Sonsuz Ölüm – Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)

1969 yapımı Sonsuz Ölüm’de; tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman) ve ortağı The Sundance Kid’in (Robert Redford) Vahşi Batı’da ve Bolivya topraklarında geçen maceraları anlatılmaktadır. Western sinemasının klasiklerinden biri olan Sonsuz Ölüm’de oldukça maço ve erkeksi bir görünüm çizen karakterlerimiz arasındaki ilişki oldukça homoerotik göndermelere sahiptir.

Eğer Butch ve Sundance arasındaki ilişki romantik bir ilişkiymiş gibi okunabilirse; bu ikilinin ilişkisinin, Brokeback Dağı filminde eşcinsel bir ilişki yaşayan Jack ve Ennis’den pek de bir farkları olmadığı ortaya çıkacaktır. Yine filmden çıkarabileceğimiz; aynı kadını paylaşabilme düşüncesinin varlığı, onların üçlü bir ilişki yaşama dinamiğinden çok da uzak olmadıklarını göstermektedir. Filmin 60’lı yılların sonunda gösterime girdiği de göz önünde bulundurulacak olursa, bu durumun özellikle dönemin politik atmosferinin koşullarına göre oldukça cesur ve manidar olduğu da söylenebilir.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi