Haftanın Kısa Filmi köşemizde bu hafta, yönetmeni Eric Kissack’e birçok ödül kazandıran The Gunfighter filmini sizler için seçtik.

Sinema tarihinin tozlu raflarında, kendi türü içerisine yeni ve farklı soluk getiren birçok başarılı film var. Fakat bu filmlerin açtığı yolda devam eden, aynı hikayeyi veya kurguyu tekrar tekrar işleyen filmlerin fazlalaşması, bu özgünlüğü birer klişe haline getirmişti. Mesela korku filmlerinde müziğin çalmaya başladığı sahnelerde katilin ortaya çıkması gibi… Sonrasında da bu klişeleri tiye alan ya da bu klişeler üzerinden özgün bir hikaye yaratmaya çalışan filmler yapılmaya başladı. Buna Quentin Tarantino’nun filmlerini pekala örnek olarak gösterebiliriz. Eric Kissack’in The Gunfighter adlı kısa filmi de işte bu denklemle yola çıkıyor. The Gunfighter mizahını, Western filmlerinde klişeleşmiş birçok ögeyi tiye alması üzerine kuruyor.

The Gunfighter: Vahşi Batının Sert İkliminde Beklenmedik Bir Kargaşa

Film, Vahşi Batı döneminde filme adını da veren yabancı bir silahşörün kasabaya gelmesiyle başlar. Kasabanın barına giren silahşör, kasabanın yerlileri tarafından pek hoş bakışlarla karşılanmaz. Dış ses hikayeyi ve silahşörü anlatmaya başlarken tuhaf bir şey olur ve tüm karakterler hikayeyi anlatan dış sesi duymaya başlar. Tüm filmin beklenmedik bir kargaşaya dönüşmesi de aslında burada başlar.

Eric Kissack, Western filmlerinin alamet-i farikası olan yabancıların sevilmemesi durumunu, kasaba halkının bir arada ihanet ve sırlar içerisinde yaşadığını gözler önüne sererek tiye alıyor. Filmin finalde de yine Western filmlerinden alıştığımız Meksika Çıkmazı şeklinde bitmesi, aslında tüm döngüyü tamamlar nitelikte.

Birçok festivalde en iyi kısa film ödülü alan The Gunslinger’ı daha fazla anlatmadan sizi bu güzide komediyle baş başa bırakalım. Herkese iyi seyirler.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi