Cumali Ceber: Allah Seni Alsın, ilk üç günde Valerian, Dunkirk, Atomic Blonde, War for the Planet of the Apes ve The Dark Tower gibi filmleri geride bırakarak zirveye yerleşti. Yerli bir film(!) yabancı blockbuster’ları geçtiği için sevinmeli miyiz, yoksa Yerli sinemamız adına gurur (mu) duymalıyız?

Eğlenceli blockbuster filmler ile fena geçmeyen bir yaz sezonunun son ayına girmişken sinemamız adına keyifsiz bir haber geldi. Bol bol osuran, küfür eden, kaşları ortadan abartı bir şekilde birleştirilmiş, önüne gelene tekme – tokat atan, sadece fragmanda 6 kere ‘sıçmak’tan bahseden, kabalıkta ve sevimsizlikte taklit ettiği Recep İvedik’i bile mumla aratan, mizah yoksunu bir film girdi vizyona. Adı ‘Cumali Ceber: Allah Seni Alsın’. Bu film ilk 3 gününde tam 128.564 kişi tarafından izlenerek tüm zamanların (1989’dan beri) yaz aylarında en iyi açılış yapan yerli filmi oldu ve Dunkirk, Valerian, Atomic Blonde, The Dark Tower, War for the Planet of the Apes gibi filmlerin hepsinden fazla izlenerek ilk sıradan listeye giriş yaptı.

Cumali Ceber filmi 13+ yaş sınırı almasına rağmen film hakkında nadiren karşılaşabileceğiniz ‘komik’ yorumları 13 yaş altındaki çocuklara ait. Bu yüzden bazı sinema yazarları sosyal medya üzerinden Cumali Ceber filmine gişede 13 yaşından küçüklere bilet kesildiğine şahit olursak şikayet etmemizi önerdiler. Gişede Cumali Ceber’e girmek için ağlayan bir çocuk görmek ne kadar acı vericiyse bunu önlemek de yine ailelere düşüyor. Ailelerin Cumali Ceber ve benzeri filmlere çocuklarını götürerek osuruk ve küfür mizahına alıştırıp seviyesiz bireyler yetiştirmek yerine onların bakış açılarını değiştirecek, hayal güçlerini geliştirecek animasyon / aile filmlerine yönelmelerini tavsiye edebiliriz. Unutmayalım ki, bu tarz sinema ya da güldürü açısından tamamen niteliksiz filmler izleyici sayısından aldıkları cesaretle devam filmlerini ve birbirinden daha kötücül taklitlerini getirmekten başka bir şeye hizmet etmeyecek.

Stephen King’in merakla beklenen Kara Kule serisinin ilk uyarlaması The Dark Tower, Cumali Ceber’dan tam 158 kopya fazla vizyona girmesine rağmen ilk 3 günde ondan 58 bin kişi daha az izlenerek (69.737) ikinci sıraya oturdu. War for the Planet of the Apes, üç haftadır kaybetmediği liderlik koltuğundan bu hafta yeni filmlerin gelmesiyle üçüncü sıraya geriledi ve toplamda 600 bin rakamına yaklaştı. Balerin ve Afacan Mucit adlı animasyon 29.721 kişi tarafından izlenerek dördüncü sıraya yerleşip iyi bir çıkış yaptı ve hafta sonunda Valerian, Dunkirk, Atomic Blonde gibi filmleri geride bırakmayı başardı.

Yaz sezonunun gelmesiyle ortaya çıkan köpekbalığı filmlerinin yenilerinden Denizde Dehşet, 9.389 kişi tarafından izlenerek 9. sıradan ilk 10’a girmeyi başardı.  Halle Berry’nin başrolde olduğu aksiyon/gerilim filmi Kidnap ise 2.361 kişi tarafından izlenerek 15. sırada yer aldı. Başka Sinema’nın bu ayki filmlerinden, Cannes Film Festivali’nin açılış filmi İsmail’in Hayaletleri sadece 712 kişi tarafından izlenirken, CGV Arthouse filmlerinden ‘Bırak Kendini’ ise 327 kişide kaldı.

hsgr

Kaynak: BoxOffice

 

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi