Bir dönemin çok büyük bir efsanesi olabilecekken olamamış, oldurulamamış dizisi Heroes, yine bir özgüven patlaması yaşayarak -yanına Reborn gibi iddiali bir kelimeyi de ekleyerek- geri döndü. Kendisi olarak dönemedi belki ama “Heroes: Noah Bennet’ın Yolu” olarak geri döndü.

Heroes’un geri döneceği duyurulduğunda bir grup izleyici projeye kesinlikle inanmadı, zaman ve para kaybı olduğunu düşündü, izlemeyeceğini belirtti. Benim de içlerinde olduğum diğer grup ise bu yeni projenin tutacağına, Heroes’un birinci sezonda kaybettiği heyecanı geri getireceğine gönülden inandı. Çıkan haberler de bunu destekler yöndeydi. Chuck ile kalplerimizi kazanan Zachary Levi’ın adını duyduk bir kere! Başrolde zaten Jack Coleman’ın canlandırdığı Noah Bennet karakteri vardı. Hem dizinin eski yüzlerinden hayranların favorisi; Hiro Nakamura, Matt Parkman, Haitian da geri dönecekti. Kötü ne olabilirdi ki?

heroes-reborn-1-sezon-10-bolum-filmloverss

***Yazının bundan sonrası Heroes Reborn’a dair keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerir.***

Cevap veriyorum. Herşey. Heroes Reborn tamamen ölü doğmuş bir dizi olmuş. Zamanında Heroes’un yaptığı hataların aynısını yapıyor, güçleri yine etkin kullanamıyor, sürekli bir yanlış yapılıyor, labirent gibi senaryoda yanlış yollara sapılıyor, vakit kaybediliyor, açık veriliyor. Karakterler çok yüzeysel işleniyor. Derinliklerine inmek zaten imkânsız, hatta derinlikleri var mı orası bile tartışılır.

Örneğin Claire Bennet. En son, Heroes, o korkunç sirk temalı sezonda final yaparken kendini kameraların önünde aşağı atmış, gücü sayesinde burnu bile kanamamış ve güçleri olan insanları ifşa etmişti. Hayden Panettiere hâlihazırda başka bir dizide rol aldığı için Heroes:Reborn’a geri dönemedi. Hikâye biraz bu nedenle de patlamış gibi. Yine Claire’e bel bağlamışlar. Böyle bir finalden sonra tamamen Claire karakterinden uzak durup, bambaşka karakterlerle bambaşka hikayelere girişmek varken, bu kez de hikayeyi Claire’in ikiz bebekleri üstüne kurmuşlar. Nasıl saçma bir plot point bu? Hayden Panettiere müsait olsaydı yine Claire’i ve ağlak suratını izleyecektik muhtemelen!

Heroes Reborn: Bir Webisode, Bir Sezonluk Diziden Nasıl Daha Güzel Olabilir?

Bilenler bilir, dizi başlamadan önce Heroes Reborn: Dark Matters adında şahane webisodelar yayınlamışlardı. Heroes Reborn ile beraber webisodeların başkahramanı, sevimlilik abidesi Phoebe Frady’dan son derece korkunç ve saçma bir karakter, bir ucube yaratmışlar. Her sahnesinde “Hımm, bu kız karanlık üretiyor. Bu kız çok kötü. Bakın vallahi çok kötü. Aaa içine şeytan kaçmış bunun!” zorlaması olduğunu görüyorsunuz. Frady karanlığın elinde geziyor, Heroes Reborn senaristleri bir karakter işte böyle işlenilmezin dersini veriyor. Phoebe’nin bize dokunan tek faydası, karanlığı yüzünden kimsenin onun etrafında güçlerini kullanaması ve böylelikle Claire’in onun gücü yüzünden kendini iyileştirememesi oluyor.

Phoebe’nin abisi Quentin Frady ise dizinin ilk yarısında Noah Bennet’in yoldaşı olarak güzel işler çıkarıp sempati puanlarımızı toplasa da gelecek ilk değiştiği anda kötüler takımına katılarak mahvedilen başka bir karakter oluyor.

Heroes Reborn: Dizi Nasıl Geri Döndü?

Dizi geri dönerken, aslında X-men ve Avengers hikâyelerinden oldukça aşina olduğumuz bir konuyu işliyor. Claire Bennet ile birlikte güçleri olan insanlar ortaya çıkıyor, onlara “evo” adını veriyorlar. İnsanların bazıları onlardan korkup onları tehdit olarak görüyorlar, bazıları ise varlıklarını bir hediye olarak görüp kutluyor. Bu arada adının Erica Kravid olduğunu öğrendiğimiz zengin, canı sıkılan ve şeytani bir kadın “büyük planının” parçası olarak terör saldırısı düzenleyip suçu evolara atıyor. Elebaşı olarak da Mohinder Suresh’in adını veriyor. (En büyük hayal kırıklıklarından biri de bu. Matt Parkman desen yine anlarız, adam potansiyel kötü zaten de Mohinder’dan terörist olabilir mi ya? Mohinder karakterini pek sevmezdim, yine sevmiyorum, hatta diziye dönmese de olurmuş. Sadece eskilerden bir esinti olsun diye almışlar belli ki..) Ve yine aynı kadın dünyaya yaklaşan bir kıyamet olduğunu öğrenmiş ve bunun için günümüzden yaklaşık 8000 yıl sonrasına kendi seçtiği isimlerden oluşan bir koloni kurmaya çalışıyor. Bunu da evoları kaçırarak, tehdit ederek ya da Parkman sayesinde etki altında tutarak yapıyor. Eski karakterlerden Micah Sanders, Molly Walker, Hiro Nakamura gibi kahramanlar Erica’nın zorla tuttuğu evolar arasındalar. Burada devreye Claire’in 1 senede 15 yaş yaşlanan ve Hiro Nakamura’nın emekli olmasına neden olan ikizleri devreye giriyor. Onlar dünyayı kurtarmak zorunda. Ama sürekli zamanın dengesi ile oynuyorlar, sürekli bir şeyler değişiyor. Altından kalkamıyorlar. Heroes burada kılıfına uydurabilmek için, belli ki yine X-Men’i örnek alıp, son filmindeki gibi bir slogan buluyor. “Forget the past, save the future” (Geçmişi unut, geleceği kurtar).

Dizide tek ve en çok üzüldüğüm nokta Zachary Levi. Özellikle şu halini, popüler bir türkücüye benzetmeyen var mı? Sylar’dan kalan türkücü imajı boşluğunu bu şekilde kapatacaklarını düşünmüşler sanırım. Şaka bir yana, Yvonne Strahovski ile oynadıktan sonra Levi’a ne kadar yazık olacağı zaten belliydi. Başka sözüm yok sayın hâkim!

Heroes Reborn: Sorularımıza Cevap Alabilecek miyiz?

Heroes serilerinin yaptığı en büyük hata, çok fazla karaktere ve hikâyeye sahip olması. Bu nedenle her şey karışıyor ve takip edilemiyor. Claire’in aval ikizleri, çok anlamsız şekilde diziye dahil olan Gutierrez ailesi, ne idüğü belirsiz evo polis, bağlantısını çözemediğimiz Amerikan askeri dişi Sayid Jarrah, Erica’nın emo kızı,  kendini kıyafetlerine kadar kopyalayabilen rejenerasyon adam, Hiro Nakamura’dan kalan boşluğu doldurmaya ant içmiş Katana Kız ve Zachary Levi’ın psikopat eşi derken, tek sevdiğim karakter ve Haitian’ın arkadaş canlısı bir versiyonu olan Casper’ı bir seferde öldürdüler. Bu dizi gerçekten iyi oynanan karakter ve mantıklı giden storyline düşmanı. Eski – yeni demeden tüm karakterleri hiç ediyorlar. Zamanı da doğru kullanamıyorlar. Claire’in ergen oğlunun ilk aşkının nasıl gerçekleştiğini izletmek yerine sorularımıza cevap verebilirlerdi. 10. Bölüm ile beraber hala Erica Kravid kimdir, geçmişindeki hikayesi nedir, bu olaylardan çıkarı nedir bilmiyoruz. Yine aynı hatalar işte. Orijinal Heroes da bunlara yenik düşmüştü.

Amerikalı izleyicilerin dizi zevkini tam olarak anlayamasam da Heroes Reborn’un 2. sezon onayı almasını çok uzak bir ihtimal olarak görüyorum. Ama dileğim illa eski diziler geri dönecekse Heroes değil de The 4400 ayarında dizilerin geri dönmesi.

10. bölümü ile sezon arası veren dizi kalan son üç bölümü için 2016 Ocak ayında geri dönecek.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi