Meghann Artes’in hem yazıp hem de yönettiği kısa film Speed Dating ile aşkı aramanın kısa bir yolculuğuna çıkıyoruz. Bu yolculuk emin olun sizi de alıp yanında götürecek, ‘evet benim de başıma gelmişti’ dedirtecek.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Artes’in üstlendiği Speed Dating yaklaşık 20 film festivaline katıldı. Bu festivallerin birçoğunda ödüllere aday olurken, Elgin Kısa Film Festivali’nden ve USA Film Festivali’nden ödüller ile döndü. Bu ödüllü kısa film aslında hepimizin kalbine değecek bir konumda duruyor ve öyle bir hikaye anlatıyor. Büyük bir şehirde yalnız yaşayan bir kadının öyküsü bu kısa film, Ava’nın öyküsü. Ava aşkı arayan bir kadın. Bunun hakkında kitaplar okuyan, heyecanlanan biri. Fakat artık aşkı bulamadığı için aşkı aramaya aşık olan da biri, çünkü doğru insanı bulma ümidi gün geçtikçe azalmış.

Amélie ve The Science of Sleep Atmosferinde Bir Kısa: Speed Dating

Filmde Ava artık son çare olarak hızlı buluşma olarak çevirebileceğim bir etkinliğe gidiyor. Bu bir kafede yapılan bir etkinlik. Kağıt üzerinde bu etkinlik, karşılıklı oturup birbirini tanımak ve tanışmak üzerine kurulu. Kurallar ise çok basit; zil çaldığında yer değiştireceksin ve başka biri ile tanışacaksın, birbirine dokunmayacaksın ve para iadesi istemeyeceksin. Ava’nın öyküsü ise bu etkinliğe hazırlanması ve gelmesi ile başlıyor. Daha doğrusu Ava’nın öyküsü bizi bir yerden yakalamaya başlıyor. Çünkü Ava’nın tanıştığı insanlar çoğumuzun hayatına girmiş insanların profillerine benzer bir profil sergiliyor. Ürkütücü olanlar, işkolik olanlar, alkolikler, aşırı duygusallar ve tarzımız olmayanlar… Ava’nın bu soğuk rüzgarlar estiren insanlar ile bir bir tanışması aradığını bulamayacağı düşüncesine onu itiyor hele bir de aşkı bulmuş olanları görmesi onu dipsiz bir hüzün ve umutsuzluk kuyusuna sürüklüyor. Bu yolculuğunda bizi de alıp götürüyor çünkü kabul edin aranızdan hanginiz bu ümitsizliğe hiç kapılmadım diyebilir ki? Şahsen ben diyemem. Eğer siz de yalnız olmadığınızı hissetmek ve biraz da olsa içinizi ısıtmak isterseniz haftanın kısa filmi olan Speed Dating’i mutlaka izleyin. Amélie ve The Science of Sleep havasını ve hikayesini size anımsatacak bu filmin ambiyansını da kaçırmamanız gerek!

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi