Senaryosunu Stanley Kubrick’in 1956’da kaleme aldığı ve Amerikan İç Savaşı’nı konu alan The Downslope’un yapımcılığını ve yönetmenliğini Marc Forster üstlenecek.

Ölümünden 16 yıl sonra tamamlanmamış yeni bir Stanley Kubrick projesi daha yolda. Kubrick’in özellikle Amerikan İç Savaşı başta olmak üzere tarihi olaylardan yola çıkarak 1956’da kaleme aldığı orijinal senaryonun halihazırda üçleme olarak beyazperde yolculuğuna çıkması planlanıyor. Bu doğrultuda Kubrick’in orijinal hikayesine bağlı kalarak genişletilecek senaryonun temelinde savaş sonrası Amerika’nın sınırlarının doğudan batıya kadar genişletilmesi hırsı ve hayalleri üzerine kurulan Manifest Destiny (Açık Kader) ideolojisi yer alacak. İşte bu noktada, geniş bir dönemi mercek altına alan The Downslope üçlemesinin ilk filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını Finding Neverland, Monsters Ball ve World War Z‘in başarılı yönetmeni Mark Forster‘ın üstleneceği duyuruldu.

En başta İç Savaş tarihçisi Shelby Foote’un geliştirdiği hikaye Kubrick’in ellerinde bambaşka bir hale bürünüyor. Bu zaman dilimine son derece tutkun olan Kubrick haliyle yıllarını bu hikaye üzerinde çalışmaya, harita ve notlar çıkarmaya en nihayetinde de senaryoyuyu geliştirmeye ve yazmaya adıyor. Bütün bu detaylı çalışmanın ardından sıra filmi nasıl çekeceğine dair planlara geliyor ancak ne yazık ki proje tamamlanamıyor.

Kubrick’in Senaryosu The Downslope’un Üçleme Olması Planlanıyor

Kubrick’in kinayeli savaş filmi Fear and Desire‘dan sonra ve I. Dünya Savaşı’nı ele alan son derece önemli eseri Paths of Glory‘den önce kaleme aldığı savaş karşıtı The Downslope daha çok bir uyarı niteliğinde. Filmin konusu Amerikan İç Savaşı’nın acı ve şiddetle dolu stratejisi etrafında dönüyor. Bu bağlamda Birleşik Devletleri temsil eden General George Armstrong Custer ile gizliliği ve ele geçirilemezliği sebebiyle Gri Hayalet olarak bilinen Konfederasyon öncüsü Albay John Singleton Mosby‘nin Shenandoah Valley bölgesinde sürdürdüğü meydan savaşını gözler önüne seriyor. Albay Mosby’nin Mosby’s Rangers olarak nam salmış süvarisi, akın süresince fazlasıyla etkili olan düşman kuvvetlerini zekasıyla alt etmeyi mütemadiyen başarıyor. Bu durum elbette ki General Custer’ı çileden çıkarıyor ve böylelikle iki asker arasındaki intikam döngüsü başlıyor.

Şu an için The Downslope üçlemesinin yalnızca ilkini yönetecek Mark Forster üç filmin de yapımcılığını üstlenecek. Forster’ın, Stanley Kubrick‘in ve muazzam projelerinin izinden gideceğine dair kuşkumuz yok ancak bir Kubrick filmi olmayacağını da biliyoruz. Umuyoruz ki en azından o ruhu ve tadı beyazperdede alabiliriz.

Hazırlayan: Damla Durmaz

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi