SİSTEMİ ŞİDDETSİZ YÖNTEMLERLE ALAŞAĞI ETMEK İran kökenli Riahi Kardeşlerin birlikte yönettiği, insanlığın mücadele yönetmelerini FEMEN’den Wall Street’e, İspanyadaki konut mücadelesinden Mısır’a uzanan bir hikâye sarmalında anlatan Everyday Rebellion/Her Gün İsyan 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri Riahi Kardeşler de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

PINTO İLHAM VERİYOR Aralarında João César Monteiro, Raul Ruiz, Werner Schroeter, Robert Kramer ve Derek Jarman’ın da yer aldığı birçok büyük sinemacının hem arkadaşı olan, hem de onların filmlerinde ses mühendisliği yapan, aynı zamanda 20 yıldır HIV ve Hepatit C ile yaşayan aktivist Joaquim Pinto’nun ilham verici hayatına seyirciyi ortak eden What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana, 12.30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

BU KÜTÜPHANEDE KONUŞMAK SERBEST! 2007 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane, !f İstanbul Etkinlikleri kapsamında 4. kez okuyucuları ile buluşacak. 12.00-17.00 saatleri arasında Cezayir’de!

ŞİFALI SÖZLER: ZOR ZAMANLARDA ‘DEVAM’ DEMEK… Gezi’de yaşadığımız tarihi olayların üzerinden sekiz ay geçmişken, o sırada yaşanan kişisel deneyimleri bir ‘devam’ hikâyesinin parçası olarak görmeyi araştıracağız. Yaratıcı egzersizler eşliğinde katılımcılar kendi hikâyelerini inşa edecek ve dinleyicilerle derin bir yerde buluşabilecekler. !f İstanbul’un kurucularından ve yardımcı yönetmeni Pelin Turgut’la, Şifalı Sözler Atölyesi saat 13.00’te SALT Beyoğlu’da.

GOLDIN’E DAHA YAKINDAN BAKIN Gerek özel yaşamı gerek çektiği fotoğraflarla tartışmalar yaratan Nan Goldin’in yaşamı ve çalışmalarını konu alan Nan Goldin – I Remember Your Face/Nan Goldin – Yüzünü Hatırlıyorum, saat 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Sabine Lidl da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SANSÜRE KARŞI SANAT baskının ve sansürün kol gezdiği Belarus’ta bir tiyatronun perde arkası öyküsünü gizlice kaçırılan arşiv görüntüleri ve sansüre direnen röportajlarla anlatan Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus/Belarus’un Sakıncalı Unsurlarının Tehlikeli Eylemleri, saat 13.00’te Cinemaximum Budak’ta.

PUSSY RIOT’A DAİR BİLMEDİKLERİNİZ Pussy Riot: Bir Punk Duası, grubun olaylı performanslarından ceza almalarına kadar geçen süreci anlatan bir belgesel. Filmde, grup üyelerinin eski performanslarının görüntüleri ve yakınlarıyla yapılan röportajlar kızların portrelerini sunarken; Ortodoks teyzeler, muhafazakâr amcalar, ekşi suratlı polis memurları, hâkimler ve televizyon sunucuları günümüz Rusya’sı hakkında ipuçları veriyor. 14.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmenleri Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

İSTANBUL’UN VE ANARŞİNİN MÜZİĞİ  Koray Kaya’nın yönettiği, çağdaş müziğin algı süreçlerini, öncesi ve şimdisini İlhan Mimaroğlu’dan Aydın Esen’e, İlhan Erşahin’den Arto Tunçboyaciyan’a, önemli müzisyenlerle tartışan Anarchic Harmony/Anarşik Armoni, 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Koray Kaya da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

UMUTSUZLUK ÇİZGİSİNİ UMUDA ÇEVİRMEK Sokaklarda fermuar tamiri yaparak hayatını kazanmaya ve iki çocuğuyla karısına bakmaya çalışan Mahendra, kendini bir anda ülkenin öte yanında bir yerlerde, karanlık sokaklarda oğlunu ararken bulacaktır. Mahendra, evin geçimine yardım etmesi için 12 yaşındaki oğlu Siddharth’ı başka bir kasabadaki bir fabrikaya kaçak işçi olarak göndermiştir. İki hafta sonra dönmesini beklediği oğlu gelmeyince, Mahendra kendini sokaklara vurur. 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak Siddharth’ın gösterimine yönetmeni Richie Mehta da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“BİR KAREYE SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜK BİR TRAJEDİ” Bülent Gündüz’ün iki yıldır içimizde bir yumru olarak duran Roboski katliamını konu alan filmi Roboskî mon amour ve Kürtlerin Rojava’da devrimden sonra edindikleri demokratik özerkliğin akabinde bölgede yaşananlara odaklanan The Silent Revolution/Sessiz Devrim birlikte gösteriliyor. Saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak gösterime yönetmen Bülent Gündüz de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BİR MİNİ KONSER: DİRENİŞİN SESLERİ Erdem Helvacığlu, Gezi direnişi süresince kayıt ettiği dış seslerden oluşan 60 dakikalık işinin dinletisini yapıyor. Kapkaranlık bir mekânda dinleyeceğimiz ‘Direnişin Sesleri’, bir ‘aural safari / phonography’ olarak tanımlanabilir. Bir belgeleme çalışmasından ziyade, çeşitli flashback’lerden oluşan, sinema filmi estetiğinde betimlenen bir hikâyenin işitsel anlatımı… Kayıtlar, Mayıs ve Haziran 2013 tarihleri arasında, sadece İstanbul’da değil aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılmış. Direnişin Sesleri, saat 19.30’da SALT Beyoğlu’da.

!f İSTANBUL AÇILIŞ PARTİSİ !f İstanbul, 2014 maratonunu açarken, hızlı başlamak isteyenler için açılış partisinin temposunu yüksek tutuyor. Festival bu yıl açılış partisinde Panorama ve Fabric’in sevilen seslerinden prodüktör ve remix üstadı DJ Ewan Pearson’ı ağırlıyor. DearHead’den tanıdığımız Evrim Tüfekçioğlu’nun açılışı yapacağı gecede !fçileri, ‘Sanat Hayat İçindir!’den yola çıkarak hazırlanmış oyunlar bekliyor. !f İstanbul Açılış Partisi saat 22.00’de garajistanbul’da.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Boston Underground Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen, Chicago’dan Altın Hugo, Fant-Asia’dan En İyi İlk Film, SXSW Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü”nü toplayan, eleştirmenlerce yılın gerilim filmlerinden biri ilan edilen Cheap Thrills/Ucuz Heyecanlar, 00:15’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi