Beyazperdenin efsanevi oyuncusu Jane Fonda, Harvey Weinstein skandalı hakkındaki konuşmasında kadınların ünlü ve beyaz olduğu için konunun ilgi çektiğini söyledi.

Klute, Julia ve Coming Home gibi filmlerle seyirciyi kendine hayran bırakarak beyazperdeye ikonik bir imza atan Jane Fonda Harvey Weinstein skandalına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sektördeki erkek egemen bakış açısı yerini çok sesliliğe bırakmaya başlamışken; oyuncu Weinstein’ı cinsel tacizle suçlayan kişilerin pek çoğunun ünlü ve beyaz olmasına değindi. Fonda benzer olayların farklı ırktan kadınların başına geldiğini fakat aynı şekilde karşılık bulmadığının altını çizdi. Buna rağmen oyuncu gelecek günlere umutla baktığını belirtti. Elbette yaşananlar sektör için bir dönüm noktası niteliğinde.

Mandatory Credit: Photo by Erik Pendzich/REX/Shutterstock (2503575i) Harvey Weinstein, Bob Weinstein 'Made in NY' Awards, New York, America - 10 Jun 2013

Jane Fonda Weinstein Skandalının Diğer Sektörlerde Bir Domino Etkisi Yaratmasını İstiyor!

Fonda bir şeylerin değiştiğini sözlerine ekledikten sonra Gloria Steinem konuşmayı devraldı. Feminizm hareketinin önemli ismi, erkekler tarafından uygulanan güç gösterilerine değindi. Steinem restoranda çalışan bir kadının bahşiş ücretinin artmasının dar bir tişört giymesine ya da uygunsuz yorumları kabul etmesine bağlandığını öne sürdü. Söz konusu eylemlerin bir norma dönüştüğünü vurgulayan gazeteci pek çok kez feminist söylemlerle gündeme geldi. Tabii iddiaların ardı arkasının kesilmediği, başka bir kişinin suçlandığı ve skandalların ürkütücü boyutlara ulaştığı bugünlerde Fonda’nın öne çıkıp konuşması oldukça cesur bir hareket. Weinstein ile ilgili detaylara ise şuradan göz atabilir, gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Indiewire

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi