William H. Pratt. Bir İngiliz, 1940’lı yıllardan ölümüne dek Baltimore’daki çocuk hastanelerinde Noel Baba kılığına girip çocukları eğlendiriyor. Son yıllarını İngiltere’de bir kır evinde geçiriyor. Yıllarca Amerika’da yaşamasına rağmen, vatandaşlığına geçmiyor. İsmi William H. Pratt, ama biz onu Boris Karloff olarak ya da Frankenstein’ın canavarı olarak biliyoruz.

Frankenstein’ın Canavarı: Boris Karloff

1887 yılında İngiltere’de doğan Karloff, okulu yarım bırakıp işçilik yapmaya başladı. Tarlalarda çalışıyordu; çırpı bacaklı ve uzundu, hem kekeliyordu hem de peltek bir konuşması vardı. Yıllar içinde kekelemesini yendi. Ama oyuncu olacağını hiç düşünmemişti. 20’li yaşların başında başladığı küçük sahne şovlarına Kanada’da devam etti. Dönemin meşhur türü olan kısa filmlerde rol aldı. Ancak 1931 yılında yani 44 yaşındayken oynadığı The Criminal Code filmine kadar neredeyse hiç tanınmıyordu. Bu filmin ona getirdiği görece ün, ona Hollywood’un ilk döneminin en underrated yönetmenlerinden biri olan James Whale ile çalışma fırsatını sağladı. Whale, Mary Shelley’nin ünlü kitabı Frankenstein’ı sinemaya uyarlamak istiyordu. Düşünülen oyuncu ise korku ve gerilim sinemasının o dönemki  -belki hala- bir numaralı oyuncusu olan Lon Chaney idi. Fakat, Chaney’nin erken yaşta hayatını kaybetmesi ile rol görece tanınmayan bu uzun boylu İngiliz’e kaldı. Fakat, sonuç muazzamdı. Karloff’un Frankenstein’ın Canavarı karakteri öylesine kült oldu ki bu karakterden onun canlandırdığı karakterin silüetini hayal etmeden bahsetmek mümkün değil.

boris-karloff-frankenstein-filmloverss

Karloff’un kariyeri bundan sonra hızla ilerledi. Frankenstein’ın devam filmlerinde rol aldı; Bela Lugosi ile Lon Chaney’nin varisi olmak yolunda büyük bir yarışa girdi. Scarface (1932) gibi dönemin büyük yapımlarının yanı sıra birçok korku, gizem ve gerilim filminde başrolde oynadı. Hollywood’un en aranan korku aktörüydü. 60’larda Peter Bogdanovich’in Targets filmi ile oyunculuk gücünden hiçbir şey kaybetmediğini gösterdi. Bunun dışında, kendi TV ve radyo programlarını yapıyordu. Spoken word ve korku hikayeleri programları ile kariyerini sürdürürken, bir yandan da çocuklar için yayınlar yapmayı da ihmal etmiyordu. Hollywood’un jön çılgınlığına hiç bulaşmadan, görece geç bir yaşta gelen ün ile şımarmadan, her daim işini en iyi yapan aktörlerden biri oldu Karloff. Unutmayın, gözünüzü kapatıp kendi kendinize Frankenstein dediğinizde, gözünüzün önünde beliren kişi, Boris Karloff.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi