Eğer bir casus filmi vizyona giriyorsa, oyuncu kadrosu sağlamsa ve ismini Türkçe’ye çevirmek zor geliyorsa işin sonunda afişlerde Köstebek adını görme ihtimali bir hayli fazla. Üstelik bu zamana kadarki dört filmin ikisinde Al Pacino’nun oynadığını da hesaba katarsak, bundan sonraki ilk Köstebek kod adlı(!) filmde de Al Pacino’nun oynama ihtimali yüzde elli. İstatistiği bir kenara bırakıp filmi anlatmaya başlamadan önce hangi filmi anlatacağımı da açıklamalıyım sanırım. Bu yazının konusu olan Köstebek, 2011 yapımı Tomas Alfredson filmi olan ve aynı adlı romandan uyarlanan Tinker, Tailor, Soldier, Spy.

Film yukarıda da belirttiğim üzere bir casusluk filmi. Soğuk savaş döneminde İngiliz Gizli İstihbarat Servisi’ne sızdığı sanılan bir Rus ajanının ortaya çıkması için servisin başındaki Control bir operasyon düzenler. Ancak operasyon sırasında beklenmedik gelişmeler yaşanınca Control’ün ve en iyi adamı Smiley’nin işine son verilir. Fakat ajanın kimliği hala bilinmemektedir ve ajanı bulması için Smiley yeniden ama gizlice görevlendirilir. Başrollerini Gary Oldman, Colin Firth ve Tom Hardy’nin paylaştığı filmi diğer casus filmlerinden ve hatta diğer Köstebek filmlerinden ayıran fark nedir diye sorabilirsiniz. Bu film diğer casus filmleri kadar aksiyon dolu, her anı sürprizler barındıran bir film değil. Aksine durağan, detay sahnelerle kafa karıştıran, acaba casus kim diye merak ettirip, detay sahneleri kaçırmadığınızda ihtimalleri pek de fazla olmayan bir film. Ancak bu iyi bir film olmadığı anlamına da gelmiyor. Tinker, Taillor, Soldier, Spy nam-ı diğer Köstebek her ne kadar adaşlarının gerisinde kalsa da, akıl yürütmeyi silahlı çatışmanın önünde tutarak kendisini izlenir kılıyor. Üç dalda Oscar’a aday olan film, kalitesini de ispatlıyor.

Filmle ilgili en önemli paragrafı ise Gary Oldman hak ediyor. Neredeyse her filminde farklı bir rolle karşımıza çıkan usta oyuncu, bu filmdeki kurt ajan rolünün de hakkını veriyor. Leon, Harry Potter, Batman, Hannibal ve Beşinci Element gibi birbirinden önemli yapımlarda, birbirinden farklı karakterlere bürünen oyuncu bu filmde de kalitesini ortaya koyuyor. Ancak bundan yıllar sonra bile Gary Oldman denince akla bu filmden çok Leon filmindeki rolü ve ilaç içme sahnesi gelecektir. FilmLoverss yazarları (alfabetik sırayla) Demet, Emrah ve Yeşim’le birlikte filmi izledikten sonra da Emrah’la Gary Oldman üzerine konuştuk. İkimizin de onu her zaman bu sahneyle hatırlayacağını anlatıp, bu sahnenin sinema tarihinin en önemli sahnelerinden biri olduğu konusunda hemfikir olduk.

Filmin diğer başrol oyuncusu, Utku ve Ayça’nın bugünün ve geleceğin önemli yıldızları arasında gördükleri Tom Hardy bu filmde, diğer başrol oyuncularına nazaran arka planda kalsa da başarılı performansını sürdürmeye devam ediyor. Üstelik kendi sahnelerinin çoğu Türkiye’de geçen oyuncu bize ufak bir sürpriz yapıp Türkçe konuşuyor.

Her ne kadar bu filmde soğuk savaş döneminde, Rusya ile İngiltere arasında var olan mücadeleye değinilse de bu dönemi anlatan diğer filmlere göre daha az milliyetçi bir tavır sergileniyor. Bu dönemi anlatan çoğu filmin Amerikan yapımı olmasına ve Amerikalıların hemen hemen her filmde bayraklarını gözümüze sokmaktan ve en büyük biziz mesajı vermekten kendilerini alamıyor olmalarına kıyasla İngiltere ile Fransa ortak yapımı film soğuk savaşı sadece bir tema olarak kullanıyor. Bu açıdan da diğer casus filmlerinden ayrılan Köstebek, aksiyondan sıkılan ve detayları takip etmekten hoşlanan izleyiciler için ideal bir film.

İyi seyirler.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi