İnsanlığa bahşedilmiş en büyük iki nimetten birincisi unutmak, ikincisi umut etmek. Unutmak öyle bir lütuf ki çektiğimiz onlarca acıdan, düştüğümüz birçok kötü durumdan anında olmasa da eninde sonunda kurtulmamızı sağlıyor. Yoksa insanlar ailelerini kaybettiklerinde, açlıklarla mücadele ettiklerinde, dolu dolu ama karşılıksız bir aşk çektiklerinde acıyla dolup bir süre sonra tekrar ayağa kalkabilirler miydi? Aynı şekilde umut etmek de yarın sabaha uyanmak için içimizdeki en büyük gücün kaynağı. Her güne başlarken, ne kadar kötü durumda olursa olsun yarın her şeyin düzeleceğini umarak yaşamayan insanlar nasıl yaşarlar ki? Özellikle açlık ve sefalet çekiyorsanız ve korumak zorunda olduğunuz bir aileniz varsa umut etmeden ilerleyemezsiniz.

Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath) bir umut ve yol hikayesi. Aynı zamanda insanların kendi ırkına çektirdiği acıların kısa bir özeti. Topraklarından kopartılan ve yoksullukla mücadele eden bir ailenin California’ya giderek portakal tarlalarında çalışıp daha iyi günler görme umutlarını anlatıyor Gazap Üzümleri. Ancak Avrupa ve sanayileşmiş diğer Dünya ülkeleri ile birlikte Amerika’yı da etkisi altına alan Büyük Ekonomik Buhran yüzünden California’da da beklediklerini bulamayacaklardır. Büyük Ekonomik Buhran’la birlikte dünya çapında 50 milyon insan işsiz kalırken Amerika da bu çöküntüden nasibini almış ve California’ya aynı umutla gelen insanların sayısı da fazlasıyla artmıştı. Saat ücretleri yarı yarıyadan da aşağılara inmiş ve insanlar umutla geldikleri topraklarda aynı yoksulluğu yaşamışlardır.

Film Joad ailesinin, ellerinden alınan topraklardan çıkıp California’ya yolculukları sırasında yaşadıklarını ve vardıklarında karşılaştıklarını yalın bir dille anlatıyor. John Steinbeck’in aynı adlı romanından uyarlanan film şu ana kadar izlediğim uyarlamaların en iyilerinden biri. Hatta yönetmen John Ford’un en iyi filmi olarak görülen ve romanından daha iyi bir yapım olduğu düşünülen film için John Steinbeck de aynı görüşe sahipti. Film kitaptan daha fazla yankı uyandırmış ve daha etkili olmuştu. Bunda az önce de söylediğim gibi yönetmen John Ford’un katkısı yadsınamazken oyuncu kadrosunun başarısı da en az Ford’un katkısı kadar etkiliydi. Henry Fonda, Jane Darwell ve John Carradine gibi oyuncuların varlığı, John Ford’un yönetmenlikteki kalitesi ve John Steinbeck’in duygusal hikayesiyle film başarısızlıktan oldukça uzaktı.

Bütün başarısına rağmen film Amerika’da birçok eyalette yasaklanmıştı. Belki de başarısının kanıtı buydu. Film ses getirmiş ve belli zümreleri rahatsız etmişti. Kitabın yazarı Steinbeck ve yönetmen Ford komünizm yanlısı oldukları gerekçesiyle yargılanmışlardı. Ancak işin ilginç tarafı film komünist Rusya’da da yasaklanmıştı. Sebep olarak da Amerika’daki en fakir ailenin bile araba sahibi olabileceğinin gösterilmesiydi.

Gazap Üzümleri 1941 yılında yedi dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Bunlardan En İyi Yönetmen Ödülü’nü John Ford, En İyi Yardımcı Kadın Ödülü’nü de Jane Darwell almış ve filme iki dalda Oscar kazandırmışlardı. Çekimleri yedi haftada tamamlanan film Oscar’dan başka 5 ödül daha kazanmıştı.

Dünya çapında bir yoksulluk yaşamamış bir nesil olarak, ne kadar zor durumda kalsak da işe girebilmek için başkalarının aldığı ücretin çok daha azını kabul etmek zorunda kalmadık, yaşadığımız şehirden sürgün edilir gibi uzaklaştırılmadık. Tüm insanlıkta olduğu gibi içinde bulunduğumuz koşullarda sahip olduğumuz acı bizim için dünyanın en büyük acısı olduğundan, ufacık bir sorunumuz olduğunda bile onu hayatımızın merkezine taşıyıp hiçbir zaman bu insanları tam olarak anlayamayacağımız da aşikar. Yine de duyarlılığımızı kaybetmeden izlememiz gereken filmlerin başında gelen Gazap Üzümleri’ni izlemenizi, sonrasında da Steinbeck’in diğer eserlerinin uyarlamalarını da izlemeye başlamanızı öneririm. Öncelikle kitapları okursanız daha da iyi olur elbette. Şimdiden iyi seyirler ve iyi okumalar.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi