Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden usta yönetmen Jean-Luc Godard’ın tutkunu olduğu mavi, beyaz ve kırmızı üçlüsüne bir de bu açıdan baktınız mı?

Fransız Yeni Dalga akımının üzerinden 50 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen Jean-Luc Godard’ın ilk filmleri bile hala tüm canlılığını koruyor. Cinema Sem Lei tarafından hazırlanan video A Woman Is A Woman (1961), Contempt (1963), Pierrot le Fou (1965) ve Made in U.S.A. (1966) gibi Godard klasiklerini bir araya getirerek sinemaseverlerin hafızasını tazeliyor. Böylelikle Godard imzalı bu filmlerin kilit sahneleri, Fransız bayrağı ile aynı sıralamaya sahip üç renk -mavi (blue), beyaz (blanc) ve kırmızı (rouge)- ile bir kez daha vurgulanıyor.

Yeni Dalga akımının yanı sıra Jean-Luc Godard ismini duyduğumuz anda akla gelen bir diğer şeyin deniz mavisi, canlı ve parlak kırmızı ile beyazın gölgesinden oluşan tamamlayıcı bir üçlü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada kendine özgü renk skalasıyla yarattığı motiflerin hakkını fazlasıyla veren Godard’ın izlediği yolda, önümüze Krzysztof Kieślowski imzalı Three Colors Trilogy’nin çıkmasından daha doğal bir şey olmasa gerek.

Jean-Luc Godard’a Dair Muhteşem Bir Video!

Peki Blue, Blanc, Rogue – A Godard Supercut ne anlama geliyor? Şöyle ki Godard, filmlerinde renklere yalnızca estetik açıdan yaklaşmak yerine adeta gerçek ve somut karakterlermiş gibi davranmayı tercih ediyor. Dahası yönetmenin birbirinden değerli yapımlarının her daim gösterişli olduğu gibi bir gerçek var ortada. Dolayısıyla her bir karenin birbiriyle uyumu, gölgelerin büründüğü ruh hallerine ya da bir anda kırılabilen ümitlere karşı Godard’ın duyduğu hassasiyetin beyazperdeye yansımasını gösteriyor aslında.

Ayrıca Blue, Blanc, Rogue – A Godard Supercut’ın merkezinde Jean-Luc Godard’ın filmlerinde çoğunlukla tercih ettiği Anna Karina, Jean-Paul Belmondo, Jean-Claude Brialy ve Jean-Pierre Léaud gibi isimlerin göz alıcı performanslarına bir kez daha tanık oluyoruz. Üstelik unutulmaz anların başkahramanı Karina’ya jilet gibi takım elbiseleriyle eşlik eden Belmondo, Brialy ve Léaud’un koyu mavi odalarda sigara içmelerinin yanında kendilerine olan aşırı güvenleri de renklerin bir tonu olarak karışıveriyor hayatımıza.

Hazırlayan: Damla Durmaz

[vimeo width=”600″ height=”350″ video_id=”130020913″]

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi