Aktörler, aktrisler ve yönetmenler… Yaptıkları eserlerle, verdikleri performanslarla her alanda etkileyici olabiliyorlar. Tabii bazen isimlerini şarkılara verdikleri de olmuyor değil. Birçoğu müzisyene yaptıkları müziğin sinematografik olduğu söylenebilir. İngilizce’de sık kullanılan bir terim olan “setting the scene” yani kabaca bir çeviri ile sahneyi kurmak, ortamda/sahnede/filmde çalan müziğe de atfedilir. Sinema ve müzik arasındaki bu gündelik referanslar ve geçişlilik aslında boşuna değil. Çünkü müzikten ve müzisyenlerden doğrudan etkilenen sinemacılar olduğu gibi tersi de elbette mevcut.

Bu haftaki Spotify listemizde müzik üzerinden değil de sinema dünyasından isimlere yapılan saygı duruşu üzerinden tematik bir yaklaşımı tercih ettik. Şarkılarına yönetmen, aktör ya da aktrislerin isimlerini vererek bir saygı duruşunda bulunmayı seçmiş müzisyenlerin bu şarkılarından 14 tanesini derleyerek haftanın listesini oluşturduk. Bu 14 şarkı dışında da birçok bunun gibi parça var, bizimle paylaşmayı unutmayın!

İsimlerini Sinema Dünyasından Alan Parçalar


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi