Sinema ödülleri deyince akla ilk gelen elbette ki Oscar ödülleri diye bilinen Akademi Ödülleri’dir. Sonrasında Cannes Festivali’ni ve Altın Ayı’yı da sayarız. Keşke Altın Portakal’ı bu saydığım ödül törenleri kadar takip etsek, ilgilensek, reklamını ve tanıtımını yapsak ve en az diğer ödüller kadar dünyaya tanıtsak. Evet, Altın Portakal hiç bilinmeyen ve önemsenmeyen bir festival değil ancak hak ettiği yerde de değil. Biz FilmLoverss ekibi olarak Oscar törenini size en iyi şekilde aktarmaya çalıştık. Ödülden önce bütün aday filmleri izleyip eleştirilerini yayınlayarak sizin de tören öncesi bir fikriniz olmasını amaçladık. Şimdi de her zaman Türk filmlerinin ve Türk sinemasının destekçisi olmaya çalışan bizler, hem Altın Portakal’ın hak ettiği ilgiyi görmesi için hem de ekim ayında başlayacak festival öncesinde sizlerin Altın Portakal’ı daha iyi takip edebilmeniz için özel bir bölüm açıyoruz. Bu bölümün ilk eleştiri yazısı da 1964 yılında düzenlenen ilk Altın Portakal Film Festivali’nin ödül töreninde En İyi Film Ödülü’nü alan Gurbet Kuşları filmi olacak.


Turgut Özakman’ın Ocak adlı oyunundan uyarlanan Gurbet Kuşları’nın senaryo kadrosunda Orhan Kemal ve Halit Refiğ de bulunuyor. Yönetmenliğini de Halit Refiğ’in yaptığı filmin oyuncu kadrosu ise bir hayli geniş. Tanju Gürsu, Özden Çelik, Pervin Par, Sevda Ferdağ, Önder Somer, Mümtaz Ener, Filiz Akın, Cüneyt Arkın, Hüseyin Baradan bu filmde rol alan önemli isimler. Her birinin oyunculuğu da birbirinden başarılı. Bu filmin özellikle Cüneyt Arkın açısından ayrı bir yeri var. Kendisinin ilk oyunculuğu. Halit Refiğ filmin bir yerinde yer alan kavga sahnesindeki başarısından sonra ‘Vücudunu iyi kullanıyorsun, avantür filmlerde oyna’ deyince Arkın’ın da bundan sonraki kariyeri şekillenmiş oldu.


Film bugün için bilindik bir konuya sahip olsa da hala değerini koruyor. Anadolu’dan İstanbul’a göç eden bir ailenin İstanbul’un kralı olacaklarını sanmasıyla başlayan bir dram filmi Gurbet Kuşları. Maraş’tan İstanbul’a gelen dört çocuklu Bakırcıoğlu ailesi İstanbul’un ışıltılı yaşantısına erken kapılınca İstanbul’u yenme hayallerini gerçekleştirmeleri de hayallerde kalıyor. Göç sorununa bakış açısıyla döneminin en önemli sorunlarından birisine ışık tutan film, İstanbul’un gerçek yüzünü de göstermesi açısından faydalı.


Bu yıl İKSV tarafından ‘Türk Klasikleri Yeniden’ projesi kapsamında restore edilen film yenilenmiş haliyle İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. 53 günde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 18 kişilik ekibi tarafından yoğun bir çalışmayla yenilenen film, ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’, ‘Vurun Kahpeye’, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ ve ‘Üç Arkadaş’tan sonra kurtarılan bir diğer klasik oldu.


Yaşamını yitiren ünlü yönetmen Halit Refiğ’i de saygıyla anmamızı sağlayan Gurbet Kuşları 1. Altın Portakal Film Festivali’nde başarılı yönetmene de En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı. Eski İstanbul görüntüleriyle içimizi iyice ısıtan film Türk sineması açısından önemli bir yere sahip. Sizlerin de izledikten sonra keyif alacağınıza inanıyorum. İyi seyirler.


Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi