Man Of Steel ve Superman filmlerinden sonra hayranlarının isteği doğrultusunda Batman V Superman filmi için bazı önerilerimiz var.

Man of Steel’de, Snyder’in Superman karakterini ve hikâyesini kendince yorumlamasından dolayı, süper kahramanın hayranları hararetle tartışmalarını hâlâ sürdürüyorlar.Şu an elimizde, hayranların bölündüğü bir Superman yorumu var fakat Man of Steel iyi mi yoksa kötü mü bir filmdi diye tartışmaya devam etmektense, artık daha yapıcı olmakta fayda var. Yani Snyder ve senaristlerin, hayranların hoşlanmadığı bazı şeyleri düzelterek, devam filmi “Dawn of Justice”i nasıl daha iyi bir film haline getirebileceklerini konuşmalıyız.

5. Kayıp Babalar

Kevin-Costner-as-Jonathan-filmloverss

Çizgi roman hikâyesinde, Superman ve Batman’in babalarını kaybettikleri gerçeği bir sır değil; ama Superman’in kaybı, çoğu çizgi roman hikâyesinde, “Hortuma Kapılan Jonathan Kent” sahnesinden çok daha az trajiktir.

Man of Steel sayesinde, “Dawn of Justice”de Clark Kent ve Bruce Wayne’in, babasızlığın acısıyla bir bağ kurmalarını seyretme şansımız var.

4. Dünyadışı Uzaylı

Man-of-Steel-Superman-Filmloverss

Man of Steel’de, önceki Superman filmlerinden farklı olarak işlenen bir şey varsa, o da karakterin uzaylı statüsüydü. Kingdom Come başlıklı meşhur çizgi romanda, çığırından çıkan metainsanlar Bruce Wayne’le Lex Luthor’u, insanoğlunu savunmak adına gönülsüz bir ittifak kurmaya zorlar. Eğer Superman’in Zod’a yaptıkları, onu hem sevilen hem de korkulan, nefret edilen birine dönüştürdüyse, aynı ittifaka “Dawn of Justice”de de rastlayabiliriz. Superman’in “Uzaylı” doğası sahiden de hikâye açısından müthiş bir itki yaratabilir. Bir de buna, Batman’in “insanlığa” dair görüşlerini ve Lex’in tarafından Kal-El’in tarafına geçişi eklenirse, birçok şüpheci hayran bu yepyeni DC evreninin yanına çekilebilir.

3. Dedektif Clark Kent

Batman-V-Superman-Clark-Kent-filmloverss

Filmin hızlı kurgusu içinde, çok fazla değinilmeyen noktalardan biri de Clark Kent’in araştırmacı yanıydı. Genç Clark’ı, farklı farklı işlerde çalışırken görmemize rağmen, kendi köklerini keşfetmesini sağlayacak bilgi kırıntılarını nasıl birleştirdiği yeterince belirtilmemişti. Bu eksiklikten dolayı, ortak merakları yüzünden —araştırmacı habercilik— Lois’le ilk tanışmaları gibi anı hakkıyla takdir edememiştik.

Yeterince vurgulanmamış olsa da, Man of Steel başarılı ve zeki bir araştırmacı olan Clark Kent’in temellerini atmışlardı. Batman V Superman’de, bu alter-egodan epey faydalanabilir.

 

 2. Karanlık Superman

dark_superman-filmloverss

DC çizgi roman evrenindeki en önemli ve yıllardır süregelen tartışmalardan biri de, Superman’in güçleri oldu ki kötü bir amaçla kullanılacak olursa neler yaşanacağıdır. Superman’ın tanrısal güçlerinin, manipülasyonla ya da Superman’ın kendi bencil planları uğruna, yanlış bir amaçla kullanılması DC çizgi romanlarında bütün dünyanın —ve Superman’in— gayet farkında olduğu bir tehlikedir.

Man of Steel, ciddi boyutlarda şiddete başvuran bir Superman portresi çizdiği için epey eleştiri almıştı. Fakat TDKR’deki Bruce Wayne gibi, Clark El de yaptığı seçimlerden dolayı rahat uyuyamıyor olabilir; belki Zod’u öldürdüğü için ya da Metropolis’i daha iyi müdafaa edemediği için vs.

Man of Steel bir süper kahramanın ortaya çıkışını (deneme yanılma yöntemleriyle) anlatıyorken, Batman V Superman, kusurlara sahip Superman’in birçok insanın görmeyi çok istediği o dürüstlük ve erdemlilik timsaline dönüşmesini anlatabilir.

1. Justice League’in Süper Kahraman Prensipleri

Batman-V-Superman-filmloverss

Batman V Superman’in önündeki en zorlu görevlerden biri de alt başlığının içini doldurup dolduramayacağı. Hiç de muğlak sayılmayacak bu alt başlıktan dolayı (Dawn of Justice, yani Justice League’in Doğuşu) film biterken, bir Justice League ekibinin kesin olarak kurulması gerekmektedir.

Sahiden “Dawn of Justice”e tanık olacaksak, Batman V Superman’in çizgi roman evreninde hâlihazırda kurulmuş olan temeli, DC sinema evreninde de tekrar kurması gerekecektir.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi