En son ilk stüdyo filmine imza attığı Midnight Special ile izleyici karşısına çıkan Jeff Nichols, memleketi Arkansas’ta temelleri yeni atılan Arkansas Cinema Society’nin gelişmesi için çalışmalara başladı. 

Sinema dünyasında bazı oyuncular ve yönetmenler, sadece film çekmekle kalmayıp sinemaya duydukları aşkı başka şekillerde yansıtabiliyorlar. Robert Redford ve Robert De Niro gibi oyuncular kurdukları Sundance ve Tribeca Film Festivalleri ile sinema sektöründe bir fark yaratmaya çalışırken; Richard Linklater da Austin Film Society’yi kurarak memleketinde sinema kültürünün gelişmesine ön ayak oluyor.

Yönettiği düşük bütçeli yapımlarla bağımsız sinemanın önemli isimlerinden biri haline gelen, aynı zamanda Midnight Special ile ilk stüdyo filmine imza atan Jeff Nichols, Richard Linklater’ın izinden giderek memleketi Arkansas’ta temelleri yeni atılan Arkansas Cinema Society‘nin gelişmesi için yapılan çalışmalara başladı.

Jeff Nichols: Filmleri İzlemek İçin İnsanları Bir Araya Getiren Bir Sinema Topluluğu Kurmak İstiyorum

jeff-nichols-filmloverss

Topluluğun Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Jeff Nichols, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; ‘Arkansas’ta böyle bir şey henüz yok. Arkansas’ta büyürken benim en büyük engelimden biri ise  küresel film endüstrisi ile herhangi bir bağlantı noktam olmamasıydı. Filmleri izlemek için insanları bir araya getiren bir sinema topluluğu yaratmayı ve bunu destekleyen film yapımcılarını bulmayı amaçlıyorum. Bu topluluk; filmleri sadece Arkansas’a getirmekle kalmıyor, aynı zamanda insanların sinema hakkında sohbet edebileceği bir alanın da oluşturulmasını sağlıyor.’

Bu sözlerden anlaşıldığı üzere Nichols, memleketinde sinema kültürünün gelişmesini istiyor. Toplulukta yer alan insanların filmleri izleyebilecekleri, fikirlerini söyleyebilecekleri, birbirleriyle bağlantı kurabilecekleri bir ortam yaratmayı amaçladığını da sözlerine ekliyor Jeff Nichols.

Arkansas Cinema Society; yıl boyunca film etkinlikleri, seminerler, panel tartışmaları ve gösterimlere ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda Nichols, topluluğun ilk yılı boyunca film yapımıyla ilgili üç tane seminer verecek. Şu an topluluğun, Jeff Nichols önderliğinde 2018’de başlaması planlanan film festivali için düzenlemeler de başladı.

Çektiği filmlerle sinema dünyasında adından söz ettiren Jeff Nichols, bakalım kurduğu sinema topluluğunda ne gibi faaliyetler yapacak hep birlikte göreceğiz. Gününde birinde bu topluluğun düzenlediği festival, Sundance gibi önemli bir platforma dönüşebilir mi bunu bize zaman gösterecek.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi