Sosyal izolasyonun büyük önem taşıdığı karantina sürecinde #EvdeKal çağrısına destek veren yönetmenler, festivaller ve film şirketleri çeşitli filmleri internette ücretsiz izlemeye açtılar.

-Güncelleniyor-

Tüm dünyada korku yaratan, etkileri sinema dünyasında da oldukça belirgin şekilde hissettiren Corona virüsü salgını insanları evlerinde kalmak zorunda bırakırken, salgının önüne geçilmesi için büyük önem taşıyan #EvdeKal çağrısına destek veren yönetmenler, festivaller ve film şirketleri çeşitli filmler internette ücretsiz izlemeye açtılar. Sosyal izolasyonunun sağlanması adına evlerinde kalan sinemaseverlerin bu süreçte izleyebileceği filmleri aşağıda bulabilirsiniz.

Karantina Sürecinde İnternette Ücretsiz İzlemeye Açılan Filmler

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali salgın nedeniyle iptal edilmiş olsa da, Filmmor internette ücretsiz olarak paylaştığı filmlerle sinemaseverleri dikkat çekici yapımlarla buluşturmaya devam etti.

Filmmor online gösterimler kapsamında ilk gün İsyan-ı Nisvan filmini sinemaseverler ile buluştururken, ikinci gün de 70-80-90 Masum Küstah Fettan izleyicilerin beğenisine sunuldu. Falling Leaves, Lahana Perisi – La Fee aux Choux, Eylül’ün Kadın Yüzleri, Artık Hayallerim Var, Bilge ve Öğrencisi, Külkedisi Değiliz, Kıyı Kıyı, Ben ve Nuri Bala, Nefret, Kamerayla İzdivaç – Married to Camera, İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları ve Katman takip etti.

Günlük olarak paylaşılan filmleri Filmmor’un Twitter sayfasından takip edebilirsiniz.

Documentarist

Dünyanın dört bir yanından belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan Documentarist de aynı şekilde salgın nedeniyle her gün yeni bir filmi izleyicilerle paylaşıyor. Docomentarist’in online seçkisinin odağında gezegenimizin mevcut durumu hakkında düşünmeye sevk eden yapımlar yer alıyor.

Documentarist ilk gün Yann Arthus-Bertrand imzalı İnsan – Human (2015) belgeselini izleyicilerle paylaşırken, ikinci gün seçilen film Lübnan yapımı Geride Kalanlar – Mayyel ya ghzayyel (2016) oldu.Documentarist tarafından günlük paylaşılan filmleri festivalin Twitter sayfasından takip edebilirsiniz.

KuirFest Karantina

Yıllardır kuir kültürün kapsama alanını genişletmek, umudu tazelemek ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla film ve etkinlikleri sinemaseverlerle buluşturan Pembe Hayat KuirFest, salgın nedeniyle eve kapandığımız şu günlerde başlattığı KuirFest Karantina programıyla her pazar yeni bir film yayınlayacağını açıkladı.

KuirFest Karantina adını verilen bu seçkideki filmleri KuirFest’in Film Platformu üzerinden takip edebilirsiniz.

Rûken Tekeş’in Ödüllü Kısa Filmi Hevêrk

Rûken Tekeş, dünya genelinde 200’den fazla festivalde gösterilen ve 30. Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film adayları arasında yer alan Hevêrk’i salgın nedeniyle ücretsiz olarak yayınladı. Dünya genelinde 200’den fazla festivali dolaşan ve hâlâ festivallerde gösterilmeyi devam eden Hevêrk, pek çok festivalde ödüle layık görülürken, 30. Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Kısa Film adayları arasında yer almayı başardı.

Ezidi Kürtlerin inançları nedeniyle karşılaştığı ayrımcılığa ve zulme ışık tutan film, Mezopotamya’da bir ilkokulda geçiyor ve bu toplumsal sorunu ilkokul öğrencisi Zelal’in yaşadıkları üzerinden anlatıyor. Senaryosunu da Rûken Tekeş’in kaleme aldığı film, Tekeş’in ilk uzun metrajlısına da konu olan Hasankeyf’te çekildi.

İşçi Filmleri Festivali

İşçi Filmleri Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için her gün arşivinden bir filmi paylaşıyor.  Festivalin bugüne kadar paylaştığı filmler arasında Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması, Struma, Düğmeler Savaşı – La Nouvelle Guerre des boutons, Apple’ın Tutulmayan Sözleri – Apple’s Broken Promises, Roger ve Ben – Roger & Me, Amador, Altın Rüya – La jaula de oro, Yengeç Gemisi – Kanikôsen yer alıyor.

İşçi Filmleri Festivali tarafından her gün paylaşılan filmleri festivalin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Toprağın Tuzu – The Salt of the Earth

İşçi Filmleri Festivali’nin karantina sırasında yayınladığı en dikkat çekici filmlerden biri de Juliano Ribeiro Salgado ve Wim Wenders’ın Oscar adayı belgeseli Toprağın TuzuThe Salt of the Earth oldu. Film Kırk yıl boyunca Sınır Tanımayan Doktorlar ile birlikte savaşlar, açlık ve göçler gibi toplumsal dramları objektifine aktaran fotoğrafçı Sebastiaõ Salgado’yu takip ediyor. Filmde Salgado ile birlikte izleyiciler de göz alıcı manzaralardan yerli topluluklarına, madenlerden Afrika savanlarına el değmemiş bölgelerine seyahat ediyor. The Salf of the Earth’ü buradan izleyebilirsiniz.

Pera Film’den Kısa Film Seçkisi

Pera Müzesi Film Programları, Corona virüsü salgını nedeniyle evde kalmanın hayati öneme sahip olduğu bu dönemde, yeni film programını internet üzerinden gösterime sundu.

Evde Tek Başına isimli bu seçki, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmi bünyesinde barındırıyor. 30 Nisan‘a kadar Pera Müzesi web sitesinden izleyebileceğiniz Evde Tek Başına seçkisinde; Emma de Swaef ve Marc James Roels ikilisinin yönettiği animasyon türündeki Oh Willy…, 2015 yılında Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Üst – Over, Ezgi Kaplan’ın yönettiği, Esme Madra, Nazlı Bulum, Efe Tunçer, Nadir Sönmez, Ulaş Tuna Astepe’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı Balık Havuzu, çağdaş sanat dünyasını kendine has nüanslarla eleştiren ödüllü animasyon kısa filmi Merkür, 1991’de SSCB’nin dağılması ile birlikte atılan heykellerden biri olduğu düşünülen, yaklaşık iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk etmiş ve sonunda belediye binasındaki tozlu depoda “korunma” altına alınmış Lenin heykelinin hikâyesini anlatan Hoşgeldin Lenin, Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değinirken, bundan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanan Carlotta’nın Yüzü ve bir kişisel gelişim hikâyesi anlatan Atıl, Akıntı filmleri yer alıyor.

Pera Film’in Evde Tek Başına seçkisindeki kısa filmleri buradan izleyebilirsiniz.

Sofra Sırları

Chantier Films, #EvdeKal çağrısına destek olmak için Ümit Ünal imzalı Sofra Sırları filmini YouTube hesabından ücretsiz olarak yayınladı.

Demet Evgar‘ın başrolünde yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Evgar’a Fatih Al, Alican Yücesoy, Elit Andaç Çam ve Fırat Altunmeşe gibi isimler eşlik ediyor. Filmin sinopsisi ise şöyle:

Neslihan hayatını kocasına ve evine adamıştır. Istanbul’da doğup büyüdüğü halde, kocasının işi yüzünden hayatını Anadolu kasabalarında geçirmiştir. Yıllardır çok sakin, hiçbir olağanüstü olay olmayan uzak taşra şehrinde yaşamaktadırlar.Neslihan utangaç, sevimli bir kadındır. Günü akşama ne pişireceğini düşünerek geçer. Çok da iyi bir aşçıdır. Kocası aile dostları, Neslihan’ın yemeklerine çok düşkündür.

Neslihan’in çevresindekilerin esrarengiz ölümü tüm gözleri ona çevirir. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser, Neslihan’ın bir şeyler çevirdiğini ve peş peşe cinayetlerde parmağı olduğunu anlar ama bir türlü gerçek bir kanıt bulup Neslihan’ı yakalayamaz. Neslihan her cinayetten tereyağından kıl çeker gibi, son derece masum hafif çatlak görünerek sıyrılmayı başarır.

Amsterdam Belgesel Film Festivali

Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA), salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, festival tarihinden 297 filmi ücretsiz olarak yayınladı.

1986 yılında düzenlenen 1. Amsterdam Belgesel Film Festivali’nden itibaren tüm yıllardan yapımların bulunduğu bu online seçkide, hem Ana Yarışma’dan hem de yan seçkilerden belgesel filmler yer alıyor. Ücretsiz olarak yayınlanan bu yapımlar arasında festivalde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen 2015 yapımı Ukrainian Sheriffs de yer alıyor.

Öte yandan ücretsiz olarak izlenebilen bu belgesel filmler arasında Türkiye’den de iki yapım yer alıyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar – Demsala Dawi: Sewaxan (2008).

IDFA tarafından ücretsiz olarak yayınlanan filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Barış Atay İmzalı Eksik

Barikat Film, Barış Atay’ın ilk uzun metrajlısı olan Eksik’i Vimeo üzerinden ücretsiz olarak yayınladı. Senaryosunu Mehmet Kala ve Seref Nokta’nın kaleme aldığı film, 1980 darbesi sonrası parçalanan bir ailenin, 30 yıllık ayrılık sürecine ışık tutmaya çalışırken, bir anne ve birbirinden ayrı büyümek zorunda kalan iki oğlu arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Film, üçünün de yıllarca derinlerde sakladıkları özlemle karışık öfkelerine, geçmişte kalmış kırılmanın parçalarını birleştirme çabalarına ve hayatlarında ilk kez yüzleşmelerine tanıklık etmeyi amaçlıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Sarp Akkaya, Barış Atay, Salih Bademci, Funda Eryiğit, Uğur Polat, Toprak Sağlam, Nur Sürer ve Şebnem Dönmez yer alıyor.

Ceylan Özgün Özçelik İmzalı 13+ ve Ankebût

58. Ann Arbor Film Festivali’nin sinema salonlarındaki gösterimleri ve yüz yüze etkinlikleri Corona virüsü salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle iptal edilmiş olsa da, festival online gösterimlerle sinemaseverleri festival programındaki filmlerle buluşturmaya devam ediyor. 58. Ann Arbor Film Festivali’nin gösterimleri, 24-29 Mart tarihleri arasında online olarak gerçekleştiriliyor.

Ceylan Özgün Özçelik imzalı 13+ ve Ankebût kısa filmleri de, Amerika’nın en eski deneysel film festivali olan Ann Arbor Film Festivali kapsamında 28 Mart’ta online olarak izleyici ile buluşacak.

Korku ve dram türlerini harmanlayan bir kısa film ile başlayıp, fantastik ve kara komedi türlerini harmanlayan bir uzun metrajlı ile bitecek olan Cadı Üçlemesi’nin ilk parçası olan 13+’da on dört yaşında bir kız çocuğunun karabasanına ortak oluyoruz.

Ankebût ise sekiz yıl boyunca şiddetine maruz kaldığı kocasını öldüren Name Öztürk’ün kabusuna ortak oluyor ve onun sesinden mucizeyi arıyor.

58. Ann Arbor Film Festivali kapsamında düzenlenen online gösterimleri buradan takip edebilirsiniz.

Canavarlar Sofrası

Giyotin Films, salgın nedeniyle Ramin Matin’in yönettiği 2011 yapımı Canavarlar Sofrası filmini online izlemeye açtı. Filmin oyuncu kadrosunda İbrahim Selim, Pınar Töre, Tuğrul Tülek ve Gizem Erdem yer alıyor. Tamamı İngilizce çekilen filmin senaryosu Kamdhine Khosrowkhavar‘ın imzasını taşıyor ve film, izleyiciyi distopik bir dünyaya davet ediyor.

Gösterildiği festivallerde dikkat çeken, Ramin Matin imzalı Canavarlar Sofrası filmini buradan izleyebilirsiniz.

Guy Maddin’den The Green Fog

Çağdaş sinemanın en özgün ustalarından Guy Maddin’in Evan ve Galen Johnson ile birlikte yönettiği 2017 yapımı Yeşil Sis – The Green Fog’da ücretsiz olarak yayınlandı. San Francisco Film Festivali’nin talebi üzerine hazırlanan film, başlangıçta San Francisco’da çekilen film ve dizilerden oluşan bir kolaj çalışması olması planlansa da , yönetmenler zamanla projeyi değiştiriyor sinemadaki en güçlü San Francisco temsilini sunan Vertigo’ya bir saygı duruşuna dönüştürüyor.

37. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen filmi buradan izleyebilirsiniz.

Ziya Demirel İmzalı Salı

Ziya Demirel‘in 2015 tarihli kısa filmi Salı, geçtiğimiz günlerde Vimeo’da ücretsiz olarak yayınlandı. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Ödülü için yarışan Salı, genç bir kadının şehirdeki bir gününe odaklanıyor. Sundance ve Toronto gibi önemli festivallere de konuk olan Salı, İstanbul ve Ankara gibi festivallerde en iyi kısa film seçilmişti.

2020 SXSW Film Festivali’nin Kısa Filmleri

13-22 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 2020 SXSW Film Festivali, Corona virüsü salgını nedeniyle, festivale ev sahipliği yapan Austin şehrinin yönetimi tarafından iptal edildi. Yeni keşiflerin kapısını aralayan festivalin iptal edilmesi pek çok sinemacı için önemli bir fırsatın kaçmasına neden oldu. Ancak bunu bir nebze olsun telafi etmek isteyen SXSW Film Festivali, bu yıl kısa film seçkisinde yer alması planlanan tüm filmleri Mailchimp Presents adı verilen dijital platformda yayınladı.

Mailchimp Presents’te ücretsiz olarak izlenebilen bu 75 kısa film arasında, geçtiğimiz günlerde online olarak açıklanan ödüllerde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen Just Hold On, No Crying at the Dinner Table ve Regret gibi yapımlar da yer alıyor. SXSW kısalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez

Geçtiğimiz yıl, 38. İstanbul Film Festivali’nden üç ödülle dönen Yuva ile sinemalara konuk olan Emre Yeksan’ın ilk uzun metrajlısı olan Körfez de karantina sürecinde ücretsiz izlemeye açılan filmlere katıldı. Yeksa, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan körfezi, “Körfez’de dünyaya biraz da bugünkü ruh hallerimize yakın bir yerlerden bakmaya çalışmıştık. Belki size de denk düşer, bu boğucu ortamda biraz gülümsetir umuduyla paylaşalım dedik” mesajıyla sinemaseverlerle paylaştı. Emre Yeksan’ın senaryosunu Ahmet Büke ile birlikte kaleme aldığı filmin sinopsisi şöyle:

30’lu yaşlarında, yeni boşanmış Selim, ailesinin yanına İzmir’e döner. Selim, eski hayatının izleriyle karşılaşırken, körfezde gerçekleşen bir kaza şehirdeki hayatı derinden sarsar. Selim, yıllar sonra geri döndüğü İzmir’de yeni bir dünyayı keşfe dalar.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi close-cookie-information