İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, Türk sinemasının 99. yaşını 12-17 Kasım’da düzenleyeceği bir dizi etkinlikle kutluyor. 

Türk sinemasına büyük katkı sunmuş, Muhsin Ertuğrul, Halit Refiğ, Metin Erksan, Erol Günaydın ve Giovanni Scognamillo için düzenlenecek saygı ve anma programlarında, aralarında Hülya Koçyiğit, Can Gürzap gibi birçok sanatçının da yer alacağı paneller düzenlenecek, Safa Önal ve Yılmaz Atadeniz’in belgeselleri gösterilecek.

14 Kasım Tük Sineması’nın doğum günü olarak kabul görmüştür. Bu doğumu, sinema meraklısı Fuat Uzkınay’a borçluyuz. O, nasıl kullanacağını Avusturyalı teknisyenlerden öğrendiği kamerasıyla 14 Kasım 1914’te Ayastefanos’taki (Yeşilköy) 150 metrelik Rus Abidesi’nin yıkılışını görüntüledi. Bu film tarihe Türk sinemasının ilk filmi olarak geçerken, Türk sinemasının serüveni de böylece başlamış oldu. 

Sanatın ve sinemanın dostu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü de bu özel günü, düzenleyeceği bir dizi etkinlikle kutluyor. İBB Kültür Müdürlüğü, sinemanın 99. yaşına ithafen 12-17 Kasım’da sinema ve belgesel gösterimi ile paneller düzenleyerek İstanbullu sinemaseverleri sinemacılarla buluşturuyor.

Fatih Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programların ilki 12 Kasım’da “Erol Günaydın’ı Anma Programı” ile gerçekleşecek. 13 Kasım’da “Giovanni Scognamillo’ya Saygı”, 14 Kasım’da “Muhsin Ertuğrul Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi”, 15 Kasım’da “Metin Erksan’ı Anma Programı”, 16 Kasım’da “Halit Refiğ’i Anma Programı” düzenlenirken, 17 Kasım Pazar günü ise “Yeşilçam’ın 100 Yılı / Belgesel Film Gösterimi ve Söyleşi” gerçekleştirilecek.

NOT: Tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek

Türk Sineması 99 Yaşında programı

12 KASIM SALI SAAT: 18:00

EROL GÜNAYDIN’I ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ALİCAN SEKMEÇ (MODERATÖR), TACETTİN DİKER, RASİM ÖZTEKİN, LEVENT TÜLEK, AHMET YENİLMEZ, EMRE ALTUĞ

FİLM GÖSTERİMİ: GÜZEL BİR GÜN İÇİN

13 KASIM ÇARŞAMBA SAAT 18:00

GIOVANNI SCOGNAMILLO’YA SAYGI PROGRAMI

BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ

PANEL: İHSAN KABİL (MODERATÖR), BARIŞ SAYDAM, BURÇAK EVREN,

KAYA ÖZKARACALAR

14 KASIM PERŞEMBE SAAT: 14:00

MUHSİN ERTUĞRUL’U ANMA PROGRAMI

BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ, MUHSİN ERTUĞRUL FİLMLERİ & SÖYLEŞİ

MUHSİN ERTUĞRUL BELGESELİ YÖNETMENİ: YILMAZ ATADENİZ

15 KASIM CUMA SAAT: 18:00

METİN ERKSAN ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ÖZCAN ÜNLÜ (MODERATÖR) ÇETİN TUNCA,

COŞKUN ÇOKYİĞİT, SADIK BATTAL

FİLM GÖSTERİMİ: SEVMEK ZAMANI

16 KASIM CUMARTESİ SAAT: 18:00

HALİT REFİĞ’İ ANMA PROGRAMI

AÇIK OTURUM: ÖZCAN ÜNLÜ (MODERATÖR) HÜLYA KOÇYİĞİT,

CAN GÜRZAP, BEŞİR AYVAZOĞLU

FİLM GÖSTERİMİ: BİR TÜRK’E GÖNÜL VERDİM

17 KASIM PAZAR SAAT: 14:00

YEŞİLÇAM’IN YÜZYILI BELGESEL FİLM GÖSTERİMİ VE SÖYLEŞİ

YÖNETMEN: SAFA ÖNAL

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi