İçerdiği yoğun şiddet ve cinselliği dini ve politik bir eleştiriye dönüştürerek sunan ve gösterime girdiği 1971 yılında büyük tartışmalar yaratan Ken Russell imzalı The Devils, tam 46 yıl sonra izleyici ile buluşuyor.

Söz konusu din, dini değerler, ideolojiler olunca ortada dikkat edilmesi dikte edilen çok kalın bir çizgi var: Sansür çizgisi… Sansür genel anlamda bir kesimi rahatsız eden içeriklerden ziyade hakim görüşü yani kalabalık olan kesimi rahatsız eden içeriklere uygulanır diyebiliriz. Elbette herkesin önem verdiği belli başlı değerler vardır, ancak hakim görüşe sahip kesim ne kadar kalabalıksa o kadar çok da “laf ettirilmeyecek” değer ortaya çıkacaktır. Bunun sonu da ne yazık ki bireyin kendinden farklı düşüneni susturmasına kadar gidebilir. Sansür ile ilgili aslında çok da farklı bir süreçten geçmiyoruz. Festivallerde gösterilemeyen filmler, vizyona sokulmayan filmler, yasaklanan klipler, kesilen sahneler derken sansür hayatımızın odak noktalarından biri haline geldi. Sansür bu denli görünürken aslında görünmeyen bir tarafı da var ki bu çok daha ciddi sorunlara yol açabilir: Otosansür. Sanatçılar, bir noktada ne yazık ki sansürlenmemek için otosansür uygulayabilir noktaya geliyorlar. Yeşim Ustaoğlu’nun Tereddüt filmi ile gündeme gelen otosansür tartışmasını hatırlarsınız.

Ken Russell’ın 1971 Yılında Yasaklanan Filmi The Devils Nihayet Yayınlandı

the-devils-filmloverss

Ülkemizde durumlar bu şekilde ilerlerken geç kalınmış ama sevindiren bir haber de Ken Russell‘ın bundan tam 46 yıl önce çektiği The Devils filminden geldi. The Devils’in sapıklar ve satanistler için çekilmiş bir film olduğu tartışmaları büyürken, bu tartışmaların sebebi ise filmin ciddi anlamda politik ve dini bir hiciv olmasıydı. Din ve cinselliğin bir arada görülmesi ve şiddet içerikli sahneler, geniş kitlelerin adeta nefretini kazansa da The Devils sert ve sözünü sakınmayan yapısı ile sinema tarihinde kendine bir yer edinmeyi başardı.

Tüm bunların sonucunda”bazı değerler” değer kaybetmiş olacak ki film yarım asır sonra nihayet izleyici ile buluşabiliyor. 1971 yılında gösterime girmesiyle beraber eleştiri yağmuruna tutularak cephe alınan film, ani bir kararla salonlardan kaldırılmış, sonraki yıllarda ise yalnızca sahneler kesilerek gösterilebilmişti. Sonrasında ise film İngiltere’de seyirci ile buluşabildi ancak yine kesintiye uğramış versiyonuyla. Hatta o derece ki artık film tarihçileri tarafından The Devils orijinal versiyonunun kaybolduğu düşünülüyordu. Ancak uzun bir aranın sonunda parçaların birleştirilmesiyle The Devils, ülkemizde henüz kullanımda olmayan korku janrından filmlerin bulunduğu bir online izleme platformu olan Shudder üzerinden sinemaseverlerle buluşuyor.

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi