Ünlü oyuncu ve yönetmen Richard Attenborough geçtiğimiz gün yaşamını yitirdi.

Cambridge doğumlu İngiliz aktör 91.yaşını kutlamasına 5 gün kala hayata gözlerini yumdu. Efsane yapım Jurassic Park‘taki John Hammond rolü ile hafızalara kazınan Attenborough, 1982 yapımı Gandhi’deki yönetmenlik deneyimi ile iki Akademi ödülüne layık görülmüştü.

Brighton Rock, The Great Escape ve Miracle on 34th Street gibi filmleriyle tanınan Attenborough, Chaplin, A Chrous Line, Magic , Gandhi ve Closing the Ring gibi filmleriyle de yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Attenborough, Charlie Chaplin‘in 1935 yapımı The Gold Rush filmini izledikten sonra oyuncu olmaya karar vermiş ve “Filmi izleyen insanların aynı anda hem gülmelerine hem de ağlamalarına şahit olmuştum. Eve dönerken Leicester treninde arkama yaslandım ve yapmak istediğimin oyunculuk olduğuna karar verdim” demişti.

attenborough-filmloverss

Zaman içinde British Film Institute, Channel Four TV, Capital Radio, Royal Academy of Dramatic Arts ve BAFTA gibi kuruluşlarda başkanlık yapan usta oyuncu kariyeri süresinde dört BAFTA ve üç Altın Küre ödülünün de sahibi olmuştu.

Sevilen oyuncunun ölüm haberi sevenlerini ve dünya medyasını da yasa boğdu. Sinema dünyasından önemli isimler de Twitter aracılığıyla üzüntülerini dile getirirken, İngiltere Başbakanı David Cameron da “Brigthon Rock’taki oyunculuğu ve Gandhi’deki yönetmenliği nefes kesiciydi. Richard Attenborough sinemanın gelmiş geçmiş en iyi isimlerinden biriydi” açıklamasında bulundu.

Ölüm sebebi ile ilgili kesin bir bilgi açıklanmayan Richard Attenborough, 2008’de geçirdiği felçten ötürü tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu ve aktris eşi Sheila Sim ile birlikte huzurevinde yaşıyordu.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi