Dünya savaşlardan fazlasıyla yoruldu. Son zamanlarda kılıfına uydurarak, demokratikleştirme bahanesiyle yapılan işgaller ve çıkartılan iç savaşlar bir yana ilk insandan günümüze iktidar ve toprak mücadelesiyle insanlık bir yığın savaşa tanık oldu. Bu savaşlarla ilgili fazlasıyla da film çekildi. Kimisi doğrudan savaşı anlattı, kimisi savaşı arka planda tuttu. Ancak bunların içinde silah ve kan görmeden, aksiyonu az dramı bol senaryosuyla Kızlar Sahada (A League of Their Own) savaş filminden öte tarihin en iyi spor filmlerinden birisi olmayı başardı.

 

Film II. Dünya Savaşı’nda beyzbol oyuncularını savaşa gönderen Amerika’nın alternatif arayışını konu ediniyor. Bu alternatif arayışı sırasında kızlar ligini kurma fikri ortaya çıkıyor ve bu lig uzun yıllar insanlar tarafından keyifle izleniyor. Kızlar Sahada bu lige katılmak için evlerinden ayrılan iki genç kızın etrafında bir hikaye kurguluyor. Takım seçmelerine katılan Dottie (Geena Davis) ve kardeşi Kit (Lori Petty) dostluğu, ekip ruhunu ve rekabeti daha iyi öğreniyorlar. Takımın antrenörü Jimmy Dugan (Tom Hanks) ise alkolik bir eski beyzbol oyuncusuyken, kızların arzusuyla o da bu oyuna yeniden ilgi duymaya başlıyor.

 

Tom Hanks bu filmde, başka birçok filmde örneğini gördüğümüz, başarısızlık yüzünden hayata küsmüş, işinden soğumuş, kurtuluşu alkolde bulmaya çalışan ancak karşısına çıkan başarıya aç insanlarla yeniden hayata tutunan eğitmen rolünde karşımıza çıkıyor. Kendi başarısızlığını öğrencilerinin başarısıyla atlatmaya çalışan bu tarz karakterle sinema tarihi boyunca fazlasıyla karşılaştık ancak Tom Hanks bu karakterin de üstesinden başarıyla geliyor. İzlemekten keyif aldığım, neredeyse her filmini birden fazla izlediğim Tom Hanks diğer başroller Geena Davis ve Lori Petty kadar ön planda olmasa da bu filmde de oyunculuğunu konuşturuyor. Filmde yer alan Madonna da oyunculuğa attığı bu adımla bu işi de müzik kadar iyi yapabileceğini kanıtlıyor.

Duygusal anların fazlasıyla ön plana çıktığı film, başarmanın her zaman her şey olmadığını da bir kez daha ama farklı bir tatla bizlere sunuyor.

İyi seyirler.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi