Bu hafta vizyona giren, Ari Aster imzalı Hereditary son zamanların en çok konuşulan korku filmlerinden biri oldu. Hereditary ile ilk uzun metrajını gerçekleştiren yönetmenin film dilini daha detaylı değerlendirebilmek için çektiği kısa filmlere bir göz atalım.

Anlaşması zor bir kadın olan annesini kaybetmesinin ardından Annie ve ailesinin başının üzerinde dolanmaya başlayan kara bulutları merkezine alan Hereditary’nin senarist ve yönetmenliğini, ilk uzun metraj deneyimini yaşayan Ari Aster üstleniyor. Bu noktada Ari Aster’in henüz ilk uzun metrajında başarıyla kurgulanmış bir iş ortaya koyduğunu söylemek mümkün. Bu durum yönetmenin gelecek projeleri için de ayrıca bir heyecan duymamıza sebep oluyor. Hereditary, kötü bir ruhun kendisine beden bulmasını işleyen bir hikâyeye sahip olmasının yanı sıra paralel bir biçimde bir anne-oğul ilişkisini de tüm bu karmaşanın içine yerleştiriyor. Özellikle Peter tarafından anneye duyulan öfke sık sık ayyuka çıkıyor ve en son yaşanan talihsiz olayın ardından içten içte anne karakterinin oğlunu suçlu görmesiyle birlikte çatışma büyük bir gerginliğe dönüşüyor.

Ari Aster’ın Sarsıcı Kısa Filmleri ve Anlatının Merkezindeki Erkek Karakterler

Ari Aster, Hereditary ile ilk uzun metrajına imza atmış olsa da kısa metraj çalışmalarıyla da uzun metrajda ne denli başarılı olabileceğinin sinyallerini net bir şekilde veriyor. 6 kısa filmi bulunan yönetmenin aşağıda yer alan kısaları Beau, The Trouble With Mom ve The Strange Thing About Johnsons’ın başrollerinde annesi ya da babasıyla sorunlu bir ilişki geliştiren genç erkek karakterler bulunuyor. Bu noktada kısa filmlerinin merkezinde yer alan genç erkeklerin aile içi yaşantısının Hereditary’de de Peter karakteri üzerinden devam ettiğini görmek mümkün. Filmin ana hikâyesi Peter üzerinden ilerlemiyor gibi görünse de anne tarafından değersiz hissettirilme ve filmin sonunda bu durumun değişmesi bakımından karakter dönüşümünü en net yaşayan ismin Peter olduğunu görüyoruz. The Trouble With Mom ve Beau’da yer alan anne figürünün yerini The Strange Thing About the Johnsons’ta baba karakteri alıyor ancak bu durum yine farklı bir ödipal kompleks üzerinden kuruluyor. Genellikle saplantılı sevme hâllerinin işlendiği bu kısa filmler, Ari Aster’ın kurguladığı karanlık evrenin ipuçlarını taşıyor. Her şeyin harika ilerlediği bir anda yaşanan değişimlerle anlatının biçimi de değişiyor ve Ari Aster bunu oldukça usta bir biçimde görselleştiriyor.

Ari Aster’ın kısa filmlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi