Usta yönetmen Alfred Hitchcock’un 1954 yapımı kült filmi Rear Window’da izleyiciyi röntgenci yerine koymasını sağlayan 4 sinematik teknik için sizleri şöyle alalım. 

Gerilim filmlerinin unutulmaz yönetmeni Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından olan 1954 yapımı Rear Window, izleyiciye oldukça farklı bir izleme deneyimi sunar. Ayağını kırması nedeniyle evinde tıkılıp kalan foto-muhabiri L. B. Jefferies’in komşularını gözetlemeye başlamasının ardından yaşananlara odaklanan film, bir yandan bizleri yalnızca filmi izleyen pasif bir izleyici yerine koyarken diğer yandan Jeffries’in hareketlerinin bir uzantısı olarak komşu evlerin içinde gezinen davetsiz gözler olarak konumlandırır. Böylece izleyici olarak bizler de bir anda gözleri eski bir apartmanın daireleri arasında gezinen bir çift mercek haline gelerek merak içinde kalırız. Peki Hitchcock esas olarak röntgenciliği ele aldığı filminde izleyiciyi nasıl bir röntgenci haline getirir, gelin buna hep birlikte göz atalım.

Hitchcock’un Rear Window’da Seyirciyi Röntgenci Yerine Koymasını Sağlayan 4 Muhteşem Sinematik Teknik

1. Set Tasarımı

rear-window-filmloverss

Film setleri filmin geçtiği statükoyu seyirciye aktarmak için tasarlanır. Hitchcock, Rear Window’un bir sahnesinde Jeffries’in penceresinden görebildiği her şeyi bizim de görebildiğimiz geniş plan kullanır. Bu geniş plan sayesinde izleyici gerçek dünyadan bir kesit görmüşçesine hikayeye bir röntgenci gibi dahil olur.

2. Kameranın Hareketi

rear-window-2-filmloverss

Alfred Hitchcock’un karakteristik point-of-view ya da Türkçe ismiyle bakış açısı çekimi bu filmde de önemli yer tutar. Etrafını gözlemleyen bir insanın gözleriymiş gibi hareket eden kamera, seyircide odada Jeffries’le birlikte karşı apartmanı izliyormuş hissi uyandırır.

3. Kamera Açıları

rear-window-4-filmloverss

Kamera açılarının odak noktası bizlere o şeyin önemini vurgulamak açısından önemli bir iş yapar. Hitchcock, Rear Window’da bu elementi Jeffries’in kendi algısı içerisinde yüksek öneme sahip olan olguları göstererek kullanır; bir kadının giyinmesi ya da bir adamın intihar etmeye karar vermesi gibi.

4. Kurgurear-window-3-filmloverss

Rear Window’un bir bakma ve gözlem filmi olduğu pek açık. İşte tam da bu noktada Hitchcock’un oldukça önem verdiği Kuleşov Efekti filmi daha da ilginç kılar. Kurgunun sinemanın özü olduğunu düşünen Rus sinemacı Lev Kuleshov, bu konuda birtakım deneyler yaparak teorisini iyiden iyiye kuvvetlendirir. Kuleshov’a büyük bir saygı duyduğunu belirten Hitchcock, Rear Window’da kurgunun gücüyle Jeffries’in sanki tüm zamanını komşularını gözetleyerek geçirdiği algısını yaratarak hem seyircideki röntgencilik hissini kuvvetlendirir hem de Lev Kuleshov’a saygı duruşunda bulunur.

Kaynak: No Film School

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi