Kostüm bir filmin olmazsa olmazlarındandır diyebilirim. Sadece dönem filmlerinde değil modern zamanlarda geçen filmler için de aynı değeri taşır. Hatta öyle önemlidir ki moda dünyasının çoğu zaman şekillenmesinde en büyük paya sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Karakterlerin giydiği kostümleri takip eden izleyiciler onlara benzemenin en kolay yolu olan aynı kıyafetleri giymekten asla geri durmamışlardır. Benzer şekilde tasarımcılar da gerek kült filmlerden esinlenen koleksiyonlarıyla, gerekse filmler için tasardıkları kostümlerin modaya yön vermesiyle çoğu defa ön plana çıkmıştır.

Kostümün önemini Akademi de biraz geç de olsa anlamış olacak ki 1948‘den itibaren yeni bir kategori açarak “En İyi Kostüm” dalında ödül dağıtmaya başladı. Bu alan da 35 adaylığı ve 8 ödülü bulunan Rear Window’da Grace Kelly, Roman Holiday’de Audrey Hepburn, Vertigo’da Kim Novak, All About Eve’de Bette Davis gibi unutulmaz isimlerin kostümlerini tasarlayan Edith Head en fazla ödül almış isimdir.

Edithead

Bu yazım stilleriyle akıllara yer etmiş, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala tarzları taklit edilen oyuncuları, karakterleri konu ediniyor. Eminim yazıyı okurken burada yer almayan ve akıllara gelen başka isimler de olacak.

Peki ya siz sinemada unutulmaz kostümleriyle, stilleriyle akıllara yer etmiş ölümsüz karakterlerden kimleri hatırlıyorsunuz?

Breakfast at Tiffany’s: Audrey Hepburn

Hala daha günümüz kadınlarının bile tarzından ilham aldığı Hepburn Breakfast at Tiffany’s’deki o unutulmaz kareyle kesinlikle filmi izleyen izlemeyen herkesin zihninde yer ederek bir ikona dönüşmüştür.

tiffany at breakfast

Bonnie & Clyde: Faye Dunaway

Banka soygunlarıyla ünlenen gangster çiftin hayat hikayelerinin anlatıldığı filmde meşhur şapkasıyla Bonnie’yi hepimiz hatırlıyoruzdur.

tumblr_mhkdqyk0Qo1qcs4zto1_1280

À bout de souffle: Jean Seberg

Godard’ın Serseri Aşıklar filminin posterinde Newyork Herald Tribune sloganlı tişörtüyle Jean Seberg şaaşalı kostümlere gerek olmadan da akılda kalmanın mümkün olduğunu kanıtlamıştır.

serseri aşklar-filmloverss

The Seven Year Itch: Marilyn Monroe

Şüphesiz Marilyn moda konusunda çağdaşlarından her zaman bir adım önde olmuştur ama bir filmde bir sahnesi var ki onun ikonlaşmasında en büyük katkıyı sağlamıştır. The Seven Year Itch’de sinema çıkışı metro hattı havalandırmasının üzerinden geçerken beyaz elbisesinin uçuştuğu sahneden bahsediyorum tabii ki. İddia ediyorum ki bu sahne oyuncunun adı duyulduğunda kesinlikle zihinlerde canlanan ilk karedir. 

marilyn-filmloverss

A Clockwork Orange: Malcolm McDowell

Beyazlar içerisindeki gömlek ve pantolonu, teki boyalı gözleri, ürkütücü şapkası ve yanından hiç ayırmadığı bastonu… Akıllardan çıkmayan, yıllarca hatırlanacak bir kostüm başarısı…

clock

Annie Hall: Diane Keaton

Sıra dışı şapkaları, maskülen tarzı ve sevimli tavırlarıyla Diane Keaton Annie Hall’daki rolüyle popülerlik kazandı desek yanlış olmaz sanırım.

annie

The Shining: Jack Nicholson

Elinde baltayla sağa sola dehşet saçan, kareli gömleği ve bordo ceketinin içindeki görünümüyle Jack Torrance’la sizin de çoğu kez rüyalarınızda karşılaştığınızı biliyorum…

shining-filmloverss

Grease: John Travolta

Deri ceketler ve kısa dar jean pantolonlar… 80’ler ruhuna damga vurmuş bir figür Danny Zuko.

dannyzuko-filmloverss

Top Gun: Tom Cruise

80’ler ruhundan bahsetmişken Top Gun’ın özgür ruhu Tom Cruise ve gözlüklerinden bahsetmemek olmaz.

tom cruise-filmloverss

Basic Instinct: Sharon Stone

Bir döneme damga vuran filmde Stone’un giydiği beyaz elbisesi mi yoksa malum pozu mu akıllara yer etmiştir karar vermek zor.

sharon srone-filmloverss

Pretty Woman: Julia Roberts

Filmde Roberts’ın çoğu kostümü özeldir; sıklıkla fahişe kılığındaki üstü beyaz altı mavi ortadan halkayla birleştirilmiş elbisesiyle hatırlansa da ben kendisini hep o kırmızı tuvaleti içerisinde anımsarım.

julia roberts-filmloverss

Pulp Fiction: Uma Thurman

Beyaz gömleği, İspanyol kısa paça pantolonu ve siyah saçlarıyla sahnede dans eden Uma Thurman, kesinlikle filmle özdeşleşmiştir.

uma thurman-filmloverss

Atonement: Keira Knightley

Keira’yı oyuncu olarak çok beğenmesem de Atonement gerçeğini inkar edemem ve tabii giydiği yeşil elbisesini de…

keira knightley-filmloverss

A Single Man: Julianne Moore

Ünlü modacı Tom Ford yönetmen olursa, filmin her bir karakterinin kostümünü ayrı ayrı konuşmak gerekebilir… Ama Julianne Moore bu konuda kesinlikle başı çekiyor.

julianne moore-filmloverss

The Great Gatsby: Carey Mulligan

1920’lerin Amerikası’nda şaaşalı bir hayattan söz edecekse modayı konu dışı bırakamayız. Carey Mulligan ve filmin afişlerinde de sıkça karşımıza çıkan kostümü.

carey mulligan-filmloverss

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi