Dear Basketball kısa belgeseliyle Oscar kazanan Kobe Bryant, genel uygulamanın aksine Akademi üyeliği için davet almayacak.

Akademi geleneğine göre eğer ki bir Oscar adaylığı elde ettiyseniz ve hele de bir Oscar kazandıysanız Akademi yönetimi, sonraki yıllarda sizi Akademi üyesi yapmak için davetiye yollar. Ancak bu, sınırları kesin olarak çizilmiş bir durum değil. Son yıllarda, Oscar kazanan Piper belgeselinin yapımcısı Marc Sondheimer ve yine Skyfall ile Oscar’a uzanan Adele‘in üyeliğe davet edilmemiş olması da bunun bir göstergesi aslında. Ancak görünen o ki bu sene ikiliye tanıdık bir isim daha eşlik edecek.

Kobe Bryant, Akademi Üyeliği İçin Davet Almayacak

The Hollywood Reporter’ın Cartoon Brew isimli siteden alıntıladığı habere göre Kobe Bryant, Akademi üyeliği için davet almayacak. Hatırlayacağınız üzere basketbol efsanesinin senarist ve yapımcılığını üstlenip ayrıca sesiyle de katkıda bulunduğu Dear Basketball kısa belgeseli bu yıl Oscar kazanmıştı. Bu sürecin doğal bir sonucu olarak Bryant’ın Akademi üyeliğine daveti ilgili kuruldan geçti fakat üst kurul bu kararı reddetti. Dolayısıyla Kobe Bryant’a Akademi üyeliği için davetiye yollanmayacak. Kararın nedeni olarak ise basketbol dünyasından sinema dünyasına adım atan Bryant’ın sektör içinde henüz bir yetkinliğe ulaşmaması gösteriliyor.

Ancak alt kurulun verdiği bir kararın üst kurul tarafından reddedilmesi oldukça ender bir durum olduğundan kararda eski basketbolcunun geçmişinin de etkili olduğu söylentileri şimdiden çıktı bile. Yaklaşık 15 yıl önce cinsel tacizle suçlanan Bryant hakkındaki dava, mağdurun ifade vermemesinden dolayı düşmüş ve sonrasında o zamanlarda zirve dönemlerini yaşayan basketbolcu konuyla ilgili olarak özür dilemişti. #MeToo devrini yaşadığımız şu dönemde geçmişinde böyle bir olay yaşamış ismin Akademi’ye daveti tepki çeker miydi sorularının akıllara gelmesi oldukça mümkün.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi