Geride bıraktığımız son bir iki ayla kıyaslayacak olursak Kasım ayı birçok açıdan sinemaseverleri memnun edecek dolu dolu bir vizyon takvimine sahip. Hem uzun zamandır merak edilen yerli yapımlar hem de Hollywood ürünü yüksek bütçeli filmleri seyretme şansı bulacağımız Kasım ayının en güzel yanı ise sinefilleri oldukça mutlu edecek Frances Ha, Son Durak, Mavi En Sıcak Renktir ve Bir Vampir Hikayesi gibi festivallerde gösterilen filmleri vizyonda seyretme şansı bulacak olmaları.

Kasım’ın ilk haftası tam bir şölen…

Frances-Ha-UK-poster

Gösterildiği festivallerde herkes tarafından çok sevilen Frances Ha ilk haftanın kesinlikle kaçırılmaması gereken iki filminden bir tanesi. Bir diğeri ise en son Sundance’dan “Büyük Jüri Ödülü” ve “İzleyici Ödülü” ile dönen ülkemizde ilk kez Filmekimi kapsamında seyircisiyle buluşan Son Durak. Daha önce bir kez vizyon tarihi ertelenen Son Durak, henüz 22 yaşındayken hiçbir suçu olmamasına rağmen polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybeden Oscar Grant’ın gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan olaylara da çok iyi bir örnek olan filmin uzun süre vizyonda kalamayacağını hatırlatmakta fayda var.

En başta belirttiğim gibi Kasım’ın ilk haftası her açıdan seyirciyi doyuracak bir vizyon takvimine sahip. Bu takvimin en önemli filmlerden bir tanesi de ülkemizde televizyon dizisi olarak yayınlanan ve çok büyük bir hayran kitlesi olan Behzat Ç.’nin sinema uyarlaması Behzat Ç. Ankara Yanıyor.

[youtube video_id=”_lwhpnI2_aU” width=”600″ height=”350″]

Aynı haftanın bir diğer öne çıkan filmiyse çizgi-roman hayranlarını sinema salonlarına akın ettirecek Thor: Karanlık Dünya. İlk filmin kaldığı yerden devam eden Thor: Karanlık Dünya’nın kadrosunda Chris Hemsworth, Natalie Portman ve Tom Hiddleston gibi başarılı isimler yer alıyor.

Engin Altan Düzyatan’ın başrolde olduğu Aziz Ayşe ve Hangover’ın “veteran” versiyonu Last Vegas haftanın diğer vizyona giren filmleri.

Az ama öz…

Kasım’ın ikinci haftası vizyon takvimi şuan için yalnızca 4 filmden oluşuyor ancak Mavi En Sıcak Renktir’in vizyona girdiğini göz önüne aldığımızda “tek kişilik dev kadro” yorumunu yapabiliriz. Cannes’dan Altın Palmiye ile dönen, gösterildiği her ülkede oldukça olumlu yorumlar alan Mavi En Sıcak Renktir genç bir lezbiyen çiftin yaşadığı sıra dışı aşkı konu alıyor.

Carrie-poster

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan Carrie’nin remake versiyonu da Kasım ayının ikinci haftası vizyona giriyor. Hem Stephen King hem de korku filmi hayranlarının sabırsızlıkla beklediği filmin başrolünde Hollywood’un yükselen yıldızı Chloe Grace Moretz yer alıyor.

Hükümet Kadın 2 haftanın yerli filmi. İlk filminin vasatı aştığını söylemek mümkün değil ancak aynı kadroyla devam filmi çekebilmek de bir başarı. İlk filmin gişe rakamlarını nasıl etkileyeceğini zaman içinde göreceğiz lakin, Hükümet Kadın 2’nin kalite açısından ilk filmin üstüne çıkması zor gözükmüyor.

Özcan Deniz gişeyi tekrar sallamaya hazırlanıyor.

Kişisel fikrimi söyleyerek başlayayım Özcan Deniz klasik Türk seyircisinin duygularını sömürmeye devam ediyor. Elle tutulur senaryolara sahip olmamasına rağmen ajitasyon yaparak gişede büyük başarılar sağlıyor. Su ve Ateş de benzer mantalitenin başka bir ürünü olacak gibi duruyor. Her ne kadar fragmanı daha iyi bir iş çıkabilir imajı yaratsa da fazla umutlanmamak gerekiyor.

Kendi adıma uzun zamandır sebebini bilmediğim bir heyecan içerisindeyim Sona Doğru için. Robert Redford’un nasıl bir performans sergilediği, gerçekten konuşulduğu gibi Oscar’a aday olup olamayacağı gibi soruların cevabını beyazperdede görmek için sabırsızlanmamak mümkün değil.

[youtube video_id=”Lk_R04LfUQU” width=”600″ height=”350″]

Vizyona girmeden önce büyük sansasyon yaratan ancak ABD gişelerinde büyük hayal kırıklığı yaratan Wikileaks: Beşinci Kuvvet’in ülkemizde nasıl bir tepki yaratacağını kestirmek güç. Çünkü WikiLeaks’in hayran sayısının ülkemizde de bir hayli fazla olduğunu biliyoruz ancak filmin ne kadar başarılı olduğu konusunda ciddi tartışmalar var. Özellikle Julian Assange’in kendi ağzından yapmış olduğu “Bu film sahtekarlıktır.” açıklaması sonrası filme olan güvende de ciddi bir azalma olduğu aşikar. Kısaca filmin WikiLeaks’in kuruluş günlerine odaklandığı ve bu süreçte Assange ile çalışma arkadaşı Berg’in yaşadığı tartışmalara odaklandığını hatırlatmakta fayda var.

Takvimin en kısır haftası…

Uzun süredir merakla beklenen Açlık Oyunları 2: Ateşi Yakalamak 22 Kasım haftası vizyona giriyor. İlk filmin kaldığı yerden devam eden film kitaba bağlı kalarak beyazperdeye uyarlanıyor. Jennifer Lawrence’ın başrolde olduğu film ülkemizde de gişede beklediği başarıyı yakalayacaktır.

Dram filmleri çekmesine alışık olduğumuz İlksen Başarır’ın yeni filmi Erkek Tarafı Testosteron, yedi erkeğin başına gelen olayları konu alan bir komedi filmi. Özellikle oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Mert Fırat, Onur Ünsal, Timur Acar ve Emre Karayel gibi isimler yer alıyor. Son zamanlarda vizyona giren vasat yerli komedilerin arasından sıyrılmasını beklediğim film, haftanın Açlık Oyunları 2 ile birlikte öne çıkan bir diğer yapımı.

Kasım’ın son haftası demek Danışman Demek!

counselor.jpg

Bundan kısa bir süre önce biri gelip Brad Pitt, Javier Bardem ve Michael Fassbender aynı filmde buluşacak ve filmin yönetmenliğini de Ridley Scott yapacak dese rüya mı görüyorsun diye sorardım. Ancak rüyalarımız Danışman’la gerçek oldu.

Haftanın Danışman dışında mutlaka kaçırılmaması gereken iki filmiyse Bir Vampir Hikayesi ve Insidious: Chapter 2. Vampirizme yepyeni bir bakış açısı getiren sıra dışı bir film olarak tanımlayabileceğimiz Bir Vampir Hikayesi adının hakkını vererek alışagelmişin dışında bir vampir hikayesi sunuyor.

[youtube video_id=”WoOE_wZVnu8″ width=”600″ height=”350″]

Insidious: Chapter 2’yi seyretmek içinse ilk filmin başarısından daha büyük bir sebebimiz var. O da James Wan’ın korku filmi çekmeyi bırakacak olması. Kısa zamanda hem Insidious hem de The Conjuring ile türün hayranlarının uzun yıllardır beklediği atmosferi yaratmayı başaran sıra dışı yönetmenin bu türde çekeceği –şimdilik- son filmi mutlaka seyretmek gerekiyor.

Kasım ayının son haftasının son öne çıkan filmiyse uzun süredir sessiz olan Çağan Irmak’ın Tamam Mıyız? filmi. Klasik bir Irmak filmi diyebileceğimiz Tamam Mıyız?, kendi dünyasında yaşayan engelli İhsan’ın duygusal hayatını konu alıyor.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi