Toplum! Kelimenin alt anlamı, canavarlıkla eş anlamlı olan medeniyet olarak açıklanabilir. İnsanlar tarihler boyunca medeniyeti getirme bahanesiyle en barbar, en cani yollara başvurmuştur. Yakın tarihe kadar yüce (!) ABD’nin bile Afganistan’ı işgal etmesinin altında yatan sebep az önce söylediklerimden çok da farklı değil aslında: medeniyet! 3-5 kişi bir araya gelir ve farklı olanı yok etme çabasıyla özgürlüklere gem vurmaya başlarlar. Böylelikle toplumun değerleri oluşmaya başlar, tutucu toplum, teknoloji toplumu, zırt toplumu, bırt toplumu… şimdi bu yazdıklarımdan anarşikmişim izlenimi çıkıyor ama bir yerde de bazı şeyleri eleştirmeden duramıyorum.  İşte hal böyle olunca yine o az önce bahsettiğimiz toplum seni anında dışlayıveriyor anarşist diye. 

Nobel ödüllü yazar William Golding’in kitabından uyarlanan ve eserle aynı ismi taşıyan 1990 yapımı “Lord of The Flies – Sineklerin Tanrısı” filmi de toplum eleştirisine göndermelerle dolu olarak uçak kazası sonucu ıssız bir adaya düşen bir grup çocuğun hikayesini anlatıyor. Başlarında otorite figürü olacak yetişkin kimse olmayan çocukların yaşadıklarını anlatan film başlangıçta eğlenceli bir serüven gibi görünse de giderek çocukların birer katile dönüştüğü bir kabusa dönüyor. Kendi aralarında gruplaşan çocuklar önce bir lider arayışına giriyorlar. Sonrasında da sürü psikolojisine. Başlangıçta yüzen, oyunlar oynayan çocuklar, zamanla yaşam savaşına girişiyor ve canileşmeye başlıyorlar. İki farklı çocuk karakter üzerinden iki farklı kutba gönderme yapan yazarın güçler savaşını çok iyi anlattığı kitabının yanında ne yazık ki film biraz sönük kalıyor. Bu savaştan galip çıkmak için birbirlerini yok etme noktasına kadar gelen çocukların tüyler ürperten hikayesinin devamı için filmi izlemenizi tavsiye ederim. 

Çocukluk gibi masum bir duygunun böyle bir hikayeye konu edilmesinin ilginçliği kesinlikle dikkate değer.  Yetişkinler dünyasını taklit etmeye, yaşadıklarını anlamlandırmaya çalışan, neredeyse bebek sayılacak yaştaki çocukların serüvenlerinde anlatılanları kaldırabilecek misiniz? Çocukların adaya düşmesi ünlü hikaye mercan adasına karşılık olarak yazılmış olsa da, yazarın asıl amacı II. Dünya Savaşı döneminde yaşananların ne kadar sarsıcı ve vahşet dolu olduğunu bir şekilde çocukların gözünden anlatmak. 

1990’da sinemalarda gösterilen filmin yönetmenliğini  Harry Hook üstlenmiş. Oyuncular ise dönemin popüler ama büyüdükçe isimleri unutulmuş çocuk yıldızları.  1963 yılında ilk defa çekilen uyarlamadan daha iyisini yapmak için çıkılan yolda ne yazık ki Hook da sınıfta kalmış.  Hatta birçok yerde okuduğum eleştirilerde 63 versiyonunun kitaba daha sadık kaldığı belirtiliyor. 

Sonuç olarak kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Ama ne yazık ki kitabı 90 dakikaya sığdıramam, kısıtlı zamanım var derseniz o zaman da size filmi önerebilirim. En azından konuya dair genel bir bilgi sahibi olmak ve topluma az da olsa eleştirel bir gözle bakabilmek için… 

İyi Seyirler…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi