ŞİLİ’NİN DÜNÜ BUGÜNÜ 2011’de Şili’de hükümetin eğitim politikalarına karşı bir protesto düzenlenir. Hükümet özel okulları desteklerken, halkın bir kısmı devletin eğitime el atması gerektiğini, aksi takdirde fırsat eşitsizliğinin daha da artacağını düşünmektedir. Bunun üzerine başkent Santiago’daki Başkanlık Sarayı etrafında 1800 saatlik bir maraton düzenlenir. İşe Yaramazların Valsi, bu maratona dahil olan iki farklı bireyi takip ediyor. Biri, okuduğu liseyi arkadaşlarıyla beraber işgal eden bir öğrenci, diğeri ise Pinochet zamanında işkence görmüş eski bir muhalif. Bu iki bireyin gündelik hayat pratikleri üzerinden toplumsal değişimin imkânını araştıran belgesel, Şili’nin dününe, bugününe ve yarınına ışık tutuyor. The Waltz of the Useless Mass/İşe Yaramazların Valsi, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Edison Cájas da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“BEN SANA FİLM ÇEKME DEMİYORUM, HOBİ OLARAK YİNE ÇEK!” Kolundaki ‘altın bilezik’ öğretmenliğin güvencesini ve düzenli maaş vaadini -ailesinin baskılarına rağmen- film yapmak için bir kenara iten yönetmenimizin ilk uzun metraj çalışması olan ve çokça otobiyografik öğe içeren Kısa Film, yönetmenin bir mücadeleye dönüşen film yapma arzusunun oldukça sancılı sürecini belgeliyor. Saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Ali Kemal Çınar da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

KONUŞULMAYANLARIN YÜKÜ VE DÖNÜM NOKTALARI çocukluk ve yetişkinlik arasında sürreel ve büyüleyici bir yolculuğa çıkaran, Gen Art’tan “En İyi Film” başta olmak üzere toplam dört ödüllü Swim Little Fish Swim/Yüz Küçük Balık Yüz, saat 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

HAREKETLİ YAŞAM VE EVRENSEL BİR ARAYIŞ Çağımızda müzisyen olmanın getirdiği zorluklara odaklanan, 15. yılına giren New York Red Bull Müzik Akademisi’nin eğitimlerinin yanı sıra, Brian Eno, Rakim ve Lee ‘Scratch’ Perry gibi isimleri de izleyeceğimiz Ne Fark Eder? Müzik Yapmaya Dair Bir Film, saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Todd Edwards da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

‘MUHTEŞEM SEVİMSİZ’ DOM HEMİNGWAY The Hunting Party/Av Partisi, Matador filmleriyle tanıdığımız Amerikalı Richard Shepard’ın yazıp yönettiği, Jude Law’ı en sıra dışı rollerinden birinde izleyeceğimiz suç komedisi Dom Hemingway, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

GONDRY İLE KÜÇÜK BİR SOHBET Michel Gondry ve Yeşim Tabak’la küçük bir sohbete davetlisiniz! !f İstanbul’un bu seneki dünyaca ünlü konuğu Michel Gondry, “Bilinçaltı ile gökyüzü arasında” başlıklı sohbette kendini, işlerini ve ilham kaynaklarını seyircilerle paylaşıyor. Yeşim Tabak’ın moderatörlüğünde yapılacak sohbet, SALT Beyoğlu ev sahipliğinde 19:30’dan itibaren izlenebilir.

MICHEL GONDRY’LE SORU&CEVAP Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Michel Gondry de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

YILIN PARLAYAN BAĞIMSIZI Locarno’da kadın oyuncu dahil dört ödül birden alan, Atina ve Valladolid’de seyircinin gönlünü kazanıp ödüllere boğulan, yılın en iddialı bağımsızlarından Short Term 12/Kısa Dönem 12; 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi