Lauren Oliver‘ın çok satanlar arasında yer alan aynı adlı gençlik romanından beyazperdeye uyarlanan Ben Ölmeden Önce – Before I Fall, aynı güne hapsolan Samantha’nın esrarengiz hikayesini konu alıyor. Ry Russo-Young’ın yönetmen koltuğunda olduğu; başrollerinde Zoey Deutch, Halston Sage ve Logan Miller’ın yer aldığı film, 17 Mart’ta vizyonda olacak. Zaman döngüsü kavramını gizemli bir hikayeyle bize yansıtan ve her gün dünün aynısını yaşamaktan şikayet eden modern hayata hapsolmuşlara kendi hayatlarını sorgulamasını sağlayan; Before I Fall ile sinemada buluşmadan önce hazırladığımız listeye bir göz atabilirsiniz.

Bu Hafta Sinemada Before I Fall İzlemek İçin 10 Sebep!

Bağımsız Filmleriyle Tanıdığımız: Ry Russo-Young

before-i-fall-9-filmloverss

İlk olarak 2003 yılında ilk kısa filmi Babes in Toyland’dan iki yıl sonra bir diğer kısa filmi Marion ile karşımıza çıkan Ry Russo-Young, ilk uzun metrajı Orphan’ı ise çok fazla ara vermeden izleyiciyle buluşturmuştu. Ama esas tanınırlığını Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yaptığı You Won’t Miss Me ve Sundance’de Jüri Özel Ödülü’ne aday olduğu Nobody Walks ile yapan Russo-Young, 2012’den bu yana beyazperdeden uzaklaşmıştı. Yetenekli yönetmen, yeniden dönüşünü ise yine Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini gerçekleştirdiği ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumların odağı olan filmi Before I Fall ile gerçekleştirdi.

Muazzam Bir Soundtrack

before-i-fall-10-filmloverss

Before I Fall’ı klasik gençlik filmlerinden ayıran ve bir adım yukarı çıkaran en önemli faktörlerden biri kuşkusuz filmin müzikleri! Filmin gençlik heyecanları, partiler, okul sıraları gibi sıradan hikayesinin gerilim dolu bir atmosfere bürünmesini muazzam bir soundtrack ile izleyiciye başarılı bir yansıttığını söyleyebiliriz. Gençliğin nabzını tutan ve aynı zamanda da gerilim atmosferini başarılı bir şekilde yansıtan Shamir’den On the Regular, Astro’dan Caribbean, Lolawalf’dan House Key, Kurt Vile’den Pretty Pimpin, Grimes’ten Genesis, Oblivion ve daha birçok parça… Sinemadan çıktıktan sonra soundtrack listesini tekrar tekrar dinlemek garanti!

Hollywood’un Yükselen Yıldızları: Zoey Deutch  ve Halston Sage

before-i-fall-1-filmloverss

Film ne kadar çok Samantha’nın bir güne hapsolmasını ve onun hayatını anlatıyor gibi görünse de Before I Fall aslında iki yakın arkadaş Samantha ile Lindsay’in de hikayesi… hatta bu arkadaşları o kadar benimsiyoruz ki keşke Lindsay’in hikayesini biraz daha derinlemesine öğrensek diye hayıflanıyoruz film boyunca. Sam ile Lindsay’e hayat veren iki yetenekli oyuncunun da elbette bu etkide payı büyük. Hollywood’un yükselen oyuncularından olan Zoey Deutch  ve Halston Sage, performanslarıyla dikkat çekiyor. Deutch’u daha önce yakın zamanda izlediğimiz Why Him ve Linklater imzalı Everbody Wants Some’da izlerken; Sage’i ise Goosebumps ile Paper Town’da görmüştük.

‘Anı Yaşa’ Klasiğine Farklı Bir Bakış

before-i-fall-13

Dead Poets Society’den hafızamıza kazınan ‘Carpe Diem!’ repliğini hatırlarsınız… Bu replik hepimizin bildiği gibi ne geçmişi ne geleceği düşünmemiz gerektiğini, hayatın kısa olduğunu ve ‘an’ın değerli olduğunu gösterir. Before I Fall’da ise bu kavram farklı bir anlatımla karşımızda. Zamanın değerli olduğunu bu nedenle de etrafındaki insanları üzmemen, ön yargıda bulunmaman gerektiği vurgusunu, Sam’in hikayesinin ekseninde bizlere sunan film; kendi hayatımıza ve etrafımızdaki insanlara dönüp bakmamıza neden oluyor.

Kasvet ve Karanlık Atmosferin Hakim Olduğu Gerilim

before-i-fall-7-filmloverss

Kuzey Amerika ikliminden olsa ki, gerilim filmlerinin vazgeçilmezi! Bol yağmurlu, sisli ve karanlık bir gökyüzü… güneşli ortamlarda gerilimin arttığı ve gizemli hikayelerin varlığı pek hissedilmez. Samantha’nın uyanıp okul için evden çıkması ve dört kız arkadaşın buluşmasıyla adeta alışılmış bir gençlik hikayesi; aşk, seks ve parti çemberinde geçecek bir film izleyecekmiş izlenimi verirken bir anda gerilimin dozu artmasıyla bizleri gizemli bir öyküyle buluşturur. Çünkü gizemini çözmeye çalıştığımız bir durum vardır ve biz o çözümü ararken; karanlık hava da tedirginliğimizi arttırmak adına tüm atmosferi sağlamıştır.

Samantha’nın Küçük Kardeşi Izzy: Erica Tremblay

before-i-fall-6-filmloverss

Sam’in defalarca uyandığı aynı günün sabahı, tüm neşesiyle ablasını uyandırmaya çalışan küçük kız kardeşi Izzy! İlk olarak kameralarla ekranların dikkat çeken yapımlarından olan The Killing ve Supernatural’de konuk oyuncu olarak tanışan yetenekli oyuncu Erica Tremblay, daha sonra ise The Bye Bye Man ve Perfect Match’de beyazperdeyle buluşmuştu. Küçük yaşına rağmen oldukça başarılı bir performans sergileyen Tremblay, Izzy karakteriyle ve sevimliliğiyle kelimenin tam anlamıyla göz dolduruyor. Samantha’nın hassas yanını görmemizi sağlayan Izzy, filmin yan karakterlerinin arasında akıllarda kalan en başarılı performansların başında yer alıyor.

Lise Hayatı Keşmekeşi: Partiler, Popülarite ve Arkadaşlık

before-i-fall-5-filmloverss

Lise hayatı herhalde her bireyin kendisini keşfetmesini sağlayan en önemli zaman dilimidir! Sinemanın, özellikle de ‘büyüme hikayeleri’nin olmazsa olmazı olan lise hayatı; arkadaş bulamayarak içine kapanan gençlerden okulun en popüleri olan ve hayatı liseden ibaret sanan gençlere varıncaya kadar geniş bir yelpaze sunar. Doğal olarak da bu yelpazede büyümek, aile ve arkadaşlık kavramlarını inceleme şansı yakalarız. Before I Fall, zaman kavramını konu alan gizemli hikayesiyle ön plana çıksa da Sam ve arkadaşlarının ekseninde Amerikan kolej yaşamına olan bakışıyla dikkatleri çekiyor.

‘Kendin Ol’ Vurgusu

before-i-fall-8-filmloverss

Samantha’nın defalarca uyandığı aynı günün neredeyse her birinde çocukluk arkadaşı olan ve Sam’e platonik bir şekilde aşık olan Kent farklı şekillerde Sam’e ‘sen böyle biri değilsin, kendin gibi ol!’ mesajını vermeyi ihmal etmez. Samantha bunun farkına varıncaya kadar aslında biz de Sam’in ‘olumsuz’ olarak nitelendirilen hareketlerini telafi edeceğini ve Kent’in ‘kendin ol’ haykırışlarının bir anlamı olacağını fark ederek belki de Kent’in yanındaki Sam’i sevmeye başlarız. Kendisi olarak, mutlu olan ve aynı zamanda mutlu etmeyi başaran Sam; mükemmel olarak tanımlanın hayatının gerçekte öyle olmadığını göstererek her şeyin göründüğü gibi olmayacağını da vurgulamayı ihmal etmez.

Twilight Neslinin Groundhog Day’i

before-i-fall-filmloverss

Modern hayatın şikayet edilen en önemli noktası her zaman monoton haline dönen hayatlar olmuştur. ‘Dün bugünün aynısı değil miydi?‘ sorunu… Tıpkı 1993 yapımı Groundhog Day’in Phil Connors’u gibi! Şimdi ise bir adamın defalarca aynı günü yaşamasını ve bu tekrar içerisinde edineceği bir alternatif son ve şans mı yoksa tamamen tesadüfe dayalı büyük bir sorun mu ikilemini anlatan Groundhog Day’in benzer bir versiyonu Before I Fall ile karşı karşıyayız. Bu sefer defalarca aynı güne uyanan kişi ise Samantha Kingston! Twilight kuşağının ‘zaman döngüsü’ne olan bakışını ele alan Ry Russo-Young’ın yeni filmi, bir güne hapsolmanın nasıl olduğunu düşünmek adına şans vermemiz gereken bir yapım!

Hikayenin Farklı Yüzleriyle Bizi Buluşturan Klipler

before-i-fall-2-filmloverss

Her şeyi değiştirmek için bir günün olsaydı? Samantha Kingston her şeye sahipti; mükemmel arkadaşlar, mükemmel bir erkek arkadaş ve mükemmel gözüken bir gelecek ancak her şey bir anda değişiverdi. Bir gecenin ardından Sam olmayan bir geleceğe uyanır. Artık aynı günü sürekli yaşamaya başlamıştır. Bu tekrar içerisinde hayatının mükemmelliğini sorgulamaya başlar.  Raydan çıkmış hayatının gizemini çözmeye başlamasıyla birlikte etrafındaki insanların sırlarını açığa çıkarmaya başlar. Sam bu süreç içerisinde bir günün ne kadar değerli olduğunun farkına varır. Etkilenen sadece onun hayatı değildir, etrafındaki insanların hayatı da en az onunki kadar etkilenmektedir.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi