Black Swan (2010)

Nathalie Portman’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü de getiren Black Swan, kuşkusuz ki vizyona girdiği tarihte en çok konuşulan filmlerden biriydi. Kuğu Gölü Balesi’nde saf ve masum beyaz kuğuyu olduğu kadar, kötüyü simgeleyen siyah kuğuyu da canlandırması istenen Nina’nın içinde yaşadığı ruhsal çatışmaları resmeden filmin; yönetmenlik koltuğunda ise Requiem for a dream, Pi, Fountain gibi yapımlarından tanıdığımız usta yönetmen Darren Aronofsky oturuyor. Black Swan, hem sinematografisi hem de psikolojik çatışmalar sunduğu senaryosuyla dans filminin hakkını veren yapımlar arasında yer alıyor.

Mao’s Last Dancer (2009)

Daha 11 yaşındayken Pekin Dans Akademisi’ne seçilerek balet olmak adına köyünden ayrılan ve dünyanın en başarılı baletlerinden biri olmayı başaran Li Cunxin’in hayatını anlatan Mao’s Last Dancer, şüphesiz ki son yılların en başarılı dans filmlerinden. Cunxin’ın kaleme aldığı otobiyografisinden uyarlanan film, dansçının hayatından yola çıkarak Çin’in kırsal bölgelerinde yaşanan yoksulluğa ve kültür devriminin sanat üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Yönetmenliğini Bruce Beresford’un yaptığı film, biraz “batıdan bakış” sunuyor olsa da, dans alanındaki en başarılı yapımlar arasında yer alıyor ve izlenmeyi hak ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=X8YWnQdOSno

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi