Film çekmek isteyenler için film yapımıyla ilgili senaryo yazımı ve prodüksiyon aşaması gibi birçok konuyu bir arada bulunduran ücretsiz e-kitapları bir araya topladık.

Sinemayla ilgilenen ve bu alanda şeyler yapmak isteyen biriyseniz, bir  filmi izlemenin yanında o filmin nasıl ortaya çıktığı ve  hangi süreçten geçtiğini hakkında az çok bilgi sahibisinizdir. Bununla beraber sürecin getirdiği  zorluklara da göğüs germeye hazırsınızdır. Sadece filmi çekiyorken değil filmin çekiminden önce birçok kaynaktan bilgi edinmeli ve bu işe bir maliyet ortaya koymalısınız. Ayrıca çok iyi bir şekilde bütçe ayarlaması yapmak ve gereksiz masraflardan kaçınmanız da gerekir. Bu iş hakkında bilgi edinirken, bütçenizin bir kısmından tasarruf edebilmenizin bir yolu ise işin farklı yönlerini öğreten kitaplar satın almaktır. Bunu yaparken bütçenizi aşabilecek profesyonel kitapları satın almaktan kaçınmalısnız. Çünkü  bu kitaplar, teknolojinin gelişmesiyle beraber çok çabuk eskimeye yüz tutar. Bunun yerine internetin yardımıyla daha güncel, hemen elinizin altında bulabileceğiniz birçok kaynağa erişebilirsiniz.

Bu yazımızda ise bir film çekmek isteyen sinemaseverler için film yapımına ilgili yardımcı olabilecek e-kitapları bir araya topladık. Senaryo yazımından tutun da prodüksiyon aşamasına kadar neler yapılabilceğine dair bir sürü bilgiyi bu kitaplarda bulabilirsiniz. Eğer film yapmakla ilgileniyor ve bu işin bir parçası olmak istiyorsanız bu kitaplar tam size göre!

Film Yapımıyla İlgili Ücretsiz E-Kitaplar Burada!

Hikaye Anlatımı ve Senaryo

the-player-filmloverss

‘İyi bir film çekmek için 3 şey lazımdır: Senaryo, senaryo ve senaryo.’ demiş Alfred Hitchcock. Gerçekten de seyirciyi şaşırtıcı ve sürükleyici hikayeler ile buluşturmak ve iyi bir sinema filmi çekmek istiyorsanız, elinizde bir senaryonuzun olması gerekir. İster en yetenekli oyunculara ister en iyi özel efektlere sahip olun, elinizde anlatacağınız bir hikaye yoksa izleyiciye sinemanın o büyülü dünyasını göstermeyi başaramazsınız. İyi yazılmış bir senaryo, insanların unutamayacağı harika bir filmin ilk adımı olabilir. Bunun için bir senaryonun ortaya çıkış aşaması çok ama çok önemlidir.

İşte senaryo yazmada size eşlik edecek olan e-kitaplar:

Hikaye Anlatma Üzerine:

Senaryo Yazmak Üzerine

Web seminerleri

Scriptmag, senaryo yazarlığı ile ilgili bazı ücretsiz web seminerleri ve video eğitim materyalleri sunuyor:

E-Kitaplar ve web seminerlerinin yanında, senaryonuzu düzenleme işlemini organize etmenize yardımcı olacak internet siteleri de burada:

Celtx, bir video ve filmin planlamasını için yapmaya yardımcı olan bir platformdur. Bu siteyi senaryoyu yazmak, çekim programını hazırlamak, oyuncu kadrosunu ve ekibini üretime yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

Filestage, PDF’ler, videolar, resimler ve ses dosyaları gibi dosyaları paylaşabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve ortak çalışabileceğiniz bir multimedya platformudur.

Highland, kelimeleri bir FDX veya PDF olarak dışa aktarabileceğiniz biçimlendirilmiş bir senaryoya dönüştürür.

Scrivener, yazarlar için uzun ve  zorlu belgeleri bestelemek ve yapılandırmak için yoğunlaşmanıza izin veren güçlü bir içerik oluşturma aracıdır.

Screencraft’ın Writer Duet uygulaması, gerçek zamanlı olarak iş ortaklarıyla çalışmak için ortak bir senaryo yazımı uygulamasıdır.

Prodüksiyon

sunset-boulevard-filmloverss

Bir filmin yapım aşamasının ince eleyip sık dokunması, iyi bir sinema filminin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Yapım aşaması,  birçok ekibin entegre çalışması ve görev dağılımının mükemmele yakın olması gereken bir süreçtir. Reji ekibinin işini iyi bir şekilde yapması, sanat ekiplerinin tecrübeli ve hızlı olması bu aşamanın sorunsuz geçmesi sağlar. Bir filmi çekmeyi karar verdiğiniz zaman size yol gösterecek bir rehberin olması ise işinizi titiz bir şekilde yapmanız açısından oldukça önemlidir. İşte size yapım aşamasında ne yapmanız gerektiği konusunda rehber olabilecek bir e-kitap burada:

The Production Assistant’s Pocket HandbookMNFilmTV

Sinematografi ve Aydınlatma

Bir sinema filminin görüntülerle izleyicisine ulaşmasını sağlayıp aynı zamanda teknik ve sanatsal yönden iyi bir kare elde etmek anlamına gelir sinematografi. Filmde ortaya çıkan görüntünün ışığını, odağını, kamera hareketini, filtresini oluşturarak izleyiciyi filmin içine çekmeyi başarır aynı zamanda. Görüntünün kusursuz bir şekilde izleyiciye yansıtılmasında ışık kullanımının önemi büyüktür. Doğru ışık kullanıldığında çekmek istediğimiz konuyu daha iyi bir şekilde aydınlatır, onu daha görünür hale getirirsiniz.

Filmin sinematografisini oluşturmamıza ve konuyu görünür kılmak için hangi ışık sistemlerini nasıl kullanacağımıza karar vermemize yardımcı olabilecek e-kitaplar:

Prodüksiyon Sonrası

film-post-production-filmloverss

Prodüksiyon sonrası aşamada filmin rengine, planlarının uzunluğuna, kullanılacak müziklere ve ses efektlerine karar verilir. Yönetmen eşliğinde oluşturulan bu süreçte filmin ritmi, verdiği duygu ve istenilen şeyin başarılıp başarılamadığı da detaylı bir şekilde analiz edilir. Hatta filmin kötü çekilen yerleri ya toparlanmaya çalışılır ya da filmden atılır. The Revolution in Cinematography, Post-Production and DistributionArchive.org e- kitabı, prodüksiyon sonrası süreci anlatmada bu işi yapmak isteyen insanlar için genel bir kılavuz görevi görür. Bunun yanında filmin kurgusu, renk sınıflandırması, müzik seçimi ve görsel efektleri konusunda neler yapabileceğinizi anlatan kitaplara tek tek bakalım.

Filmin Kurgusu

Bir filmi oluşturan, ona şekil veren en önemli sinematografik unsurların başında gelir kurgu. Asıl görüntülerin seçilmesi, kesilip birbirine eklenmesindenoluşan bir süreçtir. Kesip birbirine bağladığınız sahnelerin oluşturduğu sekansların hepsi bir sinema filmini oluşturur. Bir filmin kurgusunun nasıl yapıldığını bilmenin farkında olmak, filmin izleyici tarafından beğenilip beğenilmemesine karar verir. Kurguyu oluşturma sürecinde yol gösterecek e-kitaplara buradan bakabilirsiniz:

Renk Düzenlemesi

Bir filmin kurgusuna ya da çekilen sahneye göre bir renk düzenlemesi yapılır. Görüntünün renkleri düzenlenerek seyirciye verilmek istenen duygu renkler yoluyla ifade edilir. Bu aşamada doğru ton ve rengin ayarlanması esastır. Bu sayede filmin genel atmosferi oluşturulur. Aşağıda yer alan iki e-kitap ise bunu nasıl yapacağınızı gösterir:

Müzik Seçimi

Sinema sadece görsel bir seyirlik değil aynı zamanda kulaklarımıza da hitap eden bir sanat dalıdır. Bir filmde müzik kullanmak, konunun aktarımında ve duygunun yoğunluğunun verilmesinde önemli bir etmendir. Filmin sürekliliğini ve duygu geçişlerini birbirine bağlamaya yarar aynı zamanda. Bu durum bir müziği, doğru zamanda filmde kullanmayı gerekir. Bu e-kitaplar ise müziği nasıl etkili bir şekilde kullanacağınıza yardımcı olacaktır:

Görsel Efektler

Oyuncu kadrosunun, senaryosunun ve yönetmeninin yanında bir filmi izlenir kılan etmenlerden birisi de o filmin görsel efektleridir. Görsel efektler teknolojinin gelişmesiyle filmlerin seyredilirliliğini etkileyen unsurlardan biri haline geldi. Filmi daha ilgi çekici bir konuma ulaştırdır. Peki bir filmde görsel efektleri nasıl ve doğru bir şekilde kullanabiliriz? Cevabını aşağıda yer alan e-kitaplardan bulabilirsiniz.

İnternet çağında, akla gelebilecek herhangi bir konuyla ilgili tonlarca kaynak var, ancak genellikle hangi web sitelerinin gerçekten yararlı olduğunu belirlemek zor olabilir. Bu yazımızda ise  film yapımının temelleri konusunda geniş bir bilgi yelpazesi sunmayı amaçlarıyor ve film yapmak isteyen insanlara yol gösteriyoruz. Bu işe olan yaratıcılığınızı arttırmak ve tutkunuzu daha da derinleştirmek için bu e-kitapları okuyabilirsiniz.

Kaynak: No Film School

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi