Bu yıl 13.sü düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali heyecanı sona erdi. Senenin merak edilen filmlerini izleme şansı bulduğumuz festivalin ardından kişisel listelerimizi hazırladık. 

Batu Anadolu

Bu yıl !f İstanbul’u tek bir filmle ifade etsem bu Balık ve Kedi (Mahi va Gobreh) olurdu. Benim için Mistaken For Strangers ile başlayıp Caniler Avcısı (The Night of The Hunter) ile sona eren festivali kesintisiz tek bir film olarak görüyorum. Özellikle de gece seanslarından sonra rüyalarımızda bile filmlerden kesitler görürken çeşitli kurgu numaraları ile ertesi gün kendimizi tekrar salonda bulmamız, biz izleyicinin kendisini auteur olarak hissetmesi için yeterliydi. Yetmedi, seanslar 1-3-5-7-9 diye giderken, karakterler ve hikayeler birbirinin içine girerken, hinlik peşindeki yönetmenlerin bizi etkileme çabaları, kendimizi sürekli aynı döngünün içinde hissetmemizi sağladı. Yeri geldi bu yenilik çabalarına burun kıvırdık ya da cızırtılarla ve sıcak havayla dolu salonları filmlerin bir parçası gibi görüp “imdat” diye bağırdık, bazen ise film bitse de heyecanımızı arkadaşlarımızla paylaşsak diye koltukta dört döndük. Filmlerde ara yoktu belki ama Michel Gondry’i dinlemek ya da Shahram Mokri’yi tanımak, fuayede 10 dakikanın dolmasını beklemekten çok daha büyük bir deneyimdi. Yetersiz sinemalar, bilet satışındaki ve gösterimdeki aksaklıklar derken salon karardığında yine hepsini unutur olduk. Bakalım on dördüncü festivalde yine aklımız başımızdan gidecek mi?

En İyi 5 Film

Balık ve Kedi (Mahi va Gorbeh)

Rüzgar Yükseliyor (The Wind Rises)

Bencil Dev (The Selfish Giant)

Meydan (The Square)

Derinin Altında (Under The Skin)

Yazarın !f İstanbul günlüğünü okumak için tıklayınız…

Güzin Tekeş

İf İstanbul bu yıl beklediğimizden daha zengin bir programla bizlerleydi. Festival, seans saatleri ve fiyat politikası ile yine tartışmalara konu olsa da izleyiciden yoğun bir ilgi de gördü. Özellikle yönetmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen gösterimler oldukça cazipti. Bu yıl Nymphomaniac, Selfish Giant, Spies&Flistrup gibi çarpıcı filmlerin yanı sıra Fish and Cat gibi deneysel işlerle de karşılaşma fırsatı bulduk. Diğer yandan LGBT filmleri son yılın belki de en zayıf seçkisine sahipti. Dilerim gelecek yıl, gala filmleri dışında da baştan çıkarıcı bir seçkiyle ve daha insaflı bir fiyat politikasıyla karşılaşırız.

En İyi 5 Film

Bencil Dev (The Selfish Giant)

Nymphomaniac (İtiraf 1-2)

Spies & Glistrup

Pislik (Filth)

Cheatin’ (Aldatma)

Yazarın !f İstanbul günlüğünü okumak için tıklayınız…

Utku Ögetürk

Çok daha fazla sayıda film seyretme planıyla yola çıkmış olsam da !f İstanbul benim için az ama öz bir programla tamamlandı. Bu sebeple filmleri belirli günlere sıkıştırmış olmam bende uyanmak istemediğim bir rüya etkisi yarattı. Ölmeden Michel Gondry’i çıplak gözle görmek, Bencil Dev ve Çocukluk gibi şimdiden senenin en iyileri arasında yer alacak iki filmi herkesten önce seyretmek, Derinin Altında ve Öteki gibi sıra dışı filmleri deneyimlemek ve tabii ki 31 Mayıs akşamını bize tekrar yaşatarak içimizdeki biber gazı aşkını ortaya çıkaracak belgesellerden haberdar olmak paha biçilemeyecek bir deneyimdi. Üstelik günler geçtikçe Salon 1’deki anlamsız “cız” seslerine ve 4’teki havasızlığa dahi alıştığımı söyleyebilirim.

Bir kez daha eksikleri görmezden gelerek, böylesine başarılı bir programda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Umarım ki on dördüncü festivalde daha fazla film, daha fazla sinemasevere çok daha fazla şehre ulaşır.  

En İyi 5 Film 

Bencil Dev (The Selfish Giant)

Çocukluk (Boyhood)

Derinin Altında (Under The Skin)

Öteki (The Double)

Kısa Dönem 12 (Short Term 12)

Yazarın !f İstanbul günlüğünü okumak için tıklayınız…

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi