Fight Club’dan Lawrence of Arabia’ya, Melancholia’dan Fargo’ya; sinema tarihinin akıllara kazınmış karelerini gözler önüne seren “1 Milyon Film Karesi” serisinden yeni bir video yayınlandı.

İyi bir filmin becerikli bir yönetmene, yetenekli oyunculara ve güçlü bir senaryoya ihtiyacı vardır. Ancak bir filmin “efsane” sayılabilmesi için, film karelerinin izleyicinin zihnini meşgul etmesi gerekir. Bahsettiğimiz kare, bir filminin jeneriği, bir oyuncunun ifadesi, hatta bir mekan görüntüsü bile olabilir. Tek kural, izleyicinin o kareyi zaman zaman aklına getirmesi, izleyeli yıllar geçse de zihninde canlandırması.

21. yüzyılda görsellik, hiç şüphesiz diğer duyulardan ön planda. Görsellikle ilişkin sosyal paylaşım siteleri (Vimeo, Instagram, Tumblr, Pinterest, Snapchat), günlük hayatımızın bir parçası. Bu sitelerde, film karelerine dair paylaşımlara sık sık rastlıyoruz.

Benzer tarz paylaşımlardan biri, Vimeo kullancısı Really Dim’den. Really Dim, izlediği tüm filmlerin aklından çıkaramadığı karelerini “1.000.000 Frames” serisinde derlemiş. 100 videodan oluşacak serinin ilk 17’si yayınlandı.

Unutulmaz Jenerikler ve Başlık Sekansları: 1 Milyon Film Karesi

Serinin bu yeni videosunda, Melancholia, Funny Girl, Juno, Down with Love, Fight Club, Virgin Suicides ve daha bir çok filmden kareleri görüyoruz. Video, jenerikleri ve başlık dizilerine yoğunlaşmış. Filmlerin jenerikleri arasındaki paralellikler oldukça ilgi çekici. Örneğin The Graduate ile Jackie Brown’un neredeyse aynı hava alanı karesi var.

Video izleyicileri 1960’lardan günümüze zaman serüvenine de çıkarıyor aynı zamanda. Sırayla The Graduate, Saturday Night Fever, Fargo ve Gone Girl’ü görmek, film tarihindeki farklı dönem trendlerini de kısaca özetlemiş oluyor. Serinin başlık sekanslarına değinen kolaj çalışmalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

https://vimeo.com/144844704

https://vimeo.com/145396310

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi