Haftanın Kısa Filmi köşemizde bu hafta Olly Williams’ın, başladığı andan finaline kadar tam bir İngiliz kara komedisi olan The Fly filmini sizler için seçtik.

Kısa filmde ideal süre uzunluğu, kısa filmcilerin en büyük tartışma konularından biridir. Üstelik iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla insanların okuma ve izleme ilgi eşiğinin azalması, bu tartışmayı önemli bir noktaya getirdiğini de söyleyebiliriz. Hikâyeyi anlatanların işinin hayli zor olduğu bu modern dönemde izleyiciyi daha ilk anda yakalamak özellikle kısa film için önemli bir unsur haline geldi. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi ise Olly Williams imzalı The Fly filmi diyebiliriz.

The Fly: Hikâyeden Daha Çok Durumun Absürtlüğüne Odaklanan Bir Kara Komedi

The Fly; bir soygun esnasında arabada bekleyen şoförün yaşadığı gerginliğin, bir sinek tarafından rahatsız edildiği anda absürt bir krize dönüşmesini anlatıyor. The Fly’ın çıkış noktası aslında çok basit. Fakat Olly Williams, hikâyeden ziyade aslında daha çok filmdeki karakterin yaşadığı gerginliği anlatmaya odaklandığını söyleyebiliriz. Suç işlemenin verdiği gerginliği, birçok insanın kolayca empati kurabileceği bir sinek tarafından rahatsız edilme fikriyle birleştiğinde ortaya gerçekten İngiliz kara komedisine yakışır bir mizah unsurunun ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

The Fly’ı güzel kılan unsurlardan bir tanesi de oyuncu seçimi diyebiliriz. Filmin tek oyuncusu Jack Doolan, karakterin yaşadığı histeri krizlerini başarılı bir oyunculukla izleyiciye çok güzel yansıtıyor. Olly Williams, filmi için “İzleyicileri başından sonuna kadar yakalayıp bırakmayacağı eğlenceli bir şeyler yapmak istedim” diyerek aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi izleyiciyi hemen yakalayabilmenin öneminin gayet farkında olduğunu ve bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Olly Williams’ın başarılı tek filmi yalnızca The Fly filmi de değil. Kendisi daha önce Philip Sansom ile birlikte; yıllarca sosyal medyada da sıkça paylaşılan bol ödüllü Black Hole isimli kısa filmin de yönetmenliğini yapmıştı.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi