalya tatiline çıkmaya karar verir. Gençlik yıllarını geçirdiği Toskana’ya vardıklarında ilk aşkı Luca’yla karşılaşan Maggie, Luca’nın evli olmadığını öğrenince heyecanlanır. Luca’nın çılgın annesi Carmen Roma’daki sevgilisiyle gizlice evlenme planları yaparken, bu tatile zorunlu olarak gelen Summer ise bir an önce New York’a dönmek istemektedir. İkisi işbirliği yaparak gizlice Roma’ya kaçar. Maggie ve Luca da onları aramak üzere Roma’ya doğru yollara düşer.

Exposed / Dedektif Galban

exposed-filmloverss

Başrollerini Keanu Reeves, Ana de Armas ve Mira Sorvino‘nun paylaştığı Exposed / Dedektif Galban, bir mucizeye tanık olan genç dedektifin, bu olaydan sonra yaşadığı gizemli olayları konu alıyor. Yönetmenliğini Declan Dale‘in üstlendiği filmin konusu ise kısaca şöyle:

New York Sehir dedektifi Scotty Galban, kendi iş arkadaşının cinayetini araştırırken az sayıdaki kanıtların içindeki bir fotoğrafta genç bir öğretmen olan Isabel De La Cruz’u (Ana de Armas) görür. Galban cinayeti çözmeye yaklaştıkca, Isabel’in de bir şahit olduğuna inanmaktadır. Olaylar gizemli Isabelin bazı olaylara şahit olmasıyla daha farklı bir şekil alır. Dedektif Galban arkadaşının cinayetini çözmek isterken gizemli olayların içinde kendisini bulur.

Annemin Yarası

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi