Bugüne kadar birçok seri izledik. Bu serilerin ortak özelliği genellikle ilk filmin büyük bir başarı elde etmesi ancak devam filmlerinin ilk filmin başarısına ulaşamaması oldu. Adeta bir gelenek haline gelen bu durumu yıkan ve ilk filminin ciddi anlamda önüne geçen en önemli yapımlardan bir tanesi şüphesiz Terminator 2: Mahşer Günü. 3D olarak yeniden elden geçirilen ve günümüz teknolojisine daha uygun bir hale getirilen Terminator 2: Mahşer Günü’nü dev ekranda izlemek büyük bir seyir zevki vadediyor. 3D’ye şüpheli yaklaşan ve açıkçası çok da hoşlanmayan biri olarak, sinema tarihinin sevdiğimiz filmlerinden biri olan Terminator’ü yenilenmiş haliyle dev ekranda izlemek bambaşka bir deneyim sunuyor. Terminator 2: Mahşer Günü, 3D versiyonuyla 25 Ağustos’ta izleyiciyle buluşuyor! Peki filmi neden izlemeliyiz?

Bu Hafta Sinemada Terminator 2: Mahşer Günü 3D İzlemek İçin 10 Sebep!

Terminator 2’nin Mükemmel Hikayesini 3D Olarak Yeniden İzlemek

terminator2-mahser-gunu-filmloverss

3D başlangıcından bugüne güzel yapımlarla gerçekten güzel işlere imza atılabilen bir teknoloji oldu. Elbette bunun yanında neden 3D olduğunu dahi anlayamadığımız filmler de izledik. Terminator 2’nin 3D olarak yeniden vizyona girmesi ise hem yeni çekilen birçok üç boyutlu filmden daha canlı görünmesi hem de aksiyonuyla gerçekten üç boyutun hakkını vermesi sebebiyle oldukça yerinde, nostaljiyle teknolojinin son zamanlarda ortaya çıkardığı en muhteşem işlerden biri.

Arnold Schwarzenegger

terminator-2-filmloverss

Arnold Schwarzenegger’in başarılı oyunculuğuyla bütünleşen film o dönem Schwarzenegger’in toplamda 700 kelimelik replikle filmi bitirmesi açısından da konuşulmuştu. Film için toplamda 15 milyon dolar ücret alan Schwarzenegger’in meşhur “hasta la vista, baby” repliği için 85 bin dolar kazandığı çıkarımını yapabiliriz. Elbette bunlar yapması keyifli hesaplar, oyunculuk diyaloglardan ibaret değil aksine Arnold Schwarzenegger, Terminator rolünü olabilecek en başarılı şekilde icra ediyor.

Terminator’ü Sinemada İzlemenin Verdiği Haz

terminator-2-edward-furlong-arnold-schwarzengger-filmloverss

1991 yılında yani bundan 26 yıl önce izleyiciyle buluşan Terminator 2: Mahşer Günü’nü muhtemelen bu yazıyı okuyan birçok sinemasever sinemada izleme fırsatı bulamamıştır. Bundan yaklaşık 10 yıl önce küçük ekranlardan izleyebildiğim Terminator 2 efsanesinin gerçekten şık ve stilize aksiyonuyla bir kez de sinemada izlenmesi gerektiğini belirtmek gerek.

Serinin Oscar Kazanan Tek Filmi

Terminator 2: Mahşer Günü, kazandığı 4 Oscar ödülü ve yanı sıra bulunan 2 adaylığıyla, serinin Oscar ödülü kazanan ve hatta Oscar’a aday gösterilen tek filmi. Elbette Oscar ödüllerini bir başarı kıstası olarak kabul edip etmemek size kalmış.

Muhteşem Bir Distopya

terminator2-3d-filmloverss

Harlan Ellison’ın spekülatif kurmaca eserlerinden esinlenen, bilimkurgu türünün ya da sinema tarihinin önemli filmlerine atıflarda bulunan ve hikayesini insan türünün varoluşu üzerinde şekillendiren yapısıyla Terminator 2, aradan geçen 26 yılda kültürel etkisini daha da büyüttü. Belki Cameron’ın rüya projesi Avatar ile karşılaştırdığımızda da aradaki büyük fark buydu. Etkisini git gide büyüten film bunu kesinlikle kurduğu distopik anlatının başarısına borçlu.

James Cameron

terminator-2-james-cameron-filmloverss

36 yıllık kariyerinde toplamda 8 film üretip bunların büyük bir kısmının gişe rekorları kırdığı yönetmen sayısı kesinlikle çok azdır. Titanic, Avatar, Terminator gibi filmlerle aslında belki de hayatının kumarlarını oynayan, filmlere çok büyük bütçeler ayıran ve sonunda hep karlı çıkmayı başaran zanaatkar bir yönetmen James Cameron. Onu bu denli başarılı kılan unsurlarsa bu sinema zanaatını iyi icra etmesinin yanı sıra dönemin sinemasal ihtiyaçlarını doğru okuması sanırım.

İlk Filmden Daha Başarılı Bir Devam Filmi

terminator2-filmloverss

Terminator 2’de, ilk filmin bütçeden de kaynaklanan B filmi havası ve gerilim düzeyi, yerini şık bir aksiyon bombardımanına bırakıyor. İlk filmdeki olaylardan sonra Skynet’i yaratan Cyberdyne’ı havaya uçurmaya çalışan Sarah Connor akıl hastanesine kapatılıyor, oğlu John Connor ise koruyucu bir aileye verilerek ayaklı bir suç makinesi haline geliyor. Arnold Schwarzenegger’in canlandırdığı T-800’ün dönüşü ise ailenin yeniden bir araya gelmesine öncülük ederken makine haliyle bile insana umut vermeyi başarıyordu. Genellikle alışkın olduğumuz durum, çok başarılı bir ilk filmin ardından gelen devam filmlerinin serinin tadını bozması yönünde. Ancak Terminator 2 bu noktada izleyicisine bambaşka kapılar aralıyor.

Çekildiği Dönemki En Yüksek Bütçeye Sahip Film Olması

terminator-2-judgment-day-filmloverss

James Cameron’ın filmografisine baktığımızda adeta bir kumar olarak nitelendirilebilecek yüksek bütçeli çıkışlar görürüz. James Cameron belki de o dönemin koşullarını ve ihtiyaçlarını çok iyi okuyarak bu yüksek bütçeli filmlerden ciddi anlamda başarı ve gelir elde etmeyi başardı. Titanic, Terminator, Avatar derken Cameron yüksek bütçeli filmler konusunda adeta bir marka haline geldi. Nitekim Terminator 2: Mahşer Günü filmine de 100 milyon dolar civarı bir para harcanmasının ardından bunun 5 katı bir geri dönüş de almayı başardı.

Brad Fiedel ve Filmin Unutulmaz Tema Müziği

terminator-2-mahser-gunu-filmloverss

Terminator 2’nin soundtrack’ini duyduğumuzda karmaşık duygular hissetmemiz çok doğal. Hem filmin muhteşemliğiyle aklımıza kazınmış notalar hem de ne yazık ki ana haber bültenlerinde maruz kaldığımız tınılar. Birçok filmin müziği ne yazık ki bu yöntemle bir daha dinlenemeyecek hale getirildi. Ancak şanslıyız ki Terminator 2, Brad Fiedel imzasıyla hala kendi havasını korumayı başarıyor.

Filmden Yayınlanan 3D KliplerDaha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi