Kitaplardan uyarlanan bazı filmlerin orijinal kitap kapağı ve film afişleri karşılaştırıldı.

Uzun yıllardır sinema ve edebiyat dünyası işbirliği içinde çalışıyor. Yayınlandığı anda bestseller olan ya da değeri çok sonra anlaşılan kitaplar, film yapımcılarının da dikkatini çekiyor. Bazen kitabıyla hiç duyulmayan bir yazar, eserinin film uyarlamasıyla dünyaca üne kavuşabiliyor. Genellikle roman türündeki kitapların senaryoya dönüştürülmesine sık rastlansa da anı, biyografi, gezi ve otobiyografi türündeki edebi eserler de beyazperdede boy gösterebiliyor.

Bir hikayenin kitap halinde kalması mı yoksa film formatında izleyiciye sunulması mı daha etkili olur sorusu ise her daim gündemde tartışma yaratan bir mevzu. Kimi edebiyat severler hikayenin sinemaya uyarlanmasını samimiyetsiz ve yapay bulurken, kimi sinema hayranları da kitap okumaya vakit bulamadıklarından hikayenin film uyarlamasını izlemeyi tercih ediyor. Kitabın filme uyarlanmasıyla birlikte okuyucu ile kurulan bağ ve içtenliğin yok olduğu tartışılıyor ancak bir grup da kitapta anlatılana görsel olarak tanık olmanın hikayeye daha çok hakim olmayı sağladığını savunuyor.

shinning-filmloverss

Edebiyat ve sinema tartışmaları hiç bitmeyecek gibi göründüğünden tarihte yer etmiş önemli kitap ve filmlerin piyasaya sürüldüğü kapak ve afişler karşılaştırıldı. Aralarında son donemin popüler edebiyat uyarlaması The Great Gatsby, efsaneleşmiş The Shinning ve popüler kültür fenomeni The Devil Wears Prada gibi eserlerin de bulunduğu görseller oldukça ilgi çekti.

Sizin tercihiniz hangisinden yana? Kitap kapakları mı daha şık film afişleri mi?

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi