Bir film açılışından kapanışına kadar renklerinden müziğine, ses tasarımına, dekor seçiminden karakterlerin görünüşüne tamamen planlı ve üzerine düşünülmüş bir çizgide ilerler. Günlük hayatımızda yaşayabileceğimiz bir yaralanma beklenmedik bir kaza olarak karşımıza çıkabilir ancak bir filmde karakter yalnızca yaralanması gerektiği için yaralanır. Öyleyse bu durum bir şekilde filmin anlatı yapısına hizmet ediyor demektir.

Filmlerde Yaralanma ve Sakatlık

Sakatlanma ve yaralanmaların genellikle karakterin psikolojik durumuyla ilgili izleyiciye ipuçları verdiğini söyleyebiliriz. Fiziksel olarak hareketleri kısıtlanan karakter aslında hayatında da işleri istediği gibi idare edemiyor ya da eli kolu bağlanmış bir vaziyette etkisiz kalmış olabilir. bu durumun en iyi örneklerinden birini filmlerle benzer anlatı yapısı sergileyen Sherlock’ta görmek mümkün. Dr. Watson’ın sosyal hayata geri döndüğü ilk sahnelerde yürümek için değnek kullandığını hatırlarsınız. Bu değnek yani Watson’ın bir şeylerden destek alma ihtiyacı onun günlük hayata tam anlamıyla uyum sağlayamadığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Dr. Watson bir süre sonra sosyal hayata uyum sağladığında bir değnek kullandığını dahi unutur ve aktif bir biçimde yürüyebilmektedir. Bu tür detaylar filmlere ve dizilere sıklıkla yerleştirilir.

Körlük dışında yaralanma ve sakatlanmaların genel olarak olumsuzluğu temsil ettiğini görürüz. Körlük ise sinemada daha çok algıların genişlemesi, doğa üstü güçler ya da güçlü sezgiler eşliğinde bilgelik çağrışımı yaparak kullanılır. Sakatlanma ve yaralanmanın izleyiciye geçireceği ilk hissiyattan uzaklaşıp konuyu biraz daha kazıdığımızda psikanalize doğru yol alırız. Bir uzvun kesilmesi, yaralanması, işlevsizleşmesi kastrasyon düşüncesini de beraberinde getirir. Dolayısıyla bir erkek karakter için kol ya da bacak gibi bir uzvun kesilmesi/yaralanması sorunlu cinsellik, cinsel istikrarsız gibi anlamlara çıkabilir.

Filmlerde yaşanan yaralanma ve sakatlanmaları bir araya getirerek inceleyen Now You See It kanalında yayınlanan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi