Amerikan Bağımsız Sineması’nın önemli isimlerinden, sinema tarihinin belki de en ‘cool’ ismi Jim Jarmusch sineması ve filmografisinde adeta yönetmenin imzası gibi duran olmazsa olmazları anlatan başarılı bir video!

Eşsiz karakterler, uzun araba yolculukları, günlük hayatın cazibesi, sigara, kahve, muazzam bir sinematografi ve Jim Jarmusch!

Şiirsel anlatımıyla sinema dünyasının en özgün isimlerinden biri olan Jim Jarmusch, dizeleri sinematografisinden diyaloglarına varıncaya kadar birçok faktörle beyazperdeyle buluşturmayı başaran ender sinemacılardan biri. Bağımsız sinemanın önemli isimlerinden Jarmusch, daha önce bir röportajda sinema ile ilgili şu sözleri dile getirmişti hatırlarsanız; “Filmler hakkında sevdiğim şey diğer formları da içinde barındırması. İçerisinde müziği, zamanı, dili kısaca her şeyi içinde barındırıyor. İnsanların hayal etmeye en çok yaklaştıkları nokta.” Bu disiplinler arası tutumu ve tüm alanlara kucak açan sinemayı hayal dünyasının egemeni romantizm ve melankoliyle süslemeyi seven Jarmusch’un gündelik hayatın önemsiz detaylarını betimleyerek yapabilmeyi başarması ise muazzam!

stranger-than-paradise-filmloverss

Stranger than Paradise

Amerikan Bağımsız Sineması’nın göz bebeği, kabına sığamayan yönetmeni Jim Jarmusch, birçok ilklerin öncüsü olmayı ve sinemaya daha farklı bir bakış açısı sunmayı başarmış; özellikle de filmlerinde çoğu kez odak noktası ettiği karakterleriyle hafızalarımıza kazınmıştır. Önce hikayeyi oluşturmaktansa karakterin üzerine hikayeyi kurmayı tercih eden yönetmen, çoğunlukla birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Robby Müller ile de sinematografik açıdan oldukça etkileyici imzalar atmayı ihmal etmemiş üstelik. Fotoğrafçılık açısından izlemesi ayrı bir keyif vaat eden yönetmenin filmografisine şöyle bir göz attığımızda bazı unsurların ve nesnelerin sıklıkla kendine yer bulduğunu keşfederiz mesela. Güneş gözlüğü, sigara gibi nesnelerden asla vazgeçmeyen Jarmusch’un karakterlerini de bunlarsız pek hayal edemeyiz mesela. Veya arabada yapılan yolcuklar, üç kişi arasında kurulan bağ ve kadrajın sürekli takip ettiği hareket halinde (yürüyen) karakterler…

Bir filmi yaratmayı izlemenin çok ötesine bir yere konumlandıran Jarmusch, sinemanın ‘her şey’ demek olduğunu her filminde ve her röportajında dile getirmekten de hiç vazgeçmiyor. Sinemanın müzik, renkler, ışıklandırma, styling, zaman planlama, oyunculuk, fotoğrafçılık, yazmak, kompozisyon gibi birçok alanın bir araya gelerek ortaya çıktığını vurgulayan Jarmusch’un dediği gibi; “Sinema insan doğası ve duygusu üzerine bir çalışmadır.”

only-lovers-left-alive-1-filmloverss

Only Lovers Left Alive

Yönetmenin filmografisine doğru bir baktığımızda 1980 yılında çektiği ilk uzun metraj filmi Permanent Vacation‘dan siyah beyaz fonu tercih ettiği filmleri Stranger than Paradise, Down by Law, Coffee and Cigarettes, Dead Man‘e; beş şehirde geçen beş hikayenin anlatıldığı Night on Earth‘den festivallerden övgülerle ayrılan Adam Driver’ın etkileyici performansıyla göz doldurduğu son filmi Paterson‘a adından bahsetmediğimiz veya üzerinde pek duramadığımız birçok başarılı yapımla karşılaşıyoruz. Birçok detayı bir araya getiren ve muazzam bir filmografiyle sinema tarihine adını yazdıran Jim Jarmusch sinemasını kısaca hatırlamak ister misiniz?

Başarılı Bir Video: Jim Jarmusch Sineması ve Vazgeçilemezleri

Birbirinden güzel videolarla daha çok sıklıkla bahsettiğimiz Fandor, bu kez de beyazperdenin en ‘cool’ sinemacısını mercek altına almış ve ‘How cool is Jim Jarmusch?” isimli bir video yayınlamış. Jarmusch sinemasında görmeye alışık olduğumuz sahnelerden oluşan ve yönetmen hakkında kısaca bilgi veren başarılı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi