Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü. Mirabal Kardeşlerin anısına ilan edilen bugünde de kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı mücadelelerini dünya gündemine taşıyor.

Bianet‘ten Çiçek Tahaoğlu’nun her ay kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dair yayınladığı çeteleye göre 1 Ocak’tan 24 Kasım’a kadar derlenen istatistikler, erkeklerin 255 kadın ve yanlarındaki 16 erkek, beş bebek ve 12 çocuğu öldürdüğünü gösteriyor. Kadınların yüzde 9’u kendilerini öldüren erkekten daha önce şikayetçi olmuşken; yüzde 18,5’i (neredeyse her 5 kadından 1’i) boşanmak veya ayrılmak istedikleri, barışma veya birliktelik teklifini reddettiği ya da evden ayrılmaya karar verdiği için öldürüldü. Türkiye’nin ataerkil adalet sisteminde yargılanmayan, cezai indirimden yararlanan erkeklere ve bu erkeklere büyük özgürlükler tanıyan, engellerini kaldırmaya el ayak olan sisteme karşı kadınlar, aslına bakarsanız her gün eylemde, her gün mücadelede. Her gün tetikteyiz.  Özgürce nefes alabilmek için kadınlar erkek ve devlet şiddetine karşı her gün isyanda. Kadınlar için, bizim için, mücadele her gün devam ediyor.

Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı Kadın Mücadelesi: 25 Kasım

Ancak bugün 25 Kasım. 16 yıldır her 25 Kasım’da kadınlar fiziksel, cinsel, duygusal, her türlü şiddete karşı dünyanın her bir yanında eylemler, yürüyüşler ve kampanyalar düzenliyor. Bugün Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildi. Bu tarihin 25 Kasım olması ise Patria, Minerva ve Maria Theresa adlı Mirabel Kardeşler olarak bilinen üç kadının ve özgürlük adına verdikleri inanılmaz mücadelenin anısına ithafendir. Dominik Cumhuriyeti’nde 30 küsür yıl boyunca terör estirmiş olan diktatör Rafael Trujillo’ya baş kaldıran ve 1960 yılında Clandestine Hareketini kuran Mirabal Kardeşler, Trujillo tarafından hedef gösterildikten hemen sonra diktatörün emriyle vahşice öldürüldüler. Özgürlük ve insanlık mücadelesinde önemli rol oynayan, 1930 ile 1961 yıllarına damga vurmuş bu üç kadın, katledilmelerinden yaklaşık bir yıl sonra diktatörlüğün sonunu getiren olayların da öncüsü olmuş oldu.

Özgecan, Kader, Güldünya ve Katledilen Tüm Kadınlar İçin…

erkek-siddeti-25-kasim-filmloverss

Milyonlarca kadın da bugün erkek ve devlet şiddetine karşı farkındalık yaratmak ve sahip olmaları gereken hakları kazanmak adına özgürlük ve insanlık mücadelesi veriyor. Böylece 25 Kasım, bu mücadeleyi dünya gündemine taşıması açısından mühim bir tarih. Her bir kadın bu mücadeleyi tutkunu olduğu, en iyi bildiği yöntemlerle; sanatta, sinemada, edebiyatta, sokakta, evde bizi hapsetmeye çalıştıkları tüm o alanların, tüm o tabuların dışında sürdürüyor.

Yazının başında bahsettiğimiz cinayet ve şiddet çetelesinden derlenen oranlara bakmak Türkiye’de içinde bulunduğumuz koşulların ve erkek şiddetine devlet tarafından verilen desteğin en doğrudan göstergesidir. Türkiye’nin iktidar partisinin başa geldiği günden bugüne gerek izlediği politikalarla gerek kadınların aleyhine yaptıkları söylemlerle gerekse adalet sistemine müdahalelerinin ülkedeki kadınların her geçen gün daha az güvende olmasına neden olmaları ile bu süreç içerisinde git gide artan kadın cinayetleri bugün yüzde 1400’ü bulmuş durumda. Kadınlar için “uygun” gördükleri profillerin dışına çıkan kadınların hedef gösterilmesi, tacize/tecavüze “indirimli” hatta teşvik edici cezalar uygulayan ve kadının özsavunma hakkını tanımayan bu politikalara da binlerce kadın dur demek için ülkenin ve dünyanın çeşitli şehirlerinde, semtlerinde bir araya gelecek. Her 25 Kasım’da olduğu gibi. Bugüne öncü olan o üç şahane kadının eşsiz mücadelesinin dünyanın dört bir yanındaki kadınlara ilham olması, hiçbir diktatörün baki kalamayacağını ve kolektif bir mücadelenin, yılmadan, yorulmadan verilen bu mücadelenin sonuçsuz kalmayacağını hatırlatıyor. Omuz omuza yürüdüğümüz, aynı mücadele içerisinde nefes aldığımız tüm kadınlara bin selam olsun. Erkek ve devlet şiddetine karşı yaşamlarımızı savunmaya devam edeceğiz!

Daha yazı yok.
Filmloverss.com size daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanır. Sitede gezerek çerezlere izin vermiş sayılırsınız. Ayrıntılı bilgi