Bir romantik-komedinin olay örgüsü her zaman aynıdır. Birbirinden nefret eden iki insan, bir tesadüf eseri aynı ortamda bulunmak zorunda kalır, sonrasında birbirlerine aşık olur ve sonsuza dek mutlu yaşarlar. Bir romantik-komedi mutsuz bitmez, izleyiciyi buruk bırakmaz. Her ruh haline uygundur. İnsanı yormaz.

Tüm zamanların en iyi romantik komedileri arasında sayılan Harry Sally ile Tanışınca (When Harry Met Sally), bütün romantik komedi klişelerini içinde barındırmasına rağmen; yönetmen Rob Reiner ve senarist Nora Ephron tarafından öyle güzel hazırlanmış ki; aşk, dostluk, öfke, mutluluk vb. her duyguyu izleyiciye başarıyla aktarıyor ve onlara beklediklerini veriyor. Başrolleri, Meg Ryan ve Billy Crystal paylaşıyor. Birbirlerine muhteşem uyum sağlayan bu ikili; oyunculuklarının tadını damağımızda bırakıyor. İzleyenler “Keşke hep birlikte oynasalar, hiç ayrılmasalar.” diye düşünmeden edemiyor.

Diğer romantik komedilerden farklı olarak; ustaca yazılmış replikler dikkat çekiyor. Film “Kadınlar ve erkekler yalnızca arkadaş olabilirler mi?” repliği üzerinden ilerliyor.

Mezuniyetin ardından, New York’a gitmek üzere yola çıkan iki genç Harry ile Sally. Birlikte geçirdikleri bu uzun yolculuğun ardından, asla arkadaş olamayacaklarına karar vererek, birbirlerini bir daha hiç görmemek üzere ayrılıyorlar. Seneler sonra yolları tekrar kesişiyor ve sonra tekrar, sonra tekrar… Zaman içinde, birlikte vakit geçirmekten keyif aldıklarını fark ediyorlar ve bir süre sonra, birbirleri için vazgeçilmez birer dost haline geliyorlar. Yıllar önce konuştukları o konu ve kesin bir yanıt bulamadıkları soru tekrar gündeme geliyor. Kadınlar ve erkekler yalnızca arkadaş olabilirler mi?

Harry Sally ile Tanışınca; kadın-erkek ilişkilerine, farklı hayat felsefelerine sahip insanların gözünden bakarak, romantik-komedi sevmeyenlere bile kendini sevdiren bir film. Filmin orijinal senaryosunda bulunmayan, sonradan Meg Ryan’ın teklifi üzerine eklenen orgazm taklidi sahnesi, birçok sinefil tarafından şimdiye kadar çekilmiş en iyi film sahneleri arasında sayılır.

Marc Shaiman ve Harry Connick Jr.’ın birlikte hazırladıkları soundtrack albümü, filme çok yakışmakla birlikte; ayrıca dinlendiğinde de insana keyif veren şarkılarla dolu muhteşem bir albümdür.

“Ben romantik komedi sevmem.” deyip geçmeyin. İster Meg Ryan ile Billy Crystal’ın muhteşem oyunculukları için, ister filmin her sahnesine uyum sağlayan o birbirinden güzel şarkıları için, ister her bir sokağı aşk kokan New York şehri manzaraları için, ister mutlu olmak için, ister vakit geçirmek için; kendinize bir bahane bulun ve bu filmi izleyin. İyi seyirler dilerim.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi